| RAY a întrebat:

Va rog doar cine stie sa raspunda
daca o persoana pfa a platit asigurarea medicala pe urmatoarele 6 lunisi apoi se angajeaza la privat ce se intampla cu asigurarea lui o pierde? mai ales daca lucra doar o luna sa spunem

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Nu se pierde ----esti si vei ramane asigurat la sistemul de sanatate!
Din cate stiu, daca dobandesti calitatea de salariat (te angajezi cu contract individual de munca) si in acelasi timp esti detinatorul unui PFA, NU AI OBLIGATIA DE A PLATI CAS(contributii asigurari de sanatate) pentru veniturile obtinute ca PFA.

Baza legislativa a informatiei de mai sus o vei gasi in Legea 571/2003 actualizata (http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/48697) DIN CARE CITEZ articolele care vizeaza informatia data :
"Articolul 296^21 (1) Următoarele persoane au calitatea de contribuabil la sistemul public de pensii şi la cel de asigurări sociale de sănătate, cu respectarea prevederilor instrumentelor juridice internaţionale la care România este parte, după caz: a) întreprinzătorii titulari ai unei întreprinderi individuale; b) membrii întreprinderii familiale; c) persoanele cu statut de persoană fizică autorizată să desfăşoare activităţi economice; d) persoanele care realizează venituri din profesii libere; e) persoanele care realizează venituri din drepturi de proprietate intelectuală, la care impozitul pe venit se determină în sistem real, pe baza datelor din contabilitate;
"(4) Persoanele care realizează venituri din salarii sau asimilate salariilor şi orice alte venituri din desfăşurarea unei activităţi dependente, venituri din pensii şi venituri sub forma indemnizaţiilor de şomaj, asigurate în sistemul public de pensii, persoanele asigurate în sisteme proprii de asigurări sociale neintegrate în sistemul public de pensii, care nu au obligaţia asigurării în sistemul public de pensii, precum şi persoanele care au calitatea de pensionari ai acestor sisteme, nu datorează contribuţia de asigurări sociale pentru veniturile obţinute ca urmare a încadrării în una sau mai multe dintre situaţiile prevăzute la art. 296^21 alin. (1).----------Alin. (4) al art. 296^23 a fost introdus de pct. 90 al art. I din ORDONANŢA nr. 8 din 23 ianuarie 2013, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 54 din 23 ianuarie 2013. "

Sau, alta sursa cu indicarea articolelor de lege citate mai sus :http://www.avocatnet.ro/......-ANAF.html

"Daca am PFA si in acelasi timp sunt salariat, mai am obligatia de a plati CAS pentru veniturile obtinute ca PFA?

Persoanele care realizeaza venituri din salarii sau asimilate salariilor si orice alte venituri din desfasurarea unei activitati dependente, nu datoreaza contributia de asigurari sociale pentru veniturile obtinute ca PFA (Codul fiscal art. 296^21 alin. (1) coroborat cu art. 296^23 alin. (4)."

| RAY explică (pentru alessia5158):

Deci in concluzie o pastrez

| alessia5158 a răspuns (pentru RAY):

Da,vei fi asigurat in cazul in care detii un PFA si, in acelasi timp, ai si calitatea de salariat la o alta firma.In aceasta situatie, legea spune ca nu mai ai obligatia de a plati contributiila la sanatate pentru veniturile obtinute ca PFA--- pentru sanatate ti se va retine din salariu pe care-l vei primi( tot asa cum se retine oricarui salariat!).

| RAY explică (pentru alessia5158):

Inteleg,desi numai voi asigurarea de sanate din salar, danke

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am auzit sa se plateasca asigurarea de sanatate in avans, ci doar in fiecare luna.
Daca s-ar plati in avans n-are cum s-o piarda, indiferent ca lucreaza numai o luna sau mai multe.

| RAY explică (pentru Ioandelasal):

O poti plati pe 3, 6, 9, 12 luni.eu am platit azi pe 6 luni

| Ioandelasal a răspuns (pentru RAY):

Inseamna ca s-a schimbat procedeul de plata si n-am aflat, mai ales ca sunt pensionar si nu ma mai intereseaza.

| RAY explică (pentru Ioandelasal):

Pe vremea dvs nu exista pfa sau persoane fara venit, democratia a adus multe chesti noi, eu am pfa dar numai imi convine ca sunt pe minus observ, practic taxele ma manca

| Ioandelasal a răspuns (pentru RAY):

A existat in ultimii ani de munca, eu iesind la pensie in 2012, doar ca nu m-a interesat problema.