| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti, ce va decide CCR-ul?

Răspuns Câştigător
| sebyr a răspuns:

In favoarea lu base cred

35 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca o sa invalideze referendumul pentru lipsa cvorumului. Numai bine!

regis
| regis a răspuns:

Eu cred ca va invalida referendumul si vor gasi o formulare prin care sa explice ca optiunea poporului este clara, insa legiuitorul nu a prevazut aceasta situatie, prin urmare nu se poate respecta spiritul Constitutiei decat incalcandu-i litera, ceea ce Curtea nu poate face. Nu vor fi astea cuvintele, dar cred ca asta va fi ideea.
Prin aceeasi motivare, Curtea va pasa mingea Parlamentului, care va trebui sa gaseasca solutia, lucru foarte cinstit de altfel, Parlamentul fiind institutia fundamentala a democratiei si nu o institutie formata din 9 persoane numite politic.

| harciog a răspuns:

Nu mai cred in nimic, nu mai este sigur nimic, mi-e rusine cu toata clasa politica.Parca sintem la clasele primare; Hai la diriginte, nu se rezolva,? la director, nu se rezolva? la consiliul profesoral? nu se rezolva? La ministru invatamintului frate, nici acolo? nu-i nimic reluam de la capat.Mi-e scirba pur si simplu si sa nu ma frecati la cap cu scrisul ca nu editez nimic.

| IMC90 a răspuns:

Cvorumul nu a fost atins => Basescu ramane in functie

| evenso a răspuns (pentru IMC90):

Ii trimite Obama o scrisoare lui Basescu in care zice sa-si ia ramas bun de la popor.
La care Basescu zice:
- Dar unde pleaca poporul? laughing

| IMC90 a răspuns (pentru evenso):

Il stiu laughing

| MMihai a răspuns:

Nu sunt un ghicitor!
Eu dacă aș fi fost membru la CCR aș fi validat referendumul pe următorul raționament.
Băsescu avea mai puțin de 7 milioane de suporteri.
Dacă ăștia se duceau și votau erau era o prezență de 14, 4 milioane și erau 7 milioane de nu, la 7, 4 milioane de Da.
Deci lipsa unor voturi cu nu, nu ar trebui să fie deranjantă.
Că sunt f multe voturi cu da.

| MMihai a răspuns:

CCR-ul majoritar simpatizant Băsescu, a cerut refacerea listelor electorale, în numai o singură lună și timpul este mult prea scurt, ca să facă o treabă bună și corectă.
Morții îi pot scoate de pe liste, dacă au murit în acea localitate, dar nu ajunge ca să veridice, persoanele cu două nume și 2 adrese și nici să se mai informeze care mai sunt și care nu în localitatea respectivă, persoanele senile puse sub interdicție și cei cu interdicția de drepturi electorale.
Pentru asta aveau nevoie de cel puțin 2 luni.

| anonim_4396 explică (pentru MMihai):

S-a implicat deja si Parchetul General in tot ceea ce face acum CCR-ul.

| MMihai a răspuns (pentru anonim_4396):

Știam!
Poștii care au votat de mai multe ori vor ajunge la închisoare.
Corect referendumul de demitere, nu trebuia să aibă prag 50+1, că el nu a fost ales de 50 +1, ci de majoritatea simplă a votanților.

| Darkmagic a răspuns:

12 Septembrie.
Asta s-a decis. big grin

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Nu e o decizie, doar o amanare ( cel mai prost lucru ce se putea intampla ).

Răspuns utilizator avertizat
| YONTU a răspuns:

Buna! Valideaza numarul celor 8 milioane!

| AxelShane a răspuns:

Deacord YONTU, clar 8 mil nu se poate pune cu aia care au zis nu!