| anonim_4396 a întrebat:

Ce calitati trebuie sa aiba un avocat "bun"? Adica ce anume il face pe un avocat mai bun decat un altul? Nu toti au aceleasi cunostitinte, aceleasi lucruri au invatat? Ce anume cauta o persoana la un avocat "bun"? Ce are in plus fata de ceilalti?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Unii sunt mai inteligenti, altii gandesc mai profund, altii sunt superficiali si nu sunt la curent cu toate noutatile legislative, unii sunt mai creativi, fac asociatii noi intre ceea ce ei cunosc deja, altii n-au invatat cum trebuie si au devenit avocati prin pile/mita, altii sunt prieteni cu judecatorii/procurorii si ii pot influenta, altii au experienta si cunosc toate portitele legale si toate viciile procedurale, etc.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un avocat bun are cunostinte bune de legislatie, intuitie, prezenta de spirit, este orator bun si o persoana de incredere si a castigat majoritatea proceselor.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Atunci cand inveti cu drag si iti place ramura aleasa, intotdeauna vei fi bun, dar daca vei face o facultate doar pentru a te numi student, niciodata nu vei fi bun.
O zi buna sa aihappy

| Ibrahimovic a răspuns:

Cunostinte*

| kiri11 a răspuns:

Stilul de a minti, de a acapara atentia, de a demonstra ca are mereu dreptate desi nu este asa.

| CristineCriss a răspuns:

Cred ca trebuie sa ai încrederea necesară ca tu esti mai bun, nimic nu te ace mai bun ca încrederea de sine.