| andy_5479 a întrebat:

Am mers in masina cu un prieten care nu avea permis. Ne-a oprit politia si am fost dusi la sectie pentru declaratii.
Ce mi se poate intampla mie daca am mers cu el stiind ca nu are permis. Am intrebat la politie in momentul declaratiei ce sanctiune imi revine mie ca pasager si au spus ca "deocamdata nimic".
Acu intreb eu ce sanctiune ar putea mie sa imi revina? O sa am patat cazierul? Vreau sa dau in cadrul politiei.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula tu vei fi doar martor, indiferent ca ai stiut sau nu ca are permis de conducere.
Intr-o singura situatie poti fi cercetat si condamnat penal: daca esti proprietarul masinii, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."

| andy_5479 explică (pentru Ioandelasal):

Eu nu eram proprietar ci doar un prieten. O sa ma cheme in instanta odata cu cel vinovat? Sau acea declaratie a fost tot pentru mine?
Multumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru andy_5479):

Depinde de situatie. Daca prietenul tau incheie un acord de recunoastere a vinovatiei atunci nu vei mai fi chemat ca martor. Daca nu-si recunoaste vinovatia atunci vei fi citat ca martor in instanta.

| andy_5479 explică (pentru Ioandelasal):

EL a declarat deja in procesul verbal ca e de vina si isi asuma treaba asta. Deci nu ar mai fi nevoie de mine. Totusi cand mie imi scriau proces verbal un coleg il intreba "-aici pun adresa de mai sus?
-da ca sa ii vina acasa..."
Ce mi-ar putea sosi mie acasa?
Repet el a luat vina asupra lui si a recunoascut greseala.

| Ioandelasal a răspuns (pentru andy_5479):

N-am de unde sti ce s-au gandit politisti. Si recunoasterea din procesul-verbal nu constituie un acord de recunoastere a vinovatiei, conform procedurii penale. Acest acord se incheie doar cu procurorul si trebuie sa fie confirmat de un judecator.

| andy_5479 explică (pentru Ioandelasal):

Procurorul si judecator pot confirma treaba asta fara martori?
Daca e sa primesc citatie pot modifica adresa pe care sa imi vina?

| Ioandelasal a răspuns (pentru andy_5479):

Procurorul nu confirma, doar incheie acordul, acesta este confirmat de judecator.
Si confirmarea acordului se poate face si fara martori.
Poti solicita sa-ti fie trimisa citatia si la adresa de resedinta (flotant), nu numai la cea de domiciliu.

| andy_5479 explică (pentru Ioandelasal):

In primul rand iti multumesc enorm pentru raspunsuri!
E neaparat sa imi vina o citatie? Chiar daca nu mai sunt chemat la tribunal?
Ma refer la o citatie gen ca am fost prins ca martor si ca am dat declaratii fara a fi nevoie sa ma prezint undeva ci pur si simplu de informare...
Am inteles ca in momentul primirii unei astfel de citatii e nevoie de semnatura. Adevarat?
Un alt aspect: cand mie imi lua-u declaratii unul din politai a mentionat ca mie si unui amic ne va da doar amenda.(eu si amicul meu fiind martori. *soferul* a primit amenda lui pentru ca nu era in regula masina)
Pentru ce ar putea fi aceasta amenda?
Multumesc din nou!

| Ioandelasal a răspuns (pentru andy_5479):

Ti-am spus ca nu este neaparat nevoie sa fii citat ca martor, daca soferul incheie acordul de recunoastere a vinovatiei si acesta este confirmat de judecator.
Nu vad de ce sa fii amendat, n-am de unde sti daca si tu ai savarsit vreo contraventie, n-am fost de fata.

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat