| anonim_4396 a întrebat:

Sa spunem ca lui X i-au fost aprobate niste fonduri europene si mai asteapta si aprobarea altora dar a fost reclamat pentru folosirea muncitorilor fara contract de munca (munca la negru ), folosirea fondurilor europene in alte scopuri si evaziune fiscala, ce i se poate intampla?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca reclamatia este reala o sa aiba dosar penal pentru 3 infractiuni: munca la negru (daca a avut peste 5 muncitori fara contract individual de munca), evaziune fiscala si folosirea ilegala a fondurilor europene.
Va trebui sa restituie integral fondurile europene primite si sa dea suma calculata ca impozit pentru venitul ascuns.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc, pot afla daca persoanei respective i s-a aprobat si a doua transa din fondurile europene?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti afla daca te interesezi la firma sau la organul care le-a acordat.