| cnvv a întrebat:

Care sunt sansele ca Romania sa se uneasca cu Republica Moldova?
Din cate am vazut, 5 localitati (din Moldova) au votat unirea, anume: Opaci, Parcova, Festeliţa, Bardar, Ruseştii Noi.
Daca ne uitam in istorie, putem vedea ca la fel s-a inceput si in 1918; tot de jos in sus (de la localitati mici la localitati mari)

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt sanse, dar nu in viitorul apropiat, poate peste 5-10 ani. Nu sunt destule cateva localitati, trebuie ca peste 50% dintre cei cu drept de vot sa solicite unirea si, in primul rand, sa fie un Parlament in care majoritatea sa voteze pentru unire.

| RAY a răspuns:

Romania o tara saraca plina de tiganii cu 5 milioane plecati in europa cu 6 milioane de pensionari cu 5 milioane de bugetari,handicapati fictiv, ajutoare sociale, cu jumatate din populatie care are wc in curte cu spitale mizerabile, si infectate in pragul daramari lor fizice si economie, o tara in care mii de fete fac video chat si multe plecate la produs prin europa cu parlamentari cu dosare penale, ce unire ma? tara asta e in evul mediul si voi visati unire cu alta tara din epoca de piatra?

| anonimg a răspuns:

Probabil aceste localitati sunt mai aproape geografic de Romania. Si este si normal ca sa se inceapa cu ele. Dar daca Chisinaul nu vrea, ar mai fi posibila unirea? Ma intreb, nu stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

| IIIshaneIII a răspuns:

Eu aș vrea să se unească cu România

| AndreiWeisz a răspuns:

Eu zic sa nu. Ne-ar aduce doar probleme. Nici nu este comparabil cu situatia Germaniei din 1990, noi suntem o tara saraca, e un efort economic prea mare sa absorbim o tara mult mai saraca.

Pe langa asta, ne-am trezi si cu Transnistria care este plina de rusi si cu o baza militara ruseasca acolo. Chiar nu am chef sa vina rusii peste noi din cauza asta. Mai bine sa ramanem asa cum suntem

| venividivici2017 a răspuns:

Doamne fereste, sa ajungem la o Unire cu Moldova! O sa ajungem mai ceva decat Congo, apoi.Cu o tara mult mai saraca si rusofona, ne-am crea mult mai multe probleme. Terminati cu gogosile astea baieti, apucati-va de lucruri serioase, de iesit in strada si protestat impotriva coruptiei si legilor impotriva justitiei, apoi dati-va cu parerea despre Moldova si Romania!

| Bogdann1107 a răspuns:

Sansele sunt 0%.

| Hanganu_Sorin-florin_1985 a răspuns:

Şansele ar putea fi peste 5o%