| genifar45 a întrebat:

Hey! Exista hitogate? (Sunt folosite în zilele noastre? )

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nici macar nu stiu ce sunt alea. Nici in dex nu exista. Deci.....Ai gresit topic-ul.

| genifar45 explică (pentru anonim_4396):

Cuvanul vine din alta limba și știu ca erau folosite în magia neagra de ex păpușile din paie în care erau înfipte cuie sau erau plăcute de lemn pe care se scriau numele unei persoane pe care cineva vrea sa îl blesteme și este ingroata în apropierea acestuia (hitogata) sau are rol de a purifica sufletele oamenilor pierdute în lumea noastra.

| anonim_4396 a răspuns (pentru genifar45):

Hm, tu vorbesti, de un fel de voo doo japonez, caci cuvantul vine din japoneza.

| genifar45 explică (pentru anonim_4396):

Dap...în sfârșit te-ai prins. happy

| genifar45 explică (pentru genifar45):

Am crezut ca nimeni nu o sa înțeleagă ce întreb laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru genifar45):

Adica voodoo? :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,dar o forma japoneza.

| HerrManelig a răspuns:

De exista uite aici http://hitogata.deviantart.com/gallery/
Da ele mai sunt folosite si azi

| genifar45 explică (pentru HerrManelig):

Ce ar trebui sa însemne asta?

| HerrManelig a răspuns (pentru genifar45):

Din link se vede foarte clar ca se refera la un anumit tip de arta devianta numita hitogata

| genifar45 explică (pentru HerrManelig):

Pe site arata doar animeuri straight face

| HerrManelig a răspuns (pentru genifar45):

Asa este, doar ca acele "animeuri" se numesc hitogata la plural hitogate adica exact ceea ce ai intrebat tu!