| Alexinho007 a întrebat:

S-a mai calmat situatia din Ucraina? Credeti ca Rusia va invada Ucraina pana pe 25 mai?

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu s-a calmat situatia din Ucraina. In privinta invadarii se poate intampla orice si maine. Sa n-avem noi probleme. In rest.

| Andrei7520152 a răspuns:

Rusia a iesit cu un castig major in urma revoltelor. 'invazia' pro-rusa, alimentate daca nu direct sponsorizate de kremlin, a rezultat in mai multe republici autonome satelit pentru rusia, inclusiv Crimea. Mai toate vor ajunge in halul in care se afla osetia de sud, o alta regiune anexata rusiei in 2008 cand s-a finalizat razboiul din georgia. Au trecut 6 ani de atunci si republica autonoma mentionata mai sus, direct sprijinita de rusi, e o gaura neagra financiara, plina de politicieni corupti care mai ieri erau niste nimeni si azi conduc masini scumpe, dornici sa indeplineasca la ordin si la timp toate ordinele rusilor, care in schimb alimenteaza regiunea cu bani fara de care regiunea nu ar supravietui.

| sublime89 a răspuns:

Eu nu cred ca Rusia va invada, ci poate doar va incerca sa opreasca alegerile, cel putin in estul si sudul tarii. In cazul unei invazii, Rusia isi va strica de tot relatiile cu Vestul, si va fi sanctionata economic si mai mult. Nu cred ca isi doresc asta.

| Pricked a răspuns:

Putin aruncă ameninţări în stânga şi-n dreapta, însă nu-şi va pune planurile în practică niciodată.
Are şi el o câteva grame de inteligenţă, judecată.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Pricked):

Fereste-te tu de judecata omului ce gusta din putere. Puterea corupe dincolo de orice urma de logica si umanitate, roaga-te doar sa nu fie atat de orb sa arunce bombe, ca orbit de putere este deja

| Pricked a răspuns (pentru JohnnyBi):

Într-adevăr, puterea îl orbeşte, da' tont nu-i.

Vrea doar să se impună, "să-şi arate muşchii" (cum preciza la un post tv) şi a reuşit (până la urmă). Acum toţi îl cataloghează ca fiind cel mai temut şi puternic om din lume.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Pricked):

A facut pe el cand a vazut flotele aliate in zona nordica si razboi nuclear sa isi arate muschii nu risca nici el, nici aliatii. la cate focoase nucleare exista momentan gata sa decoleze rad pamantul cu totul de pe harta planetelor sistemului solar. si nu are niciun interes, el voia crimeea pentru baza de submarine nucleare si interesul economic cu marea neagra

| Pricked a răspuns (pentru JohnnyBi):

Acum te contrazici singur.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Pricked):

Pentru ca pot sa faca scandal, dar totusi nu cred ca pot. adica pe de o parte nu au ce pierde, pe de alta parte pot pierde totul. situatie la fel de delicata ca aceea cand esti pe wc si nu ai hartie igienica. trebuie sa te stergi, dar cum? nu vrei sa murdaresti degetul, dar nici sa ramai murdar laughing

| Pricked a răspuns (pentru JohnnyBi):

laughing.
Îmi plac comparaţiile tale.

| fuzzer a răspuns:

Cert este ca e o situatie instabila, si acum ambele puteri vor sa-si arate coltii (atat SUA, prin faptul ca si-au trimis soldati la granita cu Ucraina, cat si Rusia, care a anexat Crimeea). Tind sa cred ca Rusia doreste sa-si reintregeasca imperiu. Daca ne intoarcem in istorie, aflam ca peninsula Crimeea a apartinut rusilor, prin razboiul crimeii (1853-1856). Teritoriile baltice, au fost cucerite de catre rusi, si in al doilea razboi mondial, iar provincia romaneasca Basarabia, a fost cucerita de rusi inca din 1812.
Romania se aflta intr-o zona geopolitica strategica unica, la confluenta dintre marile puteri, si e foarte posibil sa suferim pentru asta, rusilor le poate lua maxim 10 minute sa ne radieze de pe harta, cu tot cu Bucovina si cu Basarabia, asta daca nu primim ajutor de la americani... Deocamdata doar speculatii, si in astfel de situatii sa cunosti putina istorie este esential, deoarece poti anticipa viitorul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita ei. rolling on the floor))

| Melcul a răspuns:

Pina pe 25 mai nu.Dar dupa cu siguranta ca da.

| NoSound16 a răspuns:

Rusii sunt aprigi la manie dar nu cred ca-si permit sa creeze un razboi