| user0010 a întrebat:

Ce părere aveți despre parlamentari? Cum vi s-ar părea ideea ca toți parlamentarii să primească pentru o lună de zile salariul de 2000 lei în loc de 15000-20000 cât primesc ei?

46 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La modul general am o parere proasta despre intregul Parlament, vazand ce se intampla si ce legi proaste sau inutile voteaza uneori.
Sigur ca nu cred ca toti parlamentarii sunt la fel, probabil sunt si unii buni dar se pierd printre ceilalti, cei care isi urmeaza doar interese personale sau de partid, asa cum si-au votat indemnizatii (nu salarii) mari, pensii speciale si altele.
O luna de zile ar fi prea putin cu acea indemnizatie mica dar ar putea sa aiba una mai mica decat in prezent.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Toti vad ca le sar la gat si vor sa le dea foc... dar intrebarea mea e cati au fost si au votat?
Cati au preferat sa mearga la mare ca era un weekend calduros cand se vota?
Cati "protestau" pe Facebook ca se pisa pe el de vot?
Cati si mai cati scriu pe net ca ei nu voteaza ca nu merica nimeni votul lor?

etc etc etc

eee supriza, parlamentarii sunt fix oglinda poporului roman. adica hoti si nepasatori, ca doar noi i-am ales.

PS. ideea cu salariu minim e extrem de proasta. In primul rand cred ca 10% din parlamentarii romani traiesc din salariu ala. Si daca ar trai un salariu mic nu i-ar impinde decat si la mai multa coruptie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și din ce vrei să trăiască cu 2000, nici cât la adunat gunoiul de pe stradă?

| user0010 explică (pentru sadrian46):

Păi asta-i. Nu mai merită traiul ăla de rege

| sadrian46 a răspuns (pentru user0010):

Pe ce criterii îi judeci, de la nivelul de măturător? Asta-i?

| user0010 explică (pentru sadrian46):

Băi nene, ție îți convine să te lase ăștia să mori de foame? Eu cred că nu.
Ăștia o să fure din bugetul statului încontinuu, fără încetare, îs niște hoți, dihanii. Au intrat acolo în parlament pe pile, că de învățat, nu s-au strofocat mai deloc, niciun neuron nu le-o murit.
Mai bine de i-aș vedea cum mătură pe stradă, să pună osul la treabă, că cafeluța știu să și-o bea pe la birou.

| sadrian46 a răspuns (pentru user0010):

Ai auzit de alegeri, despre cum se face politică? Eu cred că nu ai auzit.

| user0010 explică (pentru sadrian46):

Normal că am auzit, că doar nu am trăit în subsol. Doar că până acum nu am avut dreptul legal să votez și nici n-am de gând să o fac, nici răul mai mic nu-l poți alege.
Îți zic eu că politica e curvă pe românește,
ce mai contează alegeri locale, parlamentare, prezidențiale, că doar fac jocuri între ei care și cum să se bage în fru te, iar restul să tragă la căruță.

| Wr3nch a răspuns (pentru user0010):

Inca unul care nu intelege economie laughing ce ai vrea sa faca mai exact parlamentarii? Sa mareasca salariul de la 2000 la 4000? Ca dupa sa dai 15 lei pe un pet de bere si 40 pe o ruda de salam? Romania nu e atractiva pentru investitori, si fara firme nu producem. Si dcaa nu producem, nu creste nici nivelul de trai.

| user0010 explică (pentru Wr3nch):

Noi producem, da proștii ăștia exportă la ceilalți. Dacă o țară, vinde altei țări un produs cu 1000€, noi spre exemplu îl dăm mai degrabă la pomană, cu numai 100€, că suntem mai fraieri. Muncim pentru niște handicapați cu diplomă. De aia zici tu că nu se produce, că majoritatea produselor noastre sunt exportate, în loc sa le ținem la noi în țară, să avem partea noastră.

| user0010 explică (pentru Wr3nch):

Noi oricum la salariul de pe care îl avem, plătim o grămada pentru alimente.

| Wr3nch a răspuns (pentru user0010):

Si crezi ca daca le tinem pentru noi, le cumpara cineva? 1 cumpara din piata, 9 din supermarket. 3 merg la un atelier de mobila, 7 comanda de la ikea. Degeaba la faci daca nimeni din tara nu le vrea.

| GabiDumitrescu a răspuns:

O idee stupida, pentru ca majoritatea nu traiesc din salariu, deci irelevant. Ce parere am, majoritatea sunt niste jeguri, iar aia de treaba degeaba au idei si muncesc, ca nu au cu cine sa le implementeze.

| user0010 explică (pentru GabiDumitrescu):

Tăiat gîtu cu drujba, asta merită.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru user0010):

Prea repede, oricit de incet ai face-o. Iar unii, probabil maxim 15-20% dintre ei, ar fi utili pentru urmatorul parlament.

| Frank51 a răspuns:

Salariile nu au cum să fie mici, problema este personalul, nu funcția.

Răspuns utilizator avertizat
| mi25 a răspuns:

@a1ina: Si atunci cine ar mai candida? Ce gandire de Gâgă! Ai vedea in parlament toti analfabetii functionali (sa nu zic alta categorie), care nu pot sa aiba un serviciu bine platit. Ar merge un profesor sau un jurist care are 6-7 mii lei salariul pentru un salariu de 2000 de lei?

| RxTx a răspuns:

Nu e bine sa injuri.pr.sire-ul acesta parlamentari sau partide politice.

Cum nu vii tu, Ţepeş doamne, ca punând mâna pe ei,
Să-i împarţi în două cete: în smintiţi şi în mişei,
Şi în două temniţi large cu de-a sila să-i aduni,
Să dai foc la puşcărie şi la casa de nebuni."

| Sophieka a răspuns:

Doar o luna de zile? Si cu 2000 de lei? Cam multicel, avand in vedere ca sunt persoane care trag 12 ore / zi si weekend-urile ca sa ajunga la 2000 lei.

| user0010 explică (pentru Sophieka):

Ăsta a fost ca exemplu, dar sincer, ei n-ar merita un leu. Doar punguța cu doi bani.
Eu v-am zîs, dacă nu ni ducem la ei în parlament să facem scandal calumea, nu rezolvăm nimic

| user0010 explică (pentru Sophieka):

Da păi asta, își rup spatele 12-16 ore și pe ăștia îi doare la banană.

| Sophieka a răspuns (pentru user0010):

Pe strada sau in trafic cand sunt singuri fiecare in parte trebuie facut scandal... Altfel ei la parlament vor fi acoperiti de sute sau mii de jandarmi care... Ii vor bate pe cei care merg sa infrunte politicienii.

| user0010 explică (pentru Sophieka):

Păi hai atunci să rezolvăm treaba din timp! Dați-o încolo de treabă, până la urmă trebuie și noi să trăim, suntem oameni, ce-o să facă generațiile viitoare, o să se aleaga praful de ei din cauza la niște imbecili?

| user0010 explică (pentru Sophieka):

Dacă lasăm să treacă timpul pe lângă noi, o sa fie foarte rău. Ce jandarmi? Dacă ne ducem sute de mii de oameni peste ei, crezi că o să mai aibă vreo șansă?

| Sophieka a răspuns (pentru user0010):

Da... S-au mai facut multe scandaluri, si multi oameni au iesit raniti, chiar foarte raniti din situatia asta si unii au si murit.

Te vor bate, vor folosii spray-urile lacrimogene sau alte mijloace ca sa va nimiciasca pentru ordinul pe care l-au primit, ca niste spalati pe creier ce sunt ei.

| user0010 explică (pentru Sophieka):

Nu mă interesează, nu mă las până nu o să înceteze cu abuzurile. Că nu sunt singurii care trăiesc în țara asta.

| Sophieka a răspuns (pentru user0010):

Ok. Dar locul nu este pe TPU. Trebuie sa actionezi in viata reala.

| anonimuIl a răspuns:

Majoritatea nu merg acolo pentru salariu.

| user0010 explică (pentru anonimuIl):

Atunci de ce mai avem parlament și președinte? Și așa, bolovanu de Iohannis n-o făcut mai nimic în ăia 8 ani de mandat. Cică: "România educată". Futute-n gură de idiot, se schimbă miniștri la 1-2 ani și ăsta vrea o Românie educată dar n-o făcut mai nimic în acest sens. O frecat bleambura.

| anonimuIl a răspuns (pentru user0010):

Așa a fost tot timpul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa i vad morti pe toti jeguri ordinAre de burtosi corupti si șpagari din tata in fiu. viermi comunisti!

| Editocroci a răspuns:

O,da. Bună idee.

| Editocroci a răspuns:

Tot restul carierei nu o lună.

| user0010 explică (pentru Editocroci):

Cum au fost votați, așa au să fie dați jos.
Nu prin moțiuni, demisii, etc. Direct pe ei.

| user0010 explică (pentru Editocroci):

Nici chiloții de pe ei, nu-i merită.

| user0010 explică:

Să facă domle ceva pentru țara asta, nu să rupă pl aiurea prin parlament. Că asta fac toți toată ziua, cafeluța, gagicuțe, nu degeaba se zice că în parlament se găsesc cele mai frumoase femei, da nu asta-i problema.
Să vadă și ei cum este să trăiești pe un salariu de nimic, abia să te descurci cu banii de pe o zi pe alta, să-ți smulgi părul din cap de nervi, că nu știi ce să mai faci, de unde să te mai împrumuți, câte credite să mai iei de la bancă etc.
Să trăiască în rând cu lumea, să nu mai aibă slugi, asta vreau.
Da până nu se ajunge să le dea oamenii cu sapa-n cap, nu se rezolvă treburile.
Ăștia-s nebuni la cap, scumpesc ca prostalăi prețurile la carburant. Și așa avem motorină de proastă calitate, strici motorul, e pusă în pericol viața șoferilor. Trebuie bătut cu pumnul în masă și zis că NU SE MAI POATE TRĂI AȘA

| user0010 explică:

Mai trebuie încă o revoluție, altfel nu se poate.

| anonimuIl a răspuns (pentru user0010):

Sunt 5 milioane de români plecați.

| Editocroci a răspuns (pentru user0010):

Da. Așa e.

| user0010 explică (pentru anonimuIl):

Restul care au mai rămas. Nu neapărat pensionarii, noi ăștia tineretul să le ardem chielea. Măcar cei rămași să schimbăm ceva în țara asta. Dacă nu, o să murim de foame și o să fie război civil.

| anonimuIl a răspuns (pentru user0010):

Nu mai iese lumea în stradă.

| user0010 explică (pentru anonimuIl):

Sărăcie nu, dar foame cine știe.

| user0010 explică:

Este corupție și în alte țări. Dar la noi situația devine din ce în ce mai gravă și dacă noi populația țării nu luăm măsuri din timp, o să facă ce vor cu noi.
Chiar vreți să se ajungă din nou ca pe timpul lui Ceaușescu? Să se reintroducă cartelele (raționalizarea consumului), să ne interzică anumite drepturi? Eu cred că nu.

| anonimuIl a răspuns (pentru user0010):

Sunt peste 5 milioane de români care o duc bine.

| BabaOarba a răspuns:

Eu le-as lasa salariul respectiv daca cei care nu fac nimic sau care fac ceva in dezinteresul tarii sa raspunda penal si material. Si asta pentru orice functionar public - nu au facut treaba pentru care ai fost angajat, calculam pierderile si platesti, chiar daca nu ai furat nimic. O demisie nu ma incalzeste cu nimic.

Dar legile sunt date de Parlament, asa ca nu isi vor da ei singuri o lege in defavoarea lor.