| anonim_4396 a întrebat:

Ce documente trebuiesc pentru un divort la tribunal daca nu exista bunuri comune sau copii?

Răspuns Câştigător
| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

ACTE NECESARE DIVORT

- se selectează în funcţie de modalitatea de divorţ -

1. certificatul de căsătorie în original ( dacă nu este în posesia dvs, sau soţul refuză să îl puna la dispozitie, C.A. "Toma Ionescu", obtine un duplicat după acesta de la Oficiul de Stare Civilă din localitatea unde a fost încheiată căsătoria);

2. copii după actele de identitate ale sotilor;

3. Copie certificat nastere copii (- în cazul în care acestia există);

4. procură specială emisă de un notar sau de una din ambasadele/consulatele României din străinatate ( valabilă numai pentru cazurile de divorţ ale cetatenilor români cu domiciliul sau rezidentă în străinătate şi care nu doresc să fie prezenţi fizic în ţară, la instanţă, pe parcursul desfăşurării procesului de divorţ ) din care să rezulte/să cuprindă:

a) - împuternicirea acordată unuia dintre avocaţii C.A. Toma Ionescu( avocat împuternicit ) să vă reprezinte în procesul de divorţ;

b) – că cei doi soti sunt de acord să divorţeze(necesară în cazul divorţului prin comun acord);

c) - că sotul este de acord/nu este de acord cu păstrarea de către soţie a numelui dobândit în timpul căsătoriei şi după desfacerea căsătoriei;

d) - cu incredinţarea către unul dintre părinţi a minorului/minorilor( numai în cazul divortului cu minor);

e) - că minorul doreste să locuiască şi să fie încredinţat spre creştere şi educare unuia dintre părinti( numai în cazul în care minorul a împlinit deja 10 ani);

* continutul procurii se realizează în funcţie de speta în cauză.

4. adeverinţă cu venitul realizat de dvs( pentru încredinţarea minorului) şi de soţul/soţia dvs.(pentru stabilirea valorii pensiei de întreţinere datorate minorului);

5. ancheta socială (valabilă numai pentru cazurile de divorţ ale cetatenilor români cu domiciliul sau rezidentă în străinătate), realizată de către Primăria unde aveti domiciliul sau rezidenta(necesara pentru urgentarea divortului). Exista si posibilitatea ca ancheta socială să fie dispusă de instanţa din Romania prin comisie rogatorie, dar termenul de finalizare este de cel putin 6 luni, ceea ce extinde în mod considerabil durata procesului de divorţ ).

6. alte dovezi privind dovedirea cuplei exclusive a unuia dintre soti sau a culpei comune;

7. dovada privind achtarea taxei judiciare de timbru si timbru judiciar

http://www.avocatdivorturi.ro/Acte-necesare-divort.php

2 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Acum poti divorta la primarie.intereseaza-te.este lege data.

| underground05 a răspuns:

Buletin(copie),duplicat dupa certificat de casatorie,trebuie sa platesti o taxa la trezorerie, trebuie sa platesti un timbru fiscal, si cam atat stiu mai intereseaza.te tu! pup