| maricel a întrebat:

Ce inseamna casa nationalizata, si locuinta sociala? Este una si aceeasi?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu inseamna acelasi lucru!
* casa nationalizata >> casa care a fost trecuta din proprietate particulara/privata in proprietatea statului ( in 1948, prin Legea nationalizarii, comunistii au confiscat toate bunurile private: locuinte, terenuri,fabrici,utilaje, banci, unitati social-culturale, intreprinderi miniere etc.)
*locuinta sociala >> locuinta acordata de stat, din proprietatea lui, unor categorii sociale defavorizate contra unei chirii modice( ca un fel de ajutor social! )

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @maricel!
Casa naționalizată este aceea care, din proprietatea particulară a fost trecută în proprietatea statului.
Locuința socială este aceea care se atribuie de către stat, cu chirie subvenţionată unor persoane sau familii, a căror situaţie economică nu le permite accesul la o locuinţă în proprietate sau închirierea unei locuinţe în condiţiile pieţei.
Deci, o casă naționalizată poate fi uneori folosită și ca locuință socială dacă situația o impune.
O zi cu zâmbet să ai!