| Joker3134 a întrebat:

Care este partidul cu cele mai multe sanse sa castige anul acesta? PSD ul pica?

28 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa parerea mea rezultatele la prezidentiale o sa fie destul de stranse, Iohannis sustinut de PNL are prima sansa, apoi Barna sustinut de alianta USR-PLUS si abia apoi Dancila cu PSD.

suntserios
| suntserios a răspuns:

PNL. ce exista un alt candidat care sa il intreaca in procente pe Iohannis?>

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Joker3134):

Daca tu crezi ca Dancila e un candidat bun pentru prezidentiale din partea psd nu ai decat sa o votezi

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns:

Ma mira faptul ca Bogdan Chirieac, dupa ce spunea ca la europarlamentare PSD ia 40%, PNL ia 15-20%, mai este invitat la emisiuni sa analizeze situatia politica din Romania.
Conform lui Bogdan Chirieac, pe primul loc este Dan Barna, pe al doilea loc este Viorica Dancila. Klaus Iohannis nu intra in turul doi. As intelege sa dezbata oamenii la carciuma si sa spuna astfel de ineptii, dar nu politologi intr-un platou de emisiune...

Revenind. Klaus Iohannis (PNL) are cele mai multe sanse, va castiga aproape sigur. Dan Barna nu va fi votat de toti votantii USR-PLUS. Multi din ei vor merge pe Iohannis, fiind simpatizanti ai lui.
PSD, ALDE si ProRomania vin fiecare cu cate un candidat. As spune ca Viorica Dancila va concura cu Dan Barna pentru intrarea in turul doi. Oricine intra, nu prea conteaza, Klaus Iohannis va castiga probabil.
Nici Dancila, nici Barna nu vor reusi sa mobilizeze intreg electoratul partidului lor.
Cand vrei sa candidezi la prezidentiale trebuie ori sa ai o imagine buna in ochii electoratului, ori sa nu se stie nimic rau despre tine.
Dancila este cunoscuta pentru gafe si mandatul de premier controlat de Liviu Dragnea. Nu va fi foarte votata.
Barna are o imagine buna in ochii electoratului. Dar, Iohannis va lua cu siguranta din electoratul sau, nu are cum sa castige. Dar are sanse pentru turul doi.

| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Uiti la ce televiziune face Chiriac ala dezbaterile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu-mi imaginez cum poate pleca cineva de acasă cu gândul s-o voteze pe Dăncilă, Pleșoianu sau bizari din ăștialaughing)

în schimb, depinde foarte mult de turul 2.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Gata afinitatea pentru psd?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Ce treabă are psd cu personajele astea sinistre?laughing

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai plesoianu are aceleasi viziuni cu cele pe care le insirai tu pe aici... nu justitia, cu abuzurile, cu sectia speciala samd...

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Viziunile-s ok, că asta-i realitatealaughing)
persoana lui nu, mai are puțin și face niște incantații mistice ca să-l votezi

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Avand in vedere discutiile din trecut, ma roade foarte tare curiozitatea cu cine vei vota. Tariceanu?

| suntserios a răspuns (pentru Joker3134):

10 noiembrie primul tur

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

In turul 2 cu oricine nu e Iohannis, probabil cu Barba
In turul 1 o sa stau acasa, nu vad absolut niciun motiv sa il votez pe Tariceanu

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Joker3134):

De data asta votam persoana mai mult decat partidul.
Daca tie ti se par Dancila sau Plesoianu mai competetnti sa fie presedintii romaniei decat Iohannis sau Barna ii poti vota.

Eu personal consider ca Iohannis e cel mai potrivit politician acum sa faca politica externa, care reprezinta cam 80% din prerogativele presedintelui Romaniei

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Dar ce il face asa potrivit?laughing)
ai idee ce a negociat recent? că n-a spus nimănui de ce poziție a fost...nici nu știu dacă a fost cu Vișegradu sau cu Merkel...
sau e potrivit fiindcă negociază politic numiri de procurori?rolling on the floor

| Thecurious a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu citit nimic despre ultimele negocieri ale lui Iohannis.
Sunt sigur ca va adopta orice pozitie dictata de Berlin.
Romania e curtata de grupul de la Visegrad?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Vorbesc de cele pentru Comisia Europeana
a aflat cineva care a fost poziția României?

| Thecurious a răspuns (pentru anonim_4396):

Iohannis reprezinta Romania in Consiliul European, care decide impartirea posturilor de comisari intre natiunile membre, nu?
Poate excelenta sa ne face o surpriza, inainte de alegeri, si reuseste sa obtina, pentru Romania, postul inaltului reprezentant pentru politica externa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Da, a decis ccr cu 5-4 pe vremea lui basescu sa ne reprezinte el

| Thecurious a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai, nu esti de acord?
Presedintele este reprezentantul Statului Roman in exterior.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Arhitectura noastră constituțională e praf și comunicarea e 0 între executiv și președinte, deci nu-s de acord cu Constituția, decizia de atunci mi se pare corectă

| Thecurious a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce mi se pare mie o tampenie e ce debiteaza unii analisti, comentatori sau ce-o mai fi ei in domeniul politicii, cum ca presedintele trebuie sa fie "deasupra" politicii, sa fie impartial politic -sa trateze partidele politice nepreferential.
In teorie, poate ca suna bine, insa in practica, e o tampenie. Presedintele e membrul unui partid, in genere, presedintele lui. E sustinut, in alegeri, de un partid, de acelasi partid pe care l-a condus.
Cred ca dualitatea, presedinte-guvern, in puterea executiva s-a dovedit a fi inutila, creand confuzie in mintea cetateanului simplu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Si eu cred acelasi lucru, functia prezidentiala ar trebui sa fie pe modelul Germaniei, Italiei etc ori parlamentarele si prezidentialele sa aiba loc in aceeasi zi