| mentalica a întrebat:

Ce acte ar trebui sa primeasca cineva la inchiderea unui cont bancar (de debit)?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista cont bancar de debit, poate fi cont curent, cont de depozit, cont de card, cont escrow etc. La orice inchidere de cont se primeste un act, in functie de felul contului inchis si cine a avut initiativa inchiderii (banca ori clientul), de regula o instiintare. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Un document oficial în care se stipulează stingerea obligațiilor.
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Un document oficial în care se stipulează stingerea obligațiilor / drepturilor dintre bancă și client.
Pa, pa.

| mentalica explică:

In seamna ca era cont curent. Nu ma pricep. Si daca acea instiintare nu a fost data clientului? O mai poate obtine, mai ales daca a trecut mult timp de la inchiderea contului?
Multumesc pentru raspunsuri!

| Ioandelasal a răspuns (pentru mentalica):

Daca ai nevoie du-te la unitatea bancara unde ai avut contul si solicita o adeverinta ca ai avut cont curent, care a fost inchis la data de... din motivul. Numai bine!

| mentalica explică:

Inseamna*