| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti despre Partidul Comunist Din Republica Moldova (PCRM)? Eu cred ca este un partid foarte bun care poate duce tara numai inainte

Răspuns Câştigător
| nameuser a răspuns:

PCRM,Voronin--astia-s oamenii ce au ridicat tara 8 ani de zile si o vor ridica in contiunuare.Ma bucur ca esti de aceiasi parere cu mine.Ii respectam pe cei din PCRM si le multumim pentru tot ce au facut! Nas obyedinyaet krasnoe!

| anonim_4396 explică (pentru nameuser):

Согласна big grin big grin big grin

14 răspunsuri:
| ioanionel a răspuns:

Da, o duce cu 50 de ani inapoi!

| Marius94_5839 a răspuns:

Poti sa aduci ceva argumente clare la afirmatia ta, sau dau nu ai ce face si vrei sa comversezi pe TPU?

| anonim_4396 explică (pentru Marius94_5839):

Da am argumente clare
Timp de opt ani cit timp a fost la conducere PCRM(Partidul Comunist din Republica Moldova)
1.Sau contruit scoli, gradinite, spitaluri
2.Au fost majorate cu 15% salariile
3.Au fost reduse preturile la:
1.Produse
2.GAZ
3.Energie Electrica
Mai aveti nevoie de argumente? Sau sunt de ajuns

| 0x11111051 a răspuns:

Ma bucur ca esti de aceeasi parere cu mine. Vladimir Voronin - el este un om adevarat.

| iKronstadt a răspuns:

Daaaaa, inainte spre marele colaps.

| anonim_4396 explică (pentru iKronstadt):

Nu sunt de acord cu tine concret si am dat si multe argumente

| iKronstadt a răspuns (pentru anonim_4396):

Argumentele sunt egale cu ZERO, atunci când nu sunt însoțite de acte doveditoare! Ce dovezi palpabile ai?
P.P. De ce scrii atât de defect?

| anonim_4396 explică (pentru iKronstadt):

Dovezi:
1.Lista preturilor in RM
2. Posturile de televiziune
3.sondajele

si siteul
www.nit.md nu stiu daca mai este ca nu demult la inchis alianta

| Marius94_5839 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si despre faptul ca s-a imvestit in industrie, chiar daca industria romaneasca nu avea cum sa concureze cu industria occidentala, investindu-se bani obtinuti prin imprumut care mai apoi nu au putut fi platiti, si s-a introdus rationalizarea?

Dar ce poti spune despre faptul ca economia era controlata, concurenta era inexistenta, si libertatea oamenilor era aproape absenta?

Ce ai de spus despre faptul ca romanii nu aveau incredere unii in altii din cauza comunistilor?

Hai sa-ti fac o mica schema, cum statea Romania din urmatoarele puncte de vedere:

Economic: Dezastruos ( introducerea rationalizarii, multitudinea de acte falsificate ce scoteau in evidenta dezastrul economic, absenta concurentei, singura cale de a obtine performanta.
Social: Absenta libertaii cetatenilor, presei, etc. ( Daca vorbei urat de Ceausescu, te lua serviciul secret pe sus. Daca unu din presa zicea ceva rau, era arestat imedeat. Uite-te cati detinuti politici au fost)
Politic: Un singur partid politic (care isi impunea obligatoriu punctul de vedere)

Ti-am adus destule contra-argumente plauzibile. Cred ca trebuie sa iti revizuiesti opinia.

O intrebare: Cati ani ai?

| anonim_4396 explică (pentru Marius94_5839):

Am 14 ani.Eu acum nu vorbesc despre Partidul Comusnist din Romania ci din Republica Moldova.Si Russia a cadonat o anumita suma de bani ci nu a fost luata prin credit.Si in acest timp 8 ani RM era o tara cu viitor dar nu ca acum in 3 ani au stricat tot AIE-ul.Si in tot acest timp presa era libera si cetatenii aveau drept liber la vot

| Marius94_5839 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite. Razboiul rece, a fost un test pentru comunism si capitalism. SUA(reprezentand capitalismul) iar Russia reprezentand comunismul. Cine a castigat? CAPITALISMUL. De ce? Este mai bun din toate punctele de vedere decat comunismul pe termen lung.

Tu poti sa urasti in continuare capitalistii. Este decizia ta, dar eu te asigur ca faci o greseala. Nu este capitalismul cea mai buna forma de organizare, insa este mult mai buna ca si comunismul.

| anonim_4396 explică (pentru Marius94_5839):

Ok dar eu am pus intrebarea despre 2001-2009 timp cit a condus PCRM si mi-am spus parerea

| alex1595_3861 a răspuns:

Ai o parere gresita, comunistii fac parte din trecutul sovetic si cred ca in viitor lumea va fi mai frumoasa fara ei.Jos comunistii! Afara din R.M!