| RAY a întrebat:

E greu sa fi ateu, http://adevarul.ro/......index.html

de ce se comporta lumea asa rau cu noi?

Răspuns Câştigător
| Ecea a răspuns:

Oamenii in general sunt idioti. Eu m-am cam retras, nici macar nu mai intru in discutii aprinse cu oamenii despre religie. Ii las in prostia lor. Fiecare este liber sa creada ce vrea, cum fiecare are dreptul sa gandeasca sau nu.
Ma doare fix in cot de religia lor, sa pupe icoane si maini de popi cat vor ei.
Si da, este greu ca ateu, mie mi-l baga toata familia pe gat pe dumnezeu, toti apropiatii incearca sa ma convinga ca exista si ca sunt eu idiot si nu vreau sa accept.
Problema fiecaruia. Eu sunt pe cont propriu, nu dau 2 bani pe ce spune lumea, nu lumea imi da de mancare.

| RAY explică (pentru Ecea):

Nu esti singurul in situatia asta

21 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Desertaciune...

| M25M a răspuns:

Mda ..nu stiu cat de credibila este sursa insa nu prea ma surprind aceste tratamente asupra non-credinciosilor, orisicum daca stau sa ma gandesc putea fi mai rau, slava Domnului ca nu suntem in Evul Mediu.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Aşa şi?
Eu sunt atee.
Pe curând!

| savvy12 a răspuns:

''Mai există şi fanaticii ateişti, ale căror intolerenţă este cam aceeaşi cu intoleranţa fanaticilor religioşi."
Fanatici religiosi sunt intoleranti, si aceasta intoleranta este dusa la extrem, nu pot concepe macar ca cineva sa nu creada in ce cred ei.
Iar, cum zicea si Eisten sunt si fanatici ateisti care tot incearca sa dovedeasca inexistenta lui Dumnezeu, sau il mai numesc pe Dnz ''produsul imaginatiei umane'', ei cica aratand ca is cu niste clase mai sus ca si credinciosi si asta enerveaza lumea.
Deci ura asta o sa existe cat o sa fie pamantul...

| RAY explică (pentru savvy12):

Dumnezeu e produsul imaginatiei omului, nu trebuie sa te enervezi asta e adevarul

| savvy12 a răspuns (pentru RAY):

Ok, cum zici tu.

| RAY explică (pentru savvy12):

Nu-i cum zic eu, nu te enerva, daca te contrazice cineva nu inseamna ca se da inteligent, lasa incapatanarea aia, asta e adevarul nu exista dovezi cum ca dumnezeu exista

| savvy12 a răspuns (pentru RAY):

Daca nu vrei sa mai existe ura, mediteaza asupra a ce ai spus acolo, si fa tu prima schimbare, deaorece schimbarea vine cu noi, dar odata ce dai asemenea afirmatii, sa-mi fie cu iertare, dar nu mai fa pe victima.

| RAY explică (pentru savvy12):

Ce scimbare,sa cred in ce nu voi vedea niciodata, ce nu voi auzi, percepe in nici un mod, sa cred in fantezi, de ce? imi garantezi ca exista raiul tau?

| savvy12 a răspuns (pentru RAY):

Dar am zis eu ca exista dovezi?, si nu m-am enervat, nu ar avea sens, imbatranesc mai repede...

| savvy12 a răspuns (pentru RAY):

M-am referit ca accepti credinta altuia, nu sa incepi sa zici ''nu exista Dumnezeu'', nu exista nu stiu ce Zeu, eu ma refeream la acceptare, odata ce mai multa lume crede, si sti prea bine ca lumea este rea(ea cica fiind credincioasa), tine pentru tine, nu te obliga nimeni sa crezi, sau sa te duci la biserica, sau sa te rogi aicea in Romania, dar nu te ma exterioriza cu afirmatii care pe altii ii deranjeaza, deaorece tu nu iti pui propria opinie, tu ti- o impui zicand ''Dumnezeu e produsul imaginatiei omului, nu trebuie sa te enervezi asta e adevarul'', care este incapatanatul?, nu crezi ok, dar taci, crezi. ok dar taci, foarte simplu, si accepta, pentru tine religia este cv stupid, pentru altu este toata viata, acceptarea este schimbarea, dar degeaba zic aicea, sunteti prea incapatanati, si aceasta incapatanare uni o duc la extrem, fie atei, fie religiosi.

| RAY explică (pentru savvy12):

Eu accept pe oricine savy, te accept si pe tine n-am nimic cu tine ca esti crestin/a

| Alphawolf a răspuns (pentru savvy12):

Acceptarea/respectul de care vorbesti nu ar fi o problema daca credintele ar fi intime, dar ele sunt departe de asa ceva, ele sunt in societate, influenteaza legi, persecuta, ele stabilesc normalul, etc. Si in Romania ateii sunt oamenii de mana a doua, iar asta datorita societatii, care este majoritar religioasa.

| Ecea a răspuns (pentru RAY):

Eu nu prea accept credinciosi fanatici. Nici eu nu am nimic cu ei, dar sunt idioti si nu au ce cauta in viata mea. Tocmai de-asta m-am hotarat sa traiesc singur.
Ma gandesc desigur si la posibilitatea sa devin prost. Acestia sunt multi, as avea mai multi oameni de partea mea.

| Ion_Ionut_1996 a răspuns:

Pentru ca nu vreti sa vedeti realitatea

| RAY explică (pentru Ion_Ionut_1996):

Care realitate, eu nu vad zeii

| GRs a răspuns (pentru Ion_Ionut_1996):

Realitatea voastra e fantezie pentru cine gandeste. Inseamna ca traim intr-un univers fictiv, ireal si creat din nimic ca-n basme.
Un alt lucru ziceati ca avem dreptul la liber arbitru? Asta nu e liber arbitru, e chiar discriminare si te obliga sa crezi intr-o divinitate.

| M25M a răspuns (pentru Ion_Ionut_1996):

laughing Buna asta, Doamne cat de aroganti pot fi unii.

| Herman_Haym_1952 a răspuns:

Nu e greu sa fii ateu.Caci iata ce zice evreul.
Bunicul meu a fost ateu.
Tata a fost ateu.
Eu sint ateu.
Si cu ajutorul lui Dumnezeu si, copilul meu va fi ateu.

| EmaS a răspuns (pentru Herman_Haym_1952):

Deci, sa inteleg tu esti ateu? Stii ce inseamna ateu?!

Întrebări recente