| yoo23 a întrebat:

Ce parare aveti despre situatia din Egipt? Ar trebui sa faca si romanii la fel?

Răspuns Câştigător
| anyia a răspuns:

Situatia in care se afla acesti oameni este ciudata si nasoala. E greu sa stii ca totul se poate duce de rapa, deoarece unii oameni au de suferit datorita acestei ''rascoale''. Si daca stam bine si ne gandim, la noi nimeni nu o sa faca asa ceva niciodata. Poate ca suntem prea lasi si nu avem curaj sa lasam adevarul la suprafata! Cati dintre romani ar fi dispusi sa se initieze intr-o ''salvare'' a patriei? Iar daca aproape toti romanii s-ar uni si-ar incerca sa protesteza, ar fi poate ceva. Dar la cata incultura, prostie si minciuna este in Romania, ma indoiesc ca am putea schimba ceva in tara asta...mai bine incercam sa ne schimbam pe noi dupa care o sa se puna aceasta problema.

9 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Sărind peste mentalitatea de rapidist expusă cu lux de amănunt de @Darkus, trebuie să privim situaţiile în context.
La noi Băselu' e la putere de... cât? 7 ani, nu?
La ei Mubarak e preşedinte de 30 şi ceva iar de ceva vreme a cam "uitat" să organizeze alegeri.
Mai mult decât atât, în cazul lor nu se pune problema că-s ţară săracă întrucât bani sunt în Egipt dar au fost direcţionaţi de Mubarak în armată şi alte chestii neţinându-se cont de nevoile cetăţenilor.
Nu spun că nu se face acelaşi lucru şi la noi. Se face (să nu uităm că Jandarmeria va cheltui curând 12 milioane de euro pentru echipamente de reprimare a revoltelor, că statul dă 60 de milioane de euro pentru borduri şi semne de circulaţie sau că statul dă 130 de milioane de euro bisericii - toate acestea fiind în contrast cu nevoile reale ale cetăţenilor), dar, CONTEXTUL românesc este diferit.
Pentru început, România se află în trend accelerat spre dictatură, dar mai are pân' ajunge acolo, în vreme ce în Egipt era/este o dictatură în toată regula.
În România nivelul mediu de trai este mult mai ridicat decât în Egipt, în ciuda faptului că PIB-ul pe cap de locuitor e ceva mai mare în Egipt.
În România nu este un procent atât de mare de oameni care să trăiască cu 60-70 de lei/lună(20 de dolari), în vreme ce în Egipt, da.
Prin urmare, situaţiile celor două ţări, România şi Egipt, sunt în CONTEXTE total diferite.
Românii nu au niciun motiv să dea foc la obiective şi nici într-un caz să facă proteste atât de violente. E adevărat că o schimbare a regimului ar fi de bun augur în România dar la noi încă se poate face pe cale democratică: Suspendarea preşedintelui, referendum, alegeri anticipate.
De altfel, s-a mai încercat o dată asta dar nu s-a dus lumea la vot (doar 37% dintre români s-au prezentat atunci) iar Băsescu a recâştigat cu 54% (din acei 37%).
Prin urmare, dacă românii nu s-au mişcat din casă până la urne, ce te face să crezi că se vor mişca cu milioanele în stradă să dea jos regimul?
De-asta-ţi spun să raportezi la context căci cele două ţări NU sunt egale din niciun punct de vedere (economic, al populaţiei, al mărimii, al regimului, etc.) şi sunt în contexte diferite.
Scuză-mă c-am scris mult dar constat că multă lume nu înţelege asta şi se lansează în afirmaţii fără să gândească problema pe toate feţele.
Numai bine.
P. S.: Prin împuşcarea în cap a lui Băsescu şi Boc în mod cert nu se vor rezolva nici 1% dintre problemele ţării!
P. S. 2: Am fost, sunt şi voi fi un militant anti-Băsescu dar, pe de altă parte, nu agreez ideea unei lovituri de stat în stradă.

| Hombre a răspuns:

Nu, inseamna sinucidere? Am trecut si noi prin asta suficient.

| Carlaaa a răspuns:

Deja mi se pare ca se pune prea mult accent pe ceva ce fac altii si nu prea ne mai uitam si in grada noastra. [ sa nu mi-o ia nimeni in nume de rau! ]

Dar tot dau la stiri diferite noutati despre situatia lor si asa mai departe, dar nu se mai pune accent pe situatia de la noi, care cica e mai importanta deoarece e vorba despre tara noastra.
Sa se dea 1 data, de 2 ori, de 3 ori... dar deja se da de cel putin 3 ori pe zi, pe acelasi canal.

NU! Tocmai ce se spunea ca acolo,, se traieste dupa regula junglei". Asa vreti sa fie si la noi? Indiferent de cate probleme ar fi, nu asa se da jos un presedinte de la putere.

| Maariiaa a răspuns:

Buna,
Situatia din Egipt este extrema dar totusi normala. Oamenii de acolo s-au saturat de indiferenta si alte chestii care le afecteaza traiul si viata de zi cu zi.
Parerea mea este ca si romanii ar trebui sa ia o atitudine in privinta tarii. Nu sa faca ca in Egipt, dar totusi o revolutie ar fi perfecta.
Sunt copii care au tot viitorul inainte, tineri, pustani.Este foarte greu pentru ei sa faca o facultate si sa nu ii primeasca dupa aceea la un loc de munca stabil.
Este greu pentru un copil la scoala sau la liceu care abia sa aiba ce manca si cu ce se imbraca, nu mai vorbesc de nevoia rechizitelor.
Este terifiant ce se intampla in tara noastra.

Sper ca totul sa se rezolve!
Numai bine!

| Darkus a răspuns:

Daca romani ar face revolta ca in egipt sar duce dracu tara de tot. Si asa cu Basescu si Boc nu facem nimica. Daca as avea 2 gloante pe ei i-as impusca direct in cap big grinwinking :*

| MaimoSH a răspuns:

Situatia din Egipt este asemanatoare cu cea din 1989 din Romania.Romanii au trecut prin asta si nu trebuie sa faca la fel pentru ca ar fi vai si amar. F multe victime.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot luam atitudine, in prima instanta ii aratam cu degetul asmutindu-ne reciproc dupa care, rebeliune frate(lovituri de stat, ce mai conteaza?), ii prindem(desi e greu de spus daca fugeau)ii condamnam si-i impuscam, in fruncea tarii ramanind altii pe care tot la fel avem sa-i fugarim pentru ca schimbarile or sa fie in mai rau.De ce oare? Ptr ca avem viata de gonaci nu de vinatori si viata lor e sa fuga dupa prazi iluzorii pentru ca "adevaratii vinatori"sint manipulantii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu as avea nimic impotriva.doar ca nu am avea pe cine pune sus la putere.

| Anca1503 a răspuns:

Cam asa ceva