| tudorvolcano a întrebat:

De ce posturile de televiziune românești nu sunt transmise și în Republica Moldova?
Este cea mai mare problemă din toate. Mulți basarabeni au opinii anti-românești din cauza propagandei rusești.
Mi se pare penibil că Traian Băsescu a făcut declarații unioniste și a finanțat RM în continuu, dar în schimb a uitat esențialul : trebuia să facă accesibilă presa românească basarabenilor.
Am văzut mulți idioți din Ungheni care nu știau că gazoductul Iași-Ungheni este funcțional, habar n-aveau de bursele date de statul român către basarabeni, de faptul că oameni de-ai lui Igor Dodon și de-ai lui Renato Usatîi au furat microbuze trimise de România care erau destinate elevilor pentru a le folosi în campanie electorală anti-românească, și idolatrizau pe ruși, cei care au ocupat Transnistria de mai bine de 20 de ani, RM pierzând veniturile din taxele cetățenilor din stânga Nistrului.
Chiar nu se putea face un efort minim? Probabil că RM se unea deja cu România dacă basarabenii erau mai bine informați.
Deasemenea, Unirea Basarabiei cu România nu încalcă constituția Republicii Moldova, atâta timp cât este ținut un referendum, un lucru pe care marionetele Kremlinului îl ignoră :

„Articolul 142
Limitele revizuirii
(1) Dispoziţiile privind caracterul suveran, independent şi unitar al statului, precum şi cele referitoare la neutralitatea permanentă a statului, pot fi revizuite numai cu aprobarea lor prin referendum, cu votul majorităţii cetăţenilor înscrişi în listele electorale.
(2) Nici o revizuire nu poate fi făcută, dacă are ca rezultat suprimarea drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale cetăţenilor sau a garanţiilor acestora.
(3) Constituţia nu poate fi revizuită pe durata stării de urgenţă, de asediu şi de război."

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Posturile de televiziune din Romania se pot receptiona si prin satelit prin multe firme: Telecom, UPC, RDS, iar abonamentele se pot plati si anticipat, chiar pentru cate un an.
Doar vointa este necesara.

| tudorvolcano explică (pentru Bula):

Abonarea la firmele românești este costisitoare pentru basarabeni, în timp ce propaganda rusească televizează fără probleme prin firmele din RM.
Consider că era nevoie de o colaborare cu firmele de cablu românești pentru a difuza la cost redus în RM, eventual statul să subvenționeze această acțiune ca să nu spună că nu vor face profit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Totusi RM e o alta tara, de ce ar emite televiziunile si acolo? Iar legat de referendum pe langa faptul ca majoritatea moldovenilor nu ar vrea unirea te ai gandid si ca ar trebui un referendum si in Romania? Ca eu, si probabil multi alti romani, nu isi doresc unirea. Chiar nu aveam nevoie de o piatra legata de gat. Nu avem nevoie de o buba plina de coruptie in estul tarii cand tara noastra e in.plina lupta anticoruptie. Nu avem nevoie de 1 mil de cetateni prorusi, nu avem nevoie si de mai multa saracie in estul tarii, nu avem nevoie de granite mai slabe in estul UE, nu avem nevoie de infrastuctura mai proasta, nu avem nevoie de mai multi asistati social

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

In Italia, Germania, Spania etc sunt milioane de romani. Cine a vrut televiziune si-a pus castron.

| tudorvolcano explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Și eu stau în străinătate și mi-am pus antenă.
Cu RM e diferit. Basarabenii nu au bani să facă abonamente la firmele de cablu românești.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Ca nu au bani stiu, unii mai au, putini. Pana la urma nu stiu la ce le-ar fi de folos ca tot spalare pe creier se face si in Ro, posturi mincinoase ca Discovery si altele cine stie e lamurit, samd.

| pufulescu a răspuns:

Eh, asta e una dintre problemele Romaniei si poporului roman : lipsa de reprezentare!
Intr-adevar nu stim sa ne facem auziti in nici o directie, nu stim sa ne formam o voce publica, sa ne reprezentam si prezentam in acelasi timp.
Hai sa zicem, desi nu e asa, ca in problema Basarabiei am avea oarece frica de reactia rusilor, dar stai sa vezi cat de putine se stiu despre romani in UE desi vad ca aici in Germania o gramada de localnici au legaturi cu Romania sau sunt nascuti in Romania... nu suntem ceva gen Mongolia, o tara la mama dracu de care n-a auzit nimeni! Si totusi poporul roman nu are nici o voce care sa-l apere, ceea ce nu e cazul pentru alte rase si popoare : cum se intampla ceva in care e implicat un turc de exemplu, cum apar la galerie o puzderie de ONG-uri, de "personalitati", de muftii si imami, grupuri de presiune care apara interesele turcului si turcilor in general! La romani... liniste si pace!

| Kanajambe69 a răspuns:

Sunt TVR, PRO TV si Antena 1, din ce stiu, doar ca Romania nu are experienta Rusiei in propaganda.
O unire ar fi greu de realizat, deoarece nu ii va conveni Rusiei si ar fi foarte costisitoare pentru Romania (vezi unirea Germaniei de est cu cea de vest).