| GavaAv a întrebat:

Ce condiții ar trebui sa îndeplinesc ca sa imi pot face un pașaport la urgente având în vedere că nu pot astepta 14 zile din cauza biletului de avion, acesta fiind mai devreme de termen? Mentionez ca sunt minor.

Răspuns Câştigător
| Gambrinus a răspuns:

Ceri audieta iar cu biletul de avion faci dovada ca trebuie sa pleci pe data respectiva si o sa ti.l faca la urgenta

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Paşaportul simplu electronic nu se eliberează în regim de urgenţă. În ţară, paşaportul simplu electronic este eliberat în termen de 10 zile lucrătoare de la data înregistrării cererii.

Documentul care poate fi eliberat în regim de urgenţă este paşaportul simplu temporar (valabilitate 12 luni). Acest tip de document se eliberează, în situaţii strict reglementate de normele legale, în termen de cel mult 3 zile lucrătoare

| Aube a răspuns:

Platesti o taxa de urgente. Nu mai stiu cat este. Dar nu mai pierde timpul pe aici cu intrebari. Mergi maine dis de dimineata la ei (cu un parinte numaidecat), sa ai timp sa umbli pentru plata taxelor si timbrelor, pozelor, etc.