| MasterRick a întrebat:

Ce imi poate face politia daca de exemplu imi spune sa plec din acel loc si eu nu vreau, ce sanctiune imi poate da?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca te incadrezi la contraventia prevazuta de art.2, pct.36) din L.61/1991, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare, poti fi amendat de la 3.000 lei la 6.000 lei.
Conform actului aratat, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
36) împiedicarea, sub orice formă, a organelor însărcinate cu menţinerea ordinii publice de a-şi îndeplini obligaţiile de serviciu privind legitimarea sau conducerea unei persoane la sediul poliţiei ori al altui organ de stat sau de a lua măsurile necesare pentru menţinerea ori restabilirea ordinii publice.
  ART.3.(1) Contravenţiile prevăzute la art. 2 se sancţionează după cum urmează:
f) cu amendă de la 3.000 lei la 6.000 lei, faptele prevăzute la pct. 35) şi 36)."

| oglindasultanului a răspuns:

Te ia cu forta. Dar nici liber nu vei mai fi sa pleci daca vei mai vrea.

| mi25 a răspuns:

Te poate incatusa si duce la sediul politiei. Poate fi considerat si ultraj.