| existential a întrebat:

Vedem cum, pe zi ce trece, Putin isi urmeaza planul.
Ce sanse credeti ca sunt ca Romania sa fie implicata intr-un conflict cu Rusia? Nu neaparat pe teritoriul nostru, ci pe al Ukrainei.

Daca nu ma insel, Romania s-a angajat sa trimita trupe Ukrainei (2014?). Nu stiu exact care a fost motivatia pentru asta (apararea romanilor de acolo?)

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In caz ca ucraina ramane sub ghearele rusesti vin alte scumpiri si tampenii de gen financiar, criza economica si povesti ieftine ca sa mai stoarca de bani muncitorul de rand. Doar aia bogati si care fac manevre ilegale o sa aiba viata buna pana crapa. Pedegeaba esti cinstit daca esti prost, omul corect mai mult are de pierdut in viata, am vazut multi excroci care traiesc bine in toate colturile lumii

| Trixt3r a răspuns (pentru mgtow):

Asta se intampla peste tot in lume, acum cu sanctiunile au blocat Americanii sute de milioane de la doar 5 Rusi https://www.whitehouse.gov/......on-russia/

China e alta tara comunista cu oameni super bogati, pana si tarile comuniste au Bill Gate-tzii si Elonii lor, doar ca nu sunt atat de mediatizati si acolo chiar se moare de foame.

Cu sau fara razboi, oamenii bogati nu o sa dispara.

| RAY a răspuns:

România nici nu exista pe harta lor, România Budapesta, romani au fost trădători mereu, ba cu germani ba cu rusi ba cu americani

| Violleta2022 a răspuns:

Nici o sansa.

| sierra1 a răspuns:

"Daca nu ma insel, Romania s-a angajat sa trimita trupe Ukrainei"

dacă (cumva) e așa, e profund gresit și probabil deja anulat

| Frank51 a răspuns:

Undeva între 0 și 100%.

| Brizbriz a răspuns:

Sa vina rusii, sunt gata, am destula vodka

in realitate, NICI UNA, atacul unei tari din NATO inseamna bubuiala nucleara... PUNCT

iar Putin e cel mai bogat om din lume https://www.townandcountrymag.com/......net-worth/
NU o sa vrea NICIODATA sa ajunga cel mai bogat om din bunker

| Legion7X a răspuns:

Nu românii decid, ci americani dacă România va avea o atitudine sau nu. Cu ce crezi că va proteja Biden Ucraina dacă ar interveni NATO, Cu soldații aflați în SUA? Probabil o va face prin Tările NATO. România numai este condusă de mult din interior, ci din afară.

| Trixt3r a răspuns (pentru Legion7X):

SUA are 220.000 de soldati per total in NATO, o mare parte din ei sunt imprastiati in Europa. Decizia daca Romanii vor lupta o face Putin, nu NATO, de el depinde daca vrea ciomageala sau nu.

Romania este NATO, tu daca te insori si iti schimbi numele de familie atunci faci parte din acea familie si o reprezinti, nu este doar o eticheta, asa cum sustine URSS-ul.

| Trixt3r a răspuns (pentru Trixt3r):

90.000 trupe US in Europa acum (declarate) din 220.000 (declarate) in NATO.
A spus acum live. (cauta Pentagon press secretary holds briefing)

| Legion7X a răspuns (pentru Trixt3r):

N-are Putin nicio treabă, el îsi urmareste scopul de invadare a Ucraniei. România practic ar trebui sa stea in banca Ei, nu sa se implice. Interesele sunt alte americanilor, ca să includă si pe Ucraina pentru a extinde puterea militară americană la poarta Rusiei. Rusilor normal ca nu le convine ca Ucraina sa fie în NATO. Cineva spunea că, cândva Ucraina a fost a Rusiei.

https://romanialibera.ro/......-ucrainei/

| Trixt3r a răspuns (pentru Legion7X):

Nu imi vine sa cred ca citezi site-ul unor condamnati penali cum este Adamescu, glumesc, imi vine sa cred. eram surprins daca nu o faceai.

La cate afaceri si dosare are familia Adamescu cu si despre Rusia, era trist daca nu le facea niste propaganda pentru ei.
https://en.wikipedia.org/wiki/Dan_Adamescu
https://en.wikipedia.org/wiki/Dan_Adamescu#Family

Spui romanialibera si tragi apa.

| SingleForOne a răspuns:

De regula, din razboaie ies profituri prin promisiuni, tratate, etc. Nu stiu exact cum se intampla, dar Romania fie va urmari profit din partea Ucrainei sau a uniunii europene, fie doar executa ordine date de altcineva, fie are o obligatie față de Ucraina. Eu nu cunsoc ca tara noastra sa aiba obligatie fata de Ucraina, si nu cred ca liderii nostri sunt destul de destepti de a urmari un profit ulterior sau macar sa acopere costurile pierdute. Deci, fie doar va executa ordine, fie nu va fi implicata, iar sansele ar fi destul de mici, dar niciodata imposibile.

| Trixt3r a răspuns:

Sansele sunt destul de mari, dar NUMAI in cazul in care Putin o ia razna si mai tare. Daca Putin invadeaza Ucraina si iese urat cu bai de sange, atunci NATO trebuie sa intervina pe motive umanitare.

Pana in prezenta NATO (Romania inclusa) nu a trimis trupe in ajutorul Ucrainei, pentru ca rolul NATO este sa faca politica prin diplomatie si sa mentina pacea la nivel mondial.

Dar, daca Putin ataca si cucereste Ucraina, atunci el devine o problema pentru NATO, atat d.p.d.v umanitar, pentru ca refugiatii din Ucraina destabilizeaza economia Europei, cat si pentru ca devine o amenintare la adresa NATO. (Deja este o amenintare pentru ca tine mule trupe cu forta in Belarus)

| Ghindaoanu a răspuns:

Nici una

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ghindaoanu):

Nu ne-am angajat sa nimic. Se inseala existential. Ca sa raspund la intrebare, sanse aproape nule. Putin nu se incurca inca cu NATO. POATE, daca cumva se incaiera China cu americanii prin zona aia de la ei si le scufunda vreun portavion ceva, atunci o sa inceapa o ciomageala generala si anticipez ca Turcia o sa iasa din NATO si o sa treaca urgent de partea Chino-Rusiei.

| existential explică (pentru GabiDumitrescu):

Intelesesem gresit. De fapt e ceva legat de cooperarea tehnico-militara intre Romania si Ukraina:
https://sg.mapn.ro/......craina.pdf