| max18 a întrebat:

Ce avantaje am daca ma inscriu intr-un partid? as vrea un raspuns detaliat..va rog

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Avantajul principal este ca poti avea o cariera politica, cu tot ce decurge din aceasta: functii in partid, sprijinirea candidaturii in alegerile locale sau parlamentare, sprijin in obtinerea unor functii publice, etc.

| max18 explică (pentru Ioandelasal):

Avantaje materiale? se pune problema?

| Ioandelasal a răspuns (pentru max18):

Sigur ca exista si avantaje materiale, ele vin ca urmare a celor spuse de mine in primul raspuns. De asemenea se poate folosi functia pentru traficul de influenta, luare de mita si alte manopere ilegale, avem destule exemple in acest sens.

| Fatamuntilor a răspuns:

E ceva temporar, niciodata nu se stie cat va dura acel partid, sau cat vei rezista tu.
Ca simplu membru in afara de contributia pe care trebuie sa o platesti sau sedintele la care trebuie sa participi nu vad ce te-ar avantaja.
Doar daca ai de gand sa candidezi pentru ceva funtctii (primar ) care ceri de obicei sprijin politic
Dar nu uita ca doar o functie, dobandita temporar, nu-ti asigura un viitor si avantaje materiale decat pe timp scurt.
In concluzie NU faci avere (legal) din asa ceva.

| MadaMadalici a răspuns:

Depinde cat de influent este partidul in aceste timpuri si daca dispui din punct de vedere material sa ii sponsorizezi. Daca vrei sa fi un simplu membru de partid vei beneficia de chefurile partidului, iti faci relatii si cunostinte noi ...cam atat. Daca te implici mai mult poti prinde o functie politica dar nu este deloc simplu!