| tudorvolcano a întrebat:

Ce credeți că s-ar întâmpla dacă armata română ar invada Ucraina în contextul războiului din Donbass?

21 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ne-ar lua dracu'. Nu suntem pregatiti pentru asa ceva.

| Gizăz a răspuns:

Cu ce? Cu MIG-uri din '72? laughing)))))

| tudorvolcano explică (pentru Gizăz):

Avem parcă câteva IAR 99 și câteva Spartan italiene, cred că ar fi destul de eficiente în lupta aeriană. România poate să producem niște IAR 111 pentru război, avioane care i-ar termina în 2 secunde pe ucrainieni. laughing
MIG-urile din '72 sânt îndreptate către țigara care o ține poza ta în mâna dreaptă. Suntem într-o democrație, dar insultele asupra unei religii se plătesc penal dacă nu știai.
Observ că mă iei în derâdere fără să ai niciun moment de gândire. La întrebarea mea dinainte nu ți-ai susținut afirmația, în concluzie dacă răspunzi doar ca să te afli în treabă pentru puncte pe TPU mai bine n-ai mai răspunde.

| Gizăz a răspuns (pentru tudorvolcano):

Amice, nu mă lua cu cherry picking d-ăsta de rahat. laughing De ce nu-mi răspunzi? Tu ai pus o întrebare vagă, din care nu se înţelege absolut nimic din motivaţia ta, iar după îl faci incult şi ignorant pe cel care nu s-a prins ce vrei? Păi să se prindă cum? DIn ce spuse? Trebuia să-ţi citească gândurile sau cum? Şi tot tu te vaiţi că te iau în derâdere? Cu omu' ăla ce-ai făcut? Sau aia nu e persiflare? E na, mă! rolling on the floor) Ce ironic! Şi mai scuteşte-mă la treaba cu religiile. Am destui amici creştini sau chiar de alte religii. Nu religia e problema, ci să fii destul de dobitoc încât să susţii bazaconii pe baza ei. Da, insultele la adresa religiei se plătesc penal, dar nu insultele la adresa idioţilor! E o mare diferenţă! Plus că trebuie să fii analfabet dpv juridic să ai impresia că un site ca TPU e o bază pentru aşa ceva. Hai că m-am distrat suficient cu tine! Hahaha! Ce oameni mă, ce oameni! rolling on the floor)

| corbulalbrosu a răspuns:

Cred ca tu traiesti pe alta paneta dragul meu. Care ar fi motivatia ta, deoarece altfel intrebarea este absurda.

| tudorvolcano explică (pentru corbulalbrosu):

Motivația este simplă : http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/69/Dias.Roman-Est.png
Cred că un om ar trebui să fie incult să nu știe care mi-ar fi motivația, sau ar trebui să fie foarte ignorant.

| Gizăz a răspuns (pentru tudorvolcano):

Da bă, că oricine nu ghiceşte ce-ţi bate ţie mintea e un ignorant notoriu! DUpă logica asta de baltă, toţi oamenii care nu-s telepaţi sunt automat proşti. laughing Bravo, eşti un geniu! Şi ce căcat treabă are invadarea Ucrainei cu Republica Moldova? SUnt două state complet independente unul de altul. Poate vrei să spui cu recouperarea nordului Bucovinei şi sudului Basarabiei, ţel iarăşi idiot.

În primul rând se pişă pe noi. Nu ne comparăm cu ei la nimic militar. În al doilea rând, nu suntem de capul nostru. Sunt politici şi interese mai mari la mijloc. Ai un tupeu incredibil, băiatule. laughing Faci pe alţii ca la porci şi tu duci lipsă de logică elementară şi eşti de-o naivitate criminală. laughing

| tudorvolcano explică (pentru Gizăz):

Nu mă refer doar la acest lucru, mai sunt și comunități foarte importante la Vest de Nipru, care au fost transformate în enclave.
Serios? Ucrainienii sunt cu armament vechi și se luptă cu ROSSYA fără nicio șansă de victorie. SUA nu prea ar avea alte interese înafară de plasarea scutului anti-rachetă în Europa de Est. De ucrainieni îi doare în cot. Vor doar să aibă scutul la distanță de armata rusă, de asta îi suportă diplomatic pe ucrainieni.

| Gizăz a răspuns (pentru tudorvolcano):

Nu te referi "doar" la acest aspect, dar în parte la el. laughing) Iar concluzia mea e diferită cum? Jees! Ucrainenii au armament praf? Dar noi cum îl avem, amice? Bun al dracu', nu? laughing Iar Rusia va sta să se uite nu? UE nu o să zică nimic. O să lase bravii români să fie eliberatorii şi eroii asupriţilor. Acceptă omule că suntem o ţară mică şi fără cuvânt. Ce vise! laughing Şi un sfat: dacă nu vrei să se mai ia lumea de tine, lasă insultele gratuite pentru alţii. Pentru trolli profi ca mine de exemplu! laughing

| tudorvolcano explică (pentru Gizăz):

IAR 111 avion supersonic folosit în scopuri beliciste = victorie asupra ucrainienilor.
Acum 1800 de ani impuneam tribut Romei iar acum să acceptăm că suntem o țară mică? Niciodată! Este complet imoral pentru mine fiindcă eu am mândrie națională nemăsurată. Habar n-am câtă mândrie națională ai în tine.
Ce erau mongolii înainte de invazia Chinei? Niște barbari în ochii dinastiei Jin care considerau că mongolii nu au dreptul la nici un argument. Rezultatul? Temujin a ucis 40 de milioane de oameni să se învețe minte să nu mai subestimeze nimeni mongolii.
Otomanii ce erau la început? Un grup de 400 de cavaleri loiali lui Osman, un turc musulman care ulterior i-a unit pe toți turcii din Anatolia într-un singur stat care egala Imperiul Bizantin și ulterior l-a și cucerit.
Rușii ce erau în epoca medievală? 9 milioane de oameni amărâți vasalizați de tătari. La vremea aceea românii erau 5 milioane de oameni. Dar rușii au avut curajul să spună : Cucerim tot ce vedem sau suntem cuceriți! În 400 de ani au devenit o superputere cu resurse nelimitate.
Noi am făcut imperiul Hasăneștilor ( Hasăneștii = dinastie română indubitabil ) împreună cu bulgarii. Am reușit să izolăm pe de-o parte Ungaria, aliata imperiului romano-german, și pe de altă parte imperiul bizantin.
Avem șanse să avem un cuvânt de spus dacă de ăștia ca tine n-ar mai insulta pe proprii săi compatrioți și ar începe să facă oleacă de muncă patriotică! Zău c-ar merge să te duci să te iei de străini dacă tot ești un troll prof cum zici tu rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor.
Eu sunt omul datelor și statisticilor, nu al vorbelor din minte.

| Gizăz a răspuns (pentru tudorvolcano):

Dacă ar vedea un istoric ce=ai scris s-ar da cu capul de pereţi. E ca şi cum ai spune că Petru cel Mare a fost un sovietic. În istorie niciodată, bă dar niciodată, nu se iau cuvinte dintr-o eră ca să descrie alta. Nu contează că e vorba de acelaşi popor. Ce anume relevanţă are ce-ai spus? Ce treabă are structura socială, politică şi tehnologică de acum cu aia de-atunci? Aaaa, oare niciuna?!

| tudorvolcano explică (pentru Gizăz):

Structura socială nu prea se schimbă în mentalitatea popoarelor. Cea politică și tehnologică trebuie refăcută după vechiul model adaptat la era noastră.

| Gizăz a răspuns (pentru tudorvolcano):

Wut?! Când îţi publici manifestul, cere-mi o adresă de mail. Aş fi interesat de-o copie. laughing

| Kaℓi a răspuns:

Intrebarea e... asa-si-asa, la cate aberatii se intreaba pe aici, merge... dar din restul discutiei, inteleg ca tie ti se pare ca ar fi o actiune posibila, benefica, eroica?
Really?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Iar v-ati uitat prea mult la Oreste?

| Wehrmacht a răspuns:

Si cu Rusii ce faci? Da' cu Europa? Ca or sa-ti sara toti in cap.

| tudorvolcano explică (pentru Wehrmacht):

Meglio un giorno da leone che cento da pecora.

| Wehrmacht a răspuns (pentru tudorvolcano):

Ideea e pur sinucigasa.Acu' e in regula sa o arzi cu ajutatul, nu cu razboiul.Desigur,trebuie sa ai ce sa ajuti, asa cum face Rusia.Inarmezi niste idioti care sa inceapa un razboi civil si te bagi dupa, incetisor.

| tudorvolcano explică (pentru Wehrmacht):

M-am gândit la un plan de genul acesta, doar că e greu să-i convingi pe românii din Cernăuți să lupte împotriva ucrainienilor. Ei cred că dacă mențin războiul în Donbass, în Bucovina va fi totul bine. Mai sunt români autentici prin zona rurală care dacă le spui că nu-s români te fac ferfeliță. Dacă i-am înarma pe ei, s-ar înarma și ceilalți români să-i ajute pe pro-români. Mă gândesc la enclavele de la vest de Nipru. Fiind enclave, e greu să trimiți armament cu flota aeriană a României, deci trebuie să ne bazăm pe Rusia. Dar Rusia are de gând să anexeze tot Estul și Sudul Ucrainei, deci nu cred că ar coopera dacă vom cere tot ce e la vest de Nipru. Sincer nu mă mulțumesc cu regiunea Cernăuți de la Ucraina. Rușii cu Bugeacul ar controla gurile Dunării, deci jumătate din Europa. Geopolitica m-a cam prins într-o capcană. Ai un plan care ar putea fi mai eficient? Eu nu cred că mai rămâne decât un război convențional.

| Nonameagain a răspuns:

@Salontanul are dreptate. Dar cred ca tu ai o problema de judecata daca pui astfel problema. Ai consumat ceva nepermis?

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Suntem in NATO si reprezentam un "avanpost" american impotriva rusilor.So thank Obama