| Madalina_Mady_1998 a întrebat:

Care este salariul lunar aproximativ al Alessandrei Stoicescu, moderatoarea TV de la Antena 3?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mult, foarte mult... depaseste lejer 10.000 euro la cat **** mananca aia de la Antena 3 trebuie platiti bine ca macar ei sa creada ce zic

| vladeusebiu a răspuns (pentru suntserios):

Foarte bine spus...Antena 3 o gasca de penali in frunte cu dan voiculescu.

| Madalina_Mady_1998 explică (pentru suntserios):

Nu ma interesa opinia dvs vizavi de acest post de televiziune.
Vizavi de salariu, tot ce am gasit momentan este un articol datand din 2007:
"Un salariu foarte bun ar avea, potrivit aceleiasi surse, si Alessandra Stoicescu, de la Antena 1, caci in ziua de salariu gaseste in cont 28.000 de euro. Pe langa acesti bani, ea mai primeste un bonus pentru ca reprezinta imaginea postului TV si un buget pentru haine si intretinere."
28.000 in 2007 insemna pe atunci peste salariile de la momentul respectiv ale lui Gadea si Badea adunate la un loc, 15.000 de euro, respectiv 12.000. Plus ca la vremea aceea nu era inca director executiv al Intact Media Group, societate pe care a infiintat-o personal in 2011 si care se ocupa cu scolarizarea de jurnalisti.
Ce-i cert e ca a fost cel mai bine platit angajat de la Antena 3.
De asta eram interesata de castigurile sale actuale, in mod principal de salariul lunar pe care il castiga din pozitia de moderatoare TV la Antena 3.

| KodrutZ a răspuns (pentru Madalina_Mady_1998):

Da, dar sa nu uitam ca 2016 nu e 2007. Mai toate televiziunile s-au dus binisor la vale fata de perioada aia. Ca moderatoare la latrina 3, probabil ca zice mersi daca mai vede vreo 10.000. Ceea ce e oricum ridicol de mult, avand in vedere activitatea...
P.S. Cu ce te incalzeste sa afli cat castiga un astfel de personaj? Mi se pare un subiect deprimant. Nu fiindca ar castiga de nspe ori mai mult ca mine, ci fiindca castiga de nspe ori mai mult ca un medic de elita si aportul pe care il aduce in societate e un zero barat. Sunt foarte putini oameni in presa de astazi de la noi care chiar au ce cauta acolo, iar aia buni sunt platiti prost. Fiindca, dupa cum stim, integritatea nu face trafic.

| Madalina_Mady_1998 explică (pentru KodrutZ):

10.000 doar ca moderatoare a emisiunilor "100 de minute" si "Q&A", nu si din ce castiga ca director executiv la Intact Media Group.
Iar aportul pe care il aduce in societate o fi zero barat, insa in capitalism castigi pe cat produci si cum emisiunea ei face audienta si se inghesuie astfel anumite companii sa vina cu oferte si sa plateasca ca sa isi faca publicitate pe post, si castigurile ei sunt mai mari.

| KodrutZ a răspuns (pentru Madalina_Mady_1998):

Care capitalism? Latrina 3 e sponsorizata de esalonul comunist care l-a inlocuit pe cel la conducere in 1989. Publicitate la latrina fac camatarii si bisnitarii, se stie ca puterea de cumparare a audientei lor tinde grav catre zero.

| Madalina_Mady_1998 explică (pentru KodrutZ):

Credeam ca adevaratii comunisti sunt cei de la TVR. Nici mie nu-mi plac cei de la Antene, ii prefer pe Digi sau Look in locul lor (care de altfel sunt si cele mai profesioniste, serioase si distante televiziuni de la noi), dar faptul ca sunt singura televiziune din Romania afiliata CNN nu stiu cate de comunisti ii face. Ce este drept, e o televiziune de stanga.

| KodrutZ a răspuns (pentru Madalina_Mady_1998):

TVR-ul a avut o lunga perioada si inca mai are unele emisiuni foarte interesante si educative. Din pacate pilele si relatiile i-au mincat din interior. TVR a facut manipulare masiva la lovilutie si mineriade, dar cel putin la capitolul talk show-uri si diverse emisiuni era/e ok. Unde mai pui radio-ul, care mie cel putin mi-a luminat copilaria si adolescenta cu niste emisiuni extraordinare cum nu mai gasesti nicaieri acum.

| suntserios a răspuns (pentru Madalina_Mady_1998):

Pai opinia mea legata de televiziune are implicatii in salariile celor de acolo. Ca, ma repet, trebuie bine platiti sa faca rahaturile care le fac.

Salariul din 2007 cred ca e irelevant in context. De atunci patronii au mai intrat la puscarie, audienta a mai scazut samd. Avand in vedere ca Stoiceasca e mai mult decat un simplu angajat acolo probabil nici nu are un salariu fix ci un venit ca orice alt manager / administrator, totul depinzand si de veniturile grupului.

| KodrutZ a răspuns (pentru suntserios):

Corect. Dar depinde, fiecare cum isi negociaza. Daca compania are profit negativ vii cu bani de acasa? Atita vreme cit nu esti proprietar/actionar ci doar manager/administrator, atunci e posibil sa ai si salariu fix. Sau sa nu ai salariu, daca esti unic proprietar si iti faci contract de o ora pe zi cit sa ai platita sanatatea si atit.winking

| suntserios a răspuns (pentru KodrutZ):

Da corect ce zici tu, dar imi inchipui ca sigur Stoiceasca are ceva actiuni pe acolo, probabil si Gadea si Badea. Prea mult se zbat pentru nimic.

| KodrutZ a răspuns (pentru suntserios):

Ei, pentru nimic. Ratele, ratele...