| aabbbccccddddd a întrebat:

Rusii au mobilizat si asistenta medicala foarte mare la granita cu Ucraina. Va invada Ucraina? Altfel, de ce ar fi adus si atat de multa asistenta medicala acolo? Ce credeti ca se va intampla daca va invada Ucraina? Va veni si peste Moldova? Se va ajunge la un razboi Nato vs Russia? Eventual, mondial?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu se va ajunge la razboi mondial, fiindca nu ar fi interesul nimanui.
120000 soldati fac cat populatia a 4-5 orase mici. La atatea oameni este nevoie de multe lucruri, inclusiv de asistenta medicala serioasa, haine, mancare, combustibil etc.
O asemenea mobilizare de exercitiu - cu atati oameni si pentru un termen de cateva luni este o mare problema de logistica, de organizat si realizat, inclusiv pentru NATO, SUA sau chiar si China!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu. 2. Fiindcă și medicii militari trebuie să se antreneze pentru război.3. Dacă invadeaz. ocupă partea estică și o alipesc la Rusia. 4. Nu vor veni în Moldova. 5. Nu va fi război cu NATO. 6. Nici mondial.

| Brizbriz a răspuns:

Da, si apoi vin zombii... abia astept

rusii tot "maseaza" trupe de 3 luni, cica, ca in februarie vor ataca, o sa vedem

Răspuns utilizator avertizat
| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Este doar un exercițiu militar ca să arate "că pot". Nu este în interesul lor să înceapă un război.

| existential a răspuns:

Nuu... asistenta medicala e pentru soldatii care iau Covid happy sau pe care ii mai doare o masea...
Daca nu se vor atinge de nicio tara Nato, probabil ca va fi doar ceva izolat, Rusia cu Ukraina, eventual Belarus.
Se apropie si jocurile olimpice din China. Viitorul apropiat o sa ne raspunda la toate intrebarile.