| Anomim2025 a întrebat:

Ce părere aveți de faptul că PSD o să îl suspende pe Președinte dacă nu cere demiterea lui Kovesi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu PSD poate sa-l suspende pe Presedinte, doar Parlamentul o poate face. PSD poate doar sa ceara suspendarea si doar pentru fapte grave, ori faptul ca nu ar vrea sa demita un procuror nu este o fapta grava.
Conform Constitutiei Romaniei, citez:
"ART. 95.Suspendarea din funcţie
  (1) În cazul săvârşirii unor fapte grave prin care încalcă prevederile Constituţiei, Preşedintele României poate fi suspendat din funcţie de Camera Deputaţilor şi de Senat, în şedinţa comuna, cu votul majorităţii deputaţilor şi senatorilor, după consultarea Curţii Constituţionale. Preşedintele poate da Parlamentului explicaţii cu privire la faptele ce i se imputa.
  (2) Propunerea de suspendare din funcţie poate fi initiata de cel puţin o treime din numărul deputaţilor şi senatorilor şi se aduce, neîntârziat, la cunoştinţa Preşedintelui.
  (3) Dacă propunerea de suspendare din funcţie este aprobată, în cel mult 30 de zile se organizează un referendum pentru demiterea Preşedintelui."

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Numa hoti, hoti, hoti si atat nimic nou pe scena politici din Romania, cum dumnezeu au putut primi astia sa primeasca Romania in UE, nu va face asa ceva psd ca aia sunt hoti si le e frica de aia bine si aia e hoata, astia baga elevi in somaj dupa ce termina liceu ceausescu le datea un loc de munca si o locuinta mare progrez

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu o sa faca asta, sunt constienti ca un referendum de demitere a presedintelui nu va fi deloc benefica psd ului.

| Samariteanul a răspuns:

Din partea mea da-i naiba pe toti ca nici unul nu ne-a facut viata mai usoara.

| cyupaku a răspuns:

Ce mai conteaza cand suntem de rasul lumii

| heracles a răspuns:

Din pacate P.S.D. ori P.N.L. aceeasi mizerie, cred ca si P.N.L. si-ar fi aparat penalii, chiar nu-ti dai seama ca de 28 de ani suntem, manipulati pe fata, de niste politruci, analfabetii, inculti, penali, bine inteles cu consintamantul nostru, eu nu am sa mai votez de-aici inainte, cu nimeni.pt.ca i-si bat joc de noi, pe fata, suntem condusi de catre niste mafioti, care i-si regleaza conturile intre ei.