| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti, ce va decide CCR-ul?

Răspuns Câştigător
| sebyr a răspuns:

In favoarea lu base cred

35 răspunsuri:
| YONTU a răspuns:

Buna! Valideaza numarul celor 8 milioane!

| AxelShane a răspuns:

Deacord YONTU, clar 8 mil nu se poate pune cu aia care au zis nu!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca o sa invalideze referendumul pentru lipsa cvorumului. Numai bine!

| MMihai a răspuns:

Nu sunt un ghicitor!
Eu dacă aș fi fost membru la CCR aș fi validat referendumul pe următorul raționament.
Băsescu avea mai puțin de 7 milioane de suporteri.
Dacă ăștia se duceau și votau erau era o prezență de 14, 4 milioane și erau 7 milioane de nu, la 7, 4 milioane de Da.
Deci lipsa unor voturi cu nu, nu ar trebui să fie deranjantă.
Că sunt f multe voturi cu da.

regis
| regis a răspuns:

Eu cred ca va invalida referendumul si vor gasi o formulare prin care sa explice ca optiunea poporului este clara, insa legiuitorul nu a prevazut aceasta situatie, prin urmare nu se poate respecta spiritul Constitutiei decat incalcandu-i litera, ceea ce Curtea nu poate face. Nu vor fi astea cuvintele, dar cred ca asta va fi ideea.
Prin aceeasi motivare, Curtea va pasa mingea Parlamentului, care va trebui sa gaseasca solutia, lucru foarte cinstit de altfel, Parlamentul fiind institutia fundamentala a democratiei si nu o institutie formata din 9 persoane numite politic.

| Darkmagic a răspuns:

12 Septembrie.
Asta s-a decis. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Nu e o decizie, doar o amanare ( cel mai prost lucru ce se putea intampla ).

| harciog a răspuns:

Nu mai cred in nimic, nu mai este sigur nimic, mi-e rusine cu toata clasa politica.Parca sintem la clasele primare; Hai la diriginte, nu se rezolva,? la director, nu se rezolva? la consiliul profesoral? nu se rezolva? La ministru invatamintului frate, nici acolo? nu-i nimic reluam de la capat.Mi-e scirba pur si simplu si sa nu ma frecati la cap cu scrisul ca nu editez nimic.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru the2k):

Stim deja, orice alta hotarare ar fi fost mai convenabil, la cat va ajunge Euro? oameni buni, scoateti-va banii din banci!

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

Traian Basescu este demis oricum, indiferent ce iti spun tie fel de fel de "specialisti" basisti in drept sau in...stang.
Explic de ce:
CCR-ul nu poate invalida referendumul, dintr-o suta de motive, cateva ar fi:
- boicotul pdl-ului si al lui Traian Basescu, ce a actionat in mod las, adica a solicitat cvorum, l-a obtinut dupa ce ne-a facut de cacao in toata Europa... apoi a spus "Noi nu mergem la vot". big grin E acelasi principiu inept prin care... daca noi nu trimitem delegatia de sportivi la Olimpiada, inseamna ca suntem campioni olimpici absoluti. laughing
- "Incoerenta" listelor electorale, pline de decedati, cetateni cu cnp-uri duble, etc.
- Amestecul premierului Ungariei in procesul electoral, de neacceptat, mai ales intr-o zi (sambata) in care niciun roman nu are dreptul sa mai faca fie si 1 minut de campanie electorala, si exemplele ar putea continua.
Daca deci, CCR-ul nu poate invalida referendumul, dar nici nu doreste (datorita compozitiei politice al Curtii), atunci este obligata sa transfere problema la Parlament.
Parlamentul fiind organ legislativ, nu are dreptul de a demite presedintele, membri Parlamentului nu pot decat sa-l mai suspende o data pe Traian Basescu, urmand apoi un nou referendum.
In mod practic, CCR-ul a amanat demiterea lui Traian Basescu dar in acelasi timp, le-a inchis gura tuturor basistilor, dandu-i si o sansa lui Basescu sa-si dea o demisie de onoare.
Am mai afirmat in raspunsurile mele politice ca Basescu e istorie, inainte de referendum, faptul ca s-au gasit cativa tulburati care sa ma contrazica prin ignore si alte ineptii, e strict problema lor. Asa se arata ei "destepti". big grin

In mod normal, Referendumul ar trebui anulat si reluat pe o noua baza a listelor electorale, pe listele actualizate, nu sa-l gasim si pe Pazvante cu drept de vot pe acolo...

Răspuns utilizator avertizat
| harciog a răspuns (pentru Darkmagic):

Ai rabdare nu-ti mai bate capul cu incorectitudinea sau corectitudinea vreo unei parti.E treaba CCR sa stabileasca asta de acum.Crezi ca degeaba au aminat decizia o luna? Vom vedea la sfirsit cine a votat in numele unor morti cu multi ani in urma sau care au votat multiplu precum si de prezenta prea umflata de alegatori la urne si de procentajul care mi se pare extrem de eronat in ce priveste voturile pro USL.O sa vedem atunci ca, din fericire, CCR a luat aceasta responsabilitate asupra ei.Au declarat ca, daca va fi nevoie, vor trece in memorie electronica orice persoana cu tot cu votul dat sa nu care cumva sa apara in mod multiplu.Deci noi degeaba ne frecam la icre pe aici ca tot aia este.Verdictul pe 12 Septembrie stimabile.

| IMC90 a răspuns:

Cvorumul nu a fost atins => Basescu ramane in functie

| Darkmagic a răspuns (pentru harciog):

Da, din pacate.
Pentru ca amana stabilitatea politica, sociala, monetara, economica...etc, CU INCA O LUNA, si asta fiindca un cretin nu e in stare sa renunte la putere, fiind clar si pentru un chior ca lumea nu-l mai vrea.
Nasol...

evenso
| evenso a răspuns (pentru IMC90):

Ii trimite Obama o scrisoare lui Basescu in care zice sa-si ia ramas bun de la popor.
La care Basescu zice:
- Dar unde pleaca poporul? laughing

| IMC90 a răspuns (pentru evenso):

Il stiu laughing

| SaveTheNature a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce BINE imi pare ca nu sunt in Romania! Sunt in Anglia, si din fericire pentru MINE, lira se apropie vertiginos catre 60 de mii de lei! Super super super misto.
Imi pare bine ca romanii nu ies in strada, si sunt saraci si mamaligosi. Asa pot sa-mi iau eu in Romania cat pamant vreau.
Sincer romanii merita ce e mai rau, epntru ca nu ies in stradahappy Pa pa! si la mult rau inainte!

| MMihai a răspuns:

CCR-ul majoritar simpatizant Băsescu, a cerut refacerea listelor electorale, în numai o singură lună și timpul este mult prea scurt, ca să facă o treabă bună și corectă.
Morții îi pot scoate de pe liste, dacă au murit în acea localitate, dar nu ajunge ca să veridice, persoanele cu două nume și 2 adrese și nici să se mai informeze care mai sunt și care nu în localitatea respectivă, persoanele senile puse sub interdicție și cei cu interdicția de drepturi electorale.
Pentru asta aveau nevoie de cel puțin 2 luni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru MMihai):

S-a implicat deja si Parchetul General in tot ceea ce face acum CCR-ul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SaveTheNature):

Nu te supara, dar indiferent unde te sufla vantul in lume, trebuie sa ramai roman.
Esti un om rau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Azi a declarat Basescu ca fiind presedinte suspendat NU POATE sa demisioneze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru harciog):

Este foarte probabil ca inselaciuni s-au facut din ambele parti.
Se va afla pana la sfarsitul lunii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru the2k):

Sa scoti daca ai banii in Lei, nu daca le ai in Euro.
Azi a ajuns deja 1 Euro la 4. 6481 Ron.
Si sigur va mai creste pana CCR-ul va decide.

| MMihai a răspuns (pentru anonim_4396):

Știam!
Poștii care au votat de mai multe ori vor ajunge la închisoare.
Corect referendumul de demitere, nu trebuia să aibă prag 50+1, că el nu a fost ales de 50 +1, ci de majoritatea simplă a votanților.

| MMihai a răspuns (pentru anonim_4396):

Altă minciună, poate să demisioneze, dar nu vrea.
Dacă își prezintă demisia, de termină scandalul.
Aparent este și prost că prin demisie are toate drepturile de fost președinte, cea ce este mai mult, decât nici un drept, pentru președintele demis.

Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns (pentru the2k):

Schelet are pluralul schelete. SCHELÉT, schelete, s. n. 1
În 2008 pentru Oprescu erau : „ scheleți".

După ce a fost ales primar, l-a întrebat un jurnalist, ce se așteaptă să găsească când se duce la primărie.
Oprescu a răspuns că „ ajuns în primărie, va deschide fișete și dulapuri și că vor începe să cadă din ele niște „ scheleți ". "
Poate are și ăsta niște „ scheleți", și când următorii vor deschide niște dulapuri / fișete, vor începe să cadă „ niște scheleții", cum se exprima Oprescu.

Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature a răspuns (pentru anonim_4396):

A fost un raspuns ironic. Sincer chiar imi pare rau ca nu sunt in Romaniacrying( Pentru ca imi iubesc tara. Dar m-au enervat toti, cand ma rugam de ei sa iesim in strada, si nimeni nu vroia sa iasa. Si am iesit doar eu cu sotia( care era insarcinata in luna a 8- a) Si am iesit de aici, pentru romaniii din Romania.
Am avut si propriul banner pe care am scris:
Noi n-am parasit Romania
Luptam sa-nvingem saracia!
Guvernul ne fura -ne minte
Deci vrem un alt presedinte.
Traiasca Romania!