| emilian2002 a întrebat:

Care este distanta minima permisă de amplasare a unui grajd de animale (care va fi construit de un vecin) fata de casa mea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Ordinului MS nr.119/2014, citez:
"Art.15.(1) In gospodariile unde nu sunt asigurate racordurile de apa curenta si canalizare printr-un sistem centralizat de distributie, adaposturile pentru cresterea animalelor in curtile persoanelor particulare, de cel mult 6 capete in total (ovine, caprine, porcine, bovine, cabaline) si cel mult 50 de pasari se amplaseaza la cel putin 10 m de cea mai apropiata locuinta invecinata si se exploateaza astfel incat sa nu produca poluarea mediului si risc pentru sanatatea vecinilor, cu obligatia respectarii conditiilor de biosecuritate.
(2) In gospodariile unde sunt asigurate racordurile la sistemul centralizat de apa curenta si canalizare, adaposturile de animale de cel mult doua capete cabaline, 5 capete bovine, 15 ovine sau caprine, 5 capete porcine si cel mult 50 de pasari se amplaseaza la cel putin 10 m de cea mai apropiata locuinta invecinata si se exploateaza astfel incat sa nu produca poluarea mediului si risc pentru sanatatea vecinilor, cu obligatia respectarii conditiilor de biosecuritate."

| ArgesanuAlin a răspuns (pentru Ioandelasal):

La 15 oi su 2 porci si20 de curcani cie ie de facut mirosa forte rau distantes ie 5 mm

| Ioandelasal a răspuns (pentru ArgesanuAlin):

Vecinii sa se inteleaga sa respecte prevederile legale.
Daca cel cu animalele nu le respecta atunci ceilalti se pot adresa Garzii de mediu si/sau instantei de judecata pentru a fi obligat sa le respecte.