| Patrascu_Costinel_1992 a întrebat:

Care este formularul,sau modelul procesului verbal intre mine si un martor pentru o lista a bunurilor dintr-un imobil luat in timpul casatoriei? Am terminat recent un divort iar acum pentru a nu ramane cu unele obiecte din casa am inteles ca pentru a nu ramane fara obiecte sa fac o lista cu bunurile din casa,exista un model anume? maca in mare daca mi-ati spune as ramane dator, multumesc anticipat(p.s. dau funda!).

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai neaparat nevoie de un model, de altfel modele de proces verbal gasesti destule pe internet.
Il intitulezi Proces verbal, Incheiat astazi..., Susemnatul (cu datele de identificare), in prezenta martorilor (este bine sa fie doi martori, la care le treci datele de identificare), am procedat la inventarierea bunurilor mobile existente in imobilul locuinta personala situat in (scrii adresa completa), unde am gasit urmatoarele bunuri: (le inventariezi pe camere, scrii bunul si cantitatea).
Drept care am incheiat prezentul proces verbal.
La sfarsit semnezi tu si martorii.
Te sfatuiesc ca la inventariere sa fie prezenta si fosta sotie si sa semneze si ea inventarul, pentru a nu-l putea contesta si atunci incepi cu Subsemnatii, il faci in 2 exemplare si nici n-ai nevoie de martori.