| LisaJulie a întrebat:

Credeți că ar trebui sa fie accesat internetul doar cu buletinul? Unii spun ca asa copiii nu ar mai intra pe site-uri sau videoclipuri nepotrivite! Eu vad această propunere ca o pe cale noua de a ni se fura datele!

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine a făcut o astfel de propunere?
Crezi deja că datele noastre nu sunt peste tot, mai contează?

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Se vorbeste despre asta în Uniunea Europeană

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Link cu informatia

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Da un search rapid pe Google și vei găsi,, Acces pe internet doar cu buletinul "

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

E foarte complexa discutia si nu,, Acces pe internet doar cu buletinul " se dezbate la nivel de UE

| mODIN a răspuns:

Mi se pare teribil de impractic. Adica ar trebui sa scanez buletinul de fiecare data cand imi pornesc telefonul? Si daca nu, asta ar insemna sa ai un buletin asociat fiecarui dispozitiv, deci tot nu ar schimba nimic, pentru ca oricum parintii cumpara laptopul sau telefonul, nu copiii.

| MistarGoGu a răspuns:

Ai auzit de TOR *( The Onion Router ) sau alte programe VPN *( Virtual Private Network ) care schimba IP-ul unui calculator pentru a intra pe DarkNet sau alte site-uri ascunse! /?
Se vand ID-uri la greu pe DarkNet! Orice de oriunde!
Carti de identitate, pasapoarte, liste de nume, adrese, CNP-uri! Între 75 -350 $ cu plata in echivalent bitcoin sau alte cryptomonede acceptate!
Ar intra copii de pe ID-ul unui major! Nu rezolvi mare lucru! Cine vrea acces la p#rno sau alte chestii dubioase gaseste metode!

| eliancodrut a răspuns:

Ce date sa ti se fure? Cele pe care cei care gestioneaza netul le au? Sau ce crezi ca restrictionarea o face oricine care intra pe site?
Stii ca tot ce este interzis sau secreizat sunt mai dorite de cei ce nu au acces? Asa ca orice copil poate lua cartea sau buletinul de identitate al parintelui, al fratelui mai mare etc. Ca multi parinti nu-si iau actul de identitate cand pleaca pentru probleme casnice. Apoi acesti copii mai au prieteni mai in varsta, care au peste 18 ani.
Dar unde se introduce CI?
Cap avem, minte de ce ne mai trebuie. Sa gandim putin inainte de a face afirmatiile.

Răspuns utilizator avertizat
| LisaJulie explică (pentru eliancodrut):

Și dacă se va implementa asa ceva?

| eliancodrut a răspuns (pentru LisaJulie):

Ce sa se intample? Sa fure date? Tu chiar nu ai inteles ca datele noastre se gasesc in toate actele incheiate cu vreo firma, agent economic etc?
Restrictionarea accesului copiilor pe site-uri interzise sau nerecomandatea copiilor este atributul parintilor.
Daca UE baga asemenea prevedere, e tot o lege. Iar legea este o bariera peste care sar leii, pe sub care trec cateii si la care se opres boii.

| LisaJulie explică (pentru eliancodrut):

Ai dreptate! happy

Răspuns utilizator avertizat