| GolopențaAdrian a întrebat:

Cât credeți că mai ține Uniunea Europeană?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca o sa functioneze pana ce o sa devina Statele Unite ale Europei.

| mgtow a răspuns:

Pana se duce in ***. Plan hitlerian modern de a sclaviza tariile europene.

| RAY a răspuns:

Pana cand AFD va ajunge la putere, ceea ce va fi in viitor, tampita de merkel o sa iti ia zborul cu tot cu imigranti ei

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca peste 1-2 ani dupa Brexit UK o sa fie ok din punct de vedere economic si chiar vor avea crestere posibil sa indemne si alte state la iesire... Italia prima probabil.
Daca UK o sa in bara cu Brexitul, macar 20 ani de acum incolo nu se mai gandeste nimeni la asa ceva

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cine ți-a spus că nu o să țină.
Este o afacere mare cât Europa. Cine vrea iese, dacă îi dă mâna. Pierderile economice sunt atât de mari încât nu merită. Așa că o să țină, indiferent ce crezi tu când pui această întrebare.

| GolopențaAdrian explică (pentru sadrian46):

Pai dupa cum merge sunt multe probleme

| minrest a răspuns:

Da, are sa tina, orice tara care ar iesi ar trebui sa plateasca taxe vamale celorlalte, iar prin aceasta scumpire cu cateva procente a marfurilor de export, companiile din acea tara care exporta vor pierde avantajul competitiv, si vor exporta mult mai putin sau vor da faliment. A iesit UK, care se tinea la distanta si impiedica integrarea. E clar deja ca UK va avea pierderi majore. Uniunea nu numai ca va rezista, dar se va si integra din ce in ce mai mult.

| GolopențaAdrian explică (pentru minrest):

Da pentru ca trebuie sa plateasca aceasta iesire

| minrest a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Daca esti intr-o uniune vamala, nu platesti si nu incasezi taxe vanmale de la colegi. Daca iesi din uniunea vamala, nu trebuie sa platesti taxe din nou? Si cum de multa vreme exportai in special in uniunea vamala, cu cele cateva procente scumpire in urma platirii taxelor vamale, nu mai faci fata concurentei.

| GolopențaAdrian explică (pentru minrest):

Da ramai in urma asa ca trebuie taxe mari iar uniunea vamala are de castigat

| Plato a răspuns:

Cat timp Franta si Germania nu iasa, va rezista.
Daca una dintre ele ne mai paraseste, e gata.

| Gaby212 a răspuns:

Mult.De ce? Pentru ca destramarea ei ar insemna limitarea accesului celor din exterior in alte state. Ar fi nevoie obligatoriu de viza pentru orice tara...Hai sa fim seriosi, cati or sa si bata capul cu birocratia? Forta de munca din occident e alcatuita in mare parte de estici (romani si bulgari mai ales). Ce s-ar intampla cu ei daca astia n-ar mai lucra acolo? Imagineaza-ti ce frumos da neamtu la lopata, langa francez si italian. laughing
Marea Britanie a intrat in c***t, primul ministru a vandut gogosi la alegatori inainte de referendum si acum nu stie cum sa amane.

| CosminCD a răspuns:

Nu va mai ține mult! Niciodată Europa nu va fi o adevărată uniune.