| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti ca va face politia daca va prinde cu un briceag sau de ala cu 2 lame in casa? Iti poate face ceva?

Răspuns Câştigător
| Karie1467 a răspuns:

N-are ce sa iti faca...
E legal sa ai o chestie de-aia atata timp cat nu o scoti pe strada sa ameninti pe cineva
In cel mai rau caz pot sa ti-l confiste
Mai nasol e daca se dovedeste ca l-ai furat...

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia n-are ce face, in locuinta ta poti sa ai cate bricege si cutite vrei.
Te amendeaza (daca nu-i infractiune) doar daca porti arme albe pe strada.

| florin1979 a răspuns:

Dar eu daca am cutite in casa patesc ceva? rolling on the floor sa nu le porti dar mai ales sa nu afisezi asa zisele arme albe in public, cum ar fi intr-un bar, intr-un mijloc de transport in comun. oricum legea e foarte tampita, pentru ca nu doar un briceag sau un cutit poate fi o arma alba. orice obiect contondent, durpoate fi folosit ca arma alba daca vrei sa ii crapi capu cuiva rolling on the floor

| darrio2007 a răspuns:

Am si cutite in bucatarie.Ce sa iti faca? Nu iti face nimic.Doar daca ai reclamatie de la cineva.Ca ai amenintat pe cineva.Atunci da.Cauta corpul delict.

| Azµre a răspuns:

În casă nimic, asta dacă nu cumva ai și droguri laughing atunci se adaugă la dosar!

| Wehrmacht a răspuns:

Nu poti sa patesti nimic. Poate doar daca motivul vizitei este ca o persoana pe care ai amenintat-o cu acel briceag s-a dus la politie sau daca l-ai furat.

| raluk27 a răspuns:

Nimic. Le spui ca il folosesti sa tai paineawinking

| NoSmile a răspuns:

Buna!
In cazul asta nimic.
Dar daca ai omorat/accidentat pe cineva si vor face perchezitie le vor lua, trimitandu-le la control pentru a vedea cand au fost folosite ultima oara si cu ce scop.

| umbra09 a răspuns:

Nu deoarece e proprietatea ta personala
de ce crezi ca alti tin si sabi de ornament poti sa ti ce vrei in afara de pistol si rozeta pistolu poti daca ai port arma si rozeta de loc ca e ilegala happy nici de ornament da cutite ai voie pumnale etc

| Radu_Florin_1998 a răspuns:

Propietate privata laughing) n-are ca sa-ti faca laughing