| troleibuz a întrebat:

Ce parere aveti despre batranii care sunt trecuti de 80 de ani si conduc?

10 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O mica parte din ei sunt soferi decenti.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca isi fac vizita medicala la 6 luni si sunt pe felie, de ce nu? Asa cum multi sunt terminati la 55-60, tot asa sunt si UNII - nu multi, dar sunt - care si la 75-80 sunt intr-o forma excelenta.

| Lukasssz a răspuns:

Meh, e ok.

| mi25 a răspuns:

Cunosc un batran de 83 de ani care este mai bun sofer decat multi altii mai tineri. Citeste si conduce fara ochelari. Se urca in meri si culege mere. Face toate muncile campului, inclusiv cosit cu coasa stramoseasca.
Ati citit despre proportia de accidente pe categorii de varste? Cei mai multi morti produc cei pana in 30 de ani. Ar trebui sa se dea carnete doar celor de peste 30 de ani?

| Salontanul a răspuns (pentru mi25):

Un raspuns bun. Ma bucur!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce parere sa am...nu am o parere generala...
Ca ar trebui ca evaluarile medicale pentru a fi declarati apti pentru a conduce o masina ar trebui facute mai des.

Si in particular pentru fiecare om cred ca e diferit.

O femeie de 89 de ani de la bunici din sat facea zilnic 9km pe jos minim. Mergea in padure dupa lemne, si vindea chestii in piata. Nu avea permis. Dar ma refer ca era apta de chestii care par imposibile la varsta ei.

Bunicul la 80 de ani zacea in pat ca avea multe boli si abia se mai ridica.

Trage tu concluzia.

Oamenii sunt diferiți. Nu poti sa ii bagi in aceeasi oala pentru ca au o varsta similara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oameni în deplinătatea facultățiilor mintale.

Răspuns utilizator avertizat
| Valkyrie95 a răspuns:

Sunt un pericol in trafic, dar de vina e legea ca le mai permite sa se urce la volan.