| mosthated a întrebat:

Cat trebuie sa imi intre alocatia? Nu am primit-o din iunie 2020, precizez ca atunci am implinit 18 ani.
Ar trebui sa imi intre in aprilie 2021.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ti-a mai intrat probabil fiindca nu mai esti la liceu sau scoala profesionala ori nu ai depus cererea pentru acordare dupa ce ai implinit 18 ani.
Conform L.61/1993, rep. in 2012, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 1.(1) Se instituie alocaţia de stat pentru copii ca formă de ocrotire a statului acordată tuturor copiilor, fără discriminare.
(2) Beneficiază de alocaţie de stat pentru copii toţi copiii în vârstă de până la 18 ani.
(3)Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora.
(4)Tinerii prevăzuţi la alin. (3) care repetă anul şcolar nu beneficiază de alocaţie de stat, cu excepţia celor care repetă din motive de sănătate, dovedite cu certificat medical."

| mosthated explică (pentru Ioandelasal):

Ma incadrez in aceste articole, eram curios de un calcul daca poti si stii mai exact ce suma trebuie sa mi intre sunt inca la liceu clasa a 12 a

| darrio2007 a răspuns (pentru mosthated):

Daca tot esti la liceu clasa a 12 a, nu poti calcula? Suma lunara ori lunile pe care ai de primit alocatia.
Un motiv exista daca nu ai primit de atatea luni. Dar nu spui tot.

| Ioandelasal a răspuns (pentru mosthated):

Am peste 73 se ani si nu ma intereseaza alocatia de stat pentru copii si ma gandesc ca si tu poti face o adunare de 9 sume mici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mosthated):

Și eu am împlinit recent 18 ani, am întrebat și m-i s-a zis că suma nu se schimbă fața de alocația precedentă, adică 180 de lei.