| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti, un coleg zice ca rusii ne-au facut mult rau, ce rau a facut?

Basarabia si Bucovina au luat-o ca noi ne-am dat cu criminalii de nazisti si era f clar ca vom intra peste ei, asa cum am si facut, am omorat gramada de evrei in Rusia, de ce?!

Tezaurul s-a dat la ei, dar dupa ce le-am facut, meritam sa ni-l mai dea?

Regimul comunist a fost bun, ca la noi si in alte tari n-a fost aplicat bine si era dictatura, e altceva, dar doctrina era buna, ti-a facut blocuri accesibile unde sa stai, invatamant bun si gratuit, etc, astea partile bune. Acu ia-ti o casa tu, ca dai juma de sal rata, nu ca atunci doar 10-15 % din venit.
La noi 1960-1977 o ducea lumea bine.

Asa ca..acu dai 270 lei pe o consultatie de 10 minute, ca la stat e nasolie.
Saracu taranist Maniu ce sa-ti zic, erau un taranist nenorocit care tinea tot cu bogatii.

178 răspunsuri:
| Mosotti explică (pentru Meme10Meme):

Da, exista posib sa muncesti la stat, desi majoritatea oamenilor is liberali (adica sunt asa, ca nu stiuc e inseamna de fapt), toti ar vrea sa lucre la stat, mai sa fie.

Carol nu s-a pus cu legionarii, ca-l mancau aia, nu prea avea cuvant de spus, a fugit ca lasul.

| Mosotti explică (pentru Meme10Meme):

Eu ma refer ce a fost dupa 1900. Eu am zis ca Stalin a mai si abuzat, n-am zis ca nu.
Dar aia pe care i-a omorat in mare, erau liberali cu gand sa vanda tara, sa introduca capitalismul rece american acolo cumva.

Normal ca nu e corect sa moara cineva, dar asta e viata, toti au omorat, au facut, si SUA, si nemtii si rusii si asa mai departe.
Totu e sa vedem care a fost cel mai putin rau.
Stalin a fost mai bun ca macar a avut parti bune, Hitler n-a avut nimic bun.
Macar Stalin o fi omorat el ce a omorat, dar la multi le-a dat conditii bunicele de trai la el acolo. De aia l-au plans multi cand a murit, cu tarul traiau in mizerie. Nu a fost ca la ceausescu ca era sa-l calce lumea in picioare daca nu fugea cu elicopteru, si era normal, ca nu erau multumiti deloc de foamea si frigul dat de el.

La noi cu reforma agrara a fost un rahat, traia lumea f rau in anii 30-40. Aveai ceva pamant si iti lua taxe de nu mai puteai dupa aia, vezi Moromete ca acolo e f clar ce si cum.
Tu munceai ca prostu, si trebuia sa dai la stat taxe ca sa stea smecherii cu p in sus sa o duca bine, iar tu nu beneficiai de nimic de pe taxele alea, nici lumina nu aveai, tot comunistii au electrificat satele in anii 50 sau 60 parca.

Hitler a omorat gramezi, si era sa-i omoare si pe toti nemtii cum ca nu sunt demni sa traiasca daca n-au invins, i-a exploatat si pe ai lor, vai de mama lor ce a fost, nici o masura socialista n-a avut desi se dada fals socialist inainte.

In 1947 a fost foamete pentru ca n-a plouat in anul precedent parca.
Eu sunt socialist, atat, nu pro comunism dictatorial. Sunt adeptul partilor socialiste, nu a abuzurilor de orice fel.
Adica cum e in Germania ca partea socialista se ocupa de om, invatamant, sanatate, sistem social bun.

Ai voie sa faci afaceri, e normal sa ai voie, poti sa ai o brutarie, o cizmarie sau ce vrei tu, dar in general muncesti tu si fam ta pentru voi, nu sa munceasca altii pentru tine, tu sa iei grosul, si alora le dai prafu de pe toba.
Deci un socialism combinat f atent cu capitalism bun, nu de tip exploatator.
Sau poti avea o firma mai mare dar toti sunteti asociati, contribuiti cu ce aveti, si dupa pregatire isi ia fiecare venitul, tot profitul il impartiti intre voi cum ar veni, nu unu sa ia milioane si altul un rahat.

Am mai zis, ar merge si firme unde sa lucri daca vrei pe un sal daca nu vrei sa-ti iei raspunderi, risc de faliment, etc, insa acolo deja e pericol ca patronul daca devine prea bogat, devine periculos, poate cumpara politic si sa faca prostii, etc.
In mod normal dupa o anumita suma, sa iasa obligat din afaceri, sa nu poata ajunge rechin prea mare.

Si la stat dai doar taxe si impozite, in rest nu are treaba cu tine.

| Mosotti explică (pentru Meme10Meme):

Depinde cum o duceau! De ex in anii 60 nu aveai motive sa faci revolutie dat fiind ca o duceai binisor, aveai casa, munca, sal cat de cat ok, se gaseau de toate, aveai utilitati, deci?
Aaaa, ca vroiai tu blugi, si vroiai sa dai jos pe dej sa iti vina americanismele aici, e altceva, dar ala era un pretext tampit ca sa vina capitalismul SUA aici.
Stai linistit ca de inflamat, se poate inflama usor.

O ducem mai bine ca pe vremea lui ceausu, asta e corect. Dar asta nu ne incalzeste, trebuie sa o duce bine, nu la limita, sa dai sute de lei pe o consultatie la medic, sa fie nevoie sa pleci afara ca sa fie mai bine, in loc sa luptam aici sa fie niv de trai ca in afara.
Deci nu e bine fata de binele normal, nu fata de ceausescu.
Nu sunt asistat social, n-am nici un venit.
Deci pe mine nici un regim nu m-ar avantaja.

Si oricum nici socialismu nici capitalismul nu incurajeaza nemunca.
De ex in Germania nu expira ajutoru de somaj ca in SUA unde ajungi pe strazi, dar cu conditia sa aduci lunar 8 CV respinse ca dovada, si sa nu refuzi nici o oferta data de oficiu de munca.
Si daca aduci dovada ca ai fost respins (Acolo primesti raspuns de la firme si daca esti respins), te tine statul pana gasesti.
In liberalismul salbatic ajungi pe drumuri, fara sa conteze ca nu e vina ta ca nu ai de munca, mai ales aia de dupa 50 ani dati afara.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Daca nu era UE, ar fi fost si la noi ca in R. Moldova sau Bulgaria.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

În Anglia am deja o cunoștință și am mai auzut de sistemul asta în care au făcut facultatea la ei gratuit prin nu știu ce programe, ele fiind românce, am o cunoștință care a muncit în Franța și și a luat acolo casa, tot româncă deci cu statut de emigrant adică muncesc acolo și totuși se descurca, și în România sunt persoane care reușesc din salariu sa și plătească rate la o casa sau chirie și sa mai meargă și în vacanta, am eu prietene de genul în București, nu zic ca nu e greu pentru mulți, este dar nu cred ca în comunism era mai roz totul și nu existau oameni mai nevoiași. Tu oricum nu vezi decât varianta ta, dacă ai sta sa asculți și pe cei care vin cu contraargumente o ai înțelege și pe ei. Bunicul meu Dumnezeu sa îl ierte, când trăia a spus ca e bine si pe vremurile noastre fiindcă toți au servicii, case, se referea la cei din familia lui, cunoscuți, pe când pe vremea lui se chinuiau la tara munca multa și bani putini. El la bătrânețe a simțit ca în democrație o ducem destul de bine poate mai bine decât în perioada când era el tânăr, comparând nivelul lui de trai și al cunoscuților lui. Și eu sunt cumva pro socialism dar nu comunism, ci aplicata cumva cum trebuie în democrație, și sunt pro mai multa libertate pentru individ, deja multe legi mi se par exagerate dar asta e alta discuție

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

In Bulgaria e cam ca la noi parca, si ea e in UE.
Ai putea avea dreptate daca nu eram noi constienti sa ne ridicam singuri, nu sa stam sa ne ridice altii atat cat sa le fim taraba de desfacere la unele porcarii de ale lor.
Si sa nu ne lase sa ne ridicam prea mult ca sa nu le facem concurenta apoi economic la o adica.

Multe produse nu-s alea ce se vand la ei, sunt facute mai prost pentru noi, de ex cafeaua si altele.

regis
| regis a răspuns (pentru Mosotti):

Nu intelegi sau te faci ca nu intelegi. Ramai la ideea ca ce a facut statul pentru tine e bun, eu prefer sa imi fac singur. Pentru mine subiectul e epuizat.

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Pei si eu sunt pro socialism, am mai zis.
Un socialism combinat atent cu un capitalism bun.

Facand abstractie de 1977-1989 cand era jale, mie mama, bunicii mi-au zis ca inainte de 77 era binisor, ca era mai bine ca acum aici in Bucuresti, nu la tara.
Si am banuit ca nu m-ar minti.
Bunicu tau daca era la tara, normal ca era greu si atunci. La tara a fost greu mereu.

Atunci la 2000-3000 lei venit dadeai un 150 lei chirie la o garsoniera, acum la acelasi venit dai minim 1000-1200.
Atunci dadeai la acelasi venit 115000 lei pe un ap cu trei camere misto la o statie de metrou de centru, si o rata de 350 lei.
Acuma la acelasi ap vechi de 45 ani, dai 500000 lei sa cumperi sau o rata de minim 1200 lei la acelasi venit net de 2-3000 lei.

Adevarat ca la chestii mai marunte e mai bine acum.
De ex acum din sa-l iei 4 TV-uri de 24 inci care-s f bune pentru un om mediu.
Atunci munceai 5, 5 luni pentru un TV color de 51 cm diagonala, cam tot 24 inci. Bine socotind ca n-ai cheltui nimic din el.

O ciocolata era 10 lei, acum e sub 6 lei.
Acum la un 2500 sal net muncesti 22 luni sa-ti iei un logan bun.
Atunci munceai 32 luni sa-ti iei o dacie proasta.

Stiu varianta liberala a celorlalti si o inteleg chiar daca nu o impartasesc.
Nu am cum sa fiu pro o doctrina care nu tina deloc cu omul de rand.
Dar nici nu am cum sa fiu pro comunism diactatorial, asta clar.

| Mosotti explică (pentru regis):

Majoritatea isi pot face singuri daca au nivel de trai bun, iar de niv de trai se ocupa statul, ca de aia ii pui sus acolo pe aia si ii platim de la noi.

Deci tot de la stat porneste.
Ca degeaba omu isi face treaba, munceste, daca are putere de cumparare mica, guvernul trebuie sa se ocupe sa fie puterea de cumpare sus, si atunci poate oricine sa-si ia un apartament, o casa singur pe munca lui.
Nu sa plec afara sa fiu sluga la altii ca sa o duc mai bine pe munca mea.

Altfel doar aia mai peste medie pot, aia cu talent la afaceri, iar asta nu e normal.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Vrajeala aia cu dublu standard de calitate e in mare parte o poveste, dar se si confirma in unele cazuri. In unele din alea confirmate, nu e vorba de mai slab la noi ca la ei, ci pur si simplu diferit (indulcitori diferiti la Coca-Cola, de exemplu). Legat de cum ne ridicam noi. aici merita batuti in cap aia din guvern. Nu stiu sa apere producatorii locali si mai ales SA II AJUTE. Legislatia europeana permite multe, dar imbecilii nostri NU PROFITA DE EA. E mai simplu sa se dea cu fundul de pamint si sa raga ca UE vrea sa ne faca piata de desfacere. INVATATI SA VINDETI! Plm, altii pot, se poate si la noi, exista modele de succes, dar toti viseaza bani peste noapte.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

AIa cu dublu standard nu e poveste ca stiu eu personal doua chestii care nu-s ca in Germania, cafeaua si ursuletii harribo. Si de cafea stiu multi. Sau poate nu e la multe produse, nu stiu.
De ex Nutella noastra e f buna.
Daca e doar diferit si e la fel de ok, nu ar conta.
Dar normal era sa trimita produsele lor, exact alea, sa le vanda aici, nu altele.
De ce face altele pentru noi?

Da, de vina sunt aia din guvern ca nu ne ridicam, insa s-ar putea ca asa sa aiba directiva din UE, tocmai sa nu ne dezvoltam prea mult.
Pai daca faci produse competitive serioase si incepi sa vinzi, le strici lor treburile la o adica.
Mi se pare ca la greci le-a zis ca nu au voie sa produca nu stiu ce la ei acolo.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Nutella e o mizerie sinistra. La cafea, posibil sa fie asa. Posibil sa fie facuta in fabrici diferite care respecta si nu prea standardele. Inainte sa debitezi "insa s-ar putea ca asa sa aiba directiva din UE, tocmai sa nu ne dezvoltam prea mult" ia si vezi cum majoritatea proiectelor pe bani europeni respinse sunt din vina autoritatilor de la noi sau din vina celor care aplica...

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mosotti):

Ok, maica mea care traia in comunism s-o nascut in '65 deci nu o intreb pe ea de bun simt. O intreb pe bunica mea. Stii ce mi-o zis? Ea, care a prins si epoca interbelica cativa ani zice ca comunismul le-o furat pamanturile. Deci, un motiv de revolutie. Stii ce s-o intamplat in 1848, nu? Se putea intampla sa fie revolutie, zic eu. Dar n-aveau curaj. Sa nu uitam de faptul ca romanul de rand avea o frustrare pe comunism caci a fost instaurat de rusii care au furat teritoriile romanesti. Si o sa zici ca n-avea deloc frustrare. Nu cu mult timp in urma ii votau pe legionari. Sute de mii de oameni l-au votat pe Zelisnky. Deci nationalsimul e clar ca nu a disparut. Adevarat, au fost si lucruri bune dar asta nu inseamna ca trebuie sa-l jelim. Mai bine, promoveaza un regim socialist. Altceva ai putea promova. Uite, eu sustin un regim care respecta drepturile omului. Un regim in care toti muncesc pe un salariu care le-ar asigura traiul. Un regim care ar fi in interesul national. Un regim nationalist. Eu asta as vrea.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mosotti):

Adevarat,le lua taxe dar tot era mai bine decat sa-si piarda pamanturile. Da, tarul era un cretin. Nu poti sa zici ca e normal sa omori 30 de milioane de oameni. Unii mai erau presupusi liberali ori fascisti, dar in majoritate au murit de foamete ori pe criterii etnice [deci cu nimic mai bun decat Hitler]. Deci putin abuziv nu era. Ar fi multe de zis, dar prefer sa nu. Stalin nici nu a citit cartile lui Marx, caci, daca le-ar fi citit ar fi aflat ca Marx ii sustinea pe romani. Adica, Marx sustinea spre exemplu ca a fost o magarie ceea ce au facut rusii in 1878. Adica, Marx sustinea corectitudinea teritoriala. Uite, Stalin a ignorat chestia asta.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mosotti):

Da,dar l-o omorat pe Codreanu rolling on the floor Pe bune, chiar aberezi.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Mosotti):

Deci rusii nu sunt rai, acum e liberalismul salbatic (care, btw, cu "restrictii" e cat se poate si la rusi in momentul asta)

deci, ORICE SCUZA, CAT MAI MICA, ca rusii sa nu fie rai

bolsevica mica si prapadita ce esti, CAUTA-TE!

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Nutella imi place f tare cu paine proaspata sau clatite, mmm.
Si aia din Germania e cam la fel.
De cafea stiu toti cam, cam toti comsunatorii de Jacobs o sa-ti zica multi din ei (daca nu toti) ca nu se compara cu aia din UE.

Cu UE, ne-au dat si ei ca aia era, eram in UE, stiau ca nu se va face nimic, ca apoi sa aiba motive sa nu-ti mai dea nici imprumuturi la o adica.
Daca chiar vroiau sa se faca ceva, trimiteau oameni de ai lor sa supravegheze aici, cand stiau ca suntem hoti.

Insa cam tot ei permit aici hotia si sa vor sa vina oameni hoti sus, sa tina tara jos.
Ca daca vroiau sa fie bine, iti zic eu ca veneau sus cine trebuie doar.
Asa cum Base era omul lor, sa vanda lor tot pe doi lei.

La referendum ala sa-l dam jos, a venit UE ca nu se valideaza doar ca n-au venit nu stiu cati la vot, desi la ei in UE in aceleasi conditii era valabil, deci e f clar ce si cum.

| Mosotti explică (pentru Meme10Meme):

Daca s-a nascut in 65, nu ai de ce sa o intrebi ca nu stie, desi poate pana pe la 11 ani poate sa stie daca erau magazinele pline si nu se oprea lumina, caldura si gazele.

Bunica ta la tara, avea poate motiv sa se supere ca i-a luat pamantul, mai ales ca statu lua grosul recoltei si lor le dadea un rahat, aici are dreptate.
Eu vb de orase, nu de la tara. La oras o ducea lumea binisor pana in 77.
Ca si la ceausu tot la orase ma refer, cand magazinele erau goale, se oprea curentul, caldura, gazele.

Pai un regim socialist promovez.
Un regim unde lumea o duce bine pe munca lor, au unde sa stea cu casa lor, sa o poata lua la un pret decent fara sa-ti tina jos ani de zile cu rate f mari, nu sa dea chirie sa imbogateasca niste smecheri care au facut banii exploatand pe altii, sa fie utilitati, magazine pline cu de toate, sa fie respectat si dreptul omului, evident.

Sa fie invatamant de calitate fara taxa, adica sa incurajezi capetele destepte, ca o tara fara destepti, nu se poate dezvolta, nu ca acu ca UE are interes sa ne faca praf invatamantul ca sa fim prosti si manipulabili.
Unde ai sist de sanatate f bun ca in Germania, platesti dupa venit, dar toti beneficiaza de full service ca lumea si bine.
Nu ca in SUA ca asig ta nu acopera aia, aia si ailalta.

Sa poti face si o afacere dar pentru tine, sa muncim noi familia pentru noi, nu sa munceasca altul pentru noi pe nimic.
Sau daca faci firma si ai angajati care nu doresc sa-si asume o raspundere, sa aiba salarii bune cum era in Germania anilor 80.

Cam asa.

Nationalistii nu-s buni, ca nu-s doar nationalisti si atat, sunt criminali, nazistii, asta le e ideologia.
Sunt de dreapta extrema, deci nu tin cu omul de rand niciodata. Lumea vota ca nu stia ce inseamna, si dupa aia au vazut.
Uite Barzilia, Bolsonaro ala e nazist, s-a p pe oameni, n-a luat mai nici o masura la covid.

| Mosotti explică (pentru Meme10Meme):

Da, la tara era altceva. Ideea era la oras cum era. Ca majoritatea vroiau la oras, sa munceasca tocmai sa o duca cum trebuie, se construiau fabrici, blocuri.
O duceau f greu si atunci in anii 30, macar cu ceausu aveau curent electric. Am si eu rude la tara si nu una, o duceau asa si asa si pe vremea lui ceausescu, in Teleorman am.

Eu am zis ca macar Stalin a facut ceva pentru ai lor, restul nimic, desi si ei au facut nenorociri.

| Mosotti explică (pentru Meme10Meme):

Cert e ca legionarii dominau tara, si regele nu prea putea sa se opuna. Abia cand Antonescu a decis sa ii f pe legionari si a cerut acordul lui Hitler, s-a intamplat, nu ca a vrut regele oricare era el.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mosotti):

Nationalismul nu este neaparat nazism. Este fals. Este bun nationalismul pana nu ajunge la rasism si la xenofobie. Dar nationalismul e bun ca promoveaza iubirea de tara. Ba uite ca acum inca au sustinere legionarii, aveau si atunci. Si nationalismul tine cu oamenii si cu poporul. Iti zice ceva cuvantul "national"? Si nu este acelasi lucru cu liberalismul de care zici tu. Si nici nu este acelasi lucru cu capitalismul. Poti fi foarte bine nationalist si comunist in acelasi timp. Uite, Ceausescu era nationalist. Dej era nationalist. Mai am exemple.

| Mosotti explică (pentru Zuzu1991):

Normal ca e si la rusi liberalismul salbatic, ca tara e condusa de oligarhi pusi de SUA, Putin daca nu facea pact cu ei sa ii lase sa fure, il omorau de mult. El se ocupa de chestiile strategice, si aia fac economia cum vor ei.

Normal ca prefer socialismul decat liberalismul salbatic tip SUA.
Da, au facut bine rusii ca au adus comunismul, multi oamenii au iesit din mizerie, chiar daca a mai avut si parti proaste.
Daca tu esti indoctrinat de propaganda SUA si UE, sa fi sanatos.
Chiar daca rusii ar fi rai sau nu, socialismul a facut mult bine oricum ai da-o, in tarile unde s-a aplicat cat de cat okey, nu la dictatori infecti ca ceausescu.

Nu sa ma caut eu, cauta tu informatii reale, pune faptele cap la cap si scoate adevarul, nu te lua dupa ce ai citit. Asa se face.

Daca nu aveai socialism adus de rusi, traiai ca in anii 30 si acum. Stateai in case de chirpici in oras, ca atata iti permiteai.
Dar asa a si fost, in Rahova in Bucuresti unde n-a apucat ala sa construiasca blocuri, erau case de chirpici fara nici o utilitate in afara de curent, te duceai in curte sa te c.
Si munceai 14 ore pe zi la un smecher sa-l imbogatesti pe sal de mizerie (cam cum facem si acum doar ca muncesti un 8 ore acolo).

In loc sa dai chirie 150-200 lei la un sal de 2-3000 lei la o garsoniera, dai 1200-1500 la acelasi venit, asa ca ce sa mai zici.
Daca asta vrei, ce sa zic, enjoy.

Uite in China e cat de cat okey, ai de toate, sal cat de cat, ordine, disciplina, invatamant f bun gratuit, sist sanatate f bun de stat, etc.
E un socialism combinat cu un capitalism bine gandit.
Asa da.

| Mosotti explică (pentru Meme10Meme):

Pai aia zic! Daca e nationalist si atat, e f bine, adica nu sa vina strainii sa ia locuril de munca, sa nu vina arabii sa faca ei legea aici cum incep sa faca in Germania, sa iubesti tara, insa sa nu dam in rasism, crime, sclavia si xenofobie (cum sunt nazistii).
Dar in general nationalistii din pacate multi sunt nazisti.

Legionarii erau nationalisti, dar la pachet erau nazisti, de aia erau sustinuti de hitler.
Erau niste golani violenti de nu se poate, au omorat si evrei aiurea.
Daca e un socialist nationalist care face bine omului de rand, e f okey, dar nu prea e asa.

regis
| regis a răspuns:

Am zis ca nu mai intervin, dar deja aberezi la cifre. Nu stiu ce apartament in centru costa 115.000, ca al parintilor mei a costat putin peste 200.000. si rata nu era 350, ci 1250.
De altfel, daca inmultesti pretinsa rata de 350 cu durata maxima a creditelor de atunci (240 luni), nu acoperi valoarea de 115.000, fara a mai vorbi de dobândă.
De televizoare color de ce vorbim, ca nu găseai numai pe piata neagra, la preturi de 3500. Greu gaseai si un diamant alb negru, care costa vreo 12000. Si in final il foloseai sa prinzi bulgarii, ca TVR emitea 3 ore pe zi...

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mosotti):

Ei bine, eu sunt un nationalist [nu sunt rasist si xenofob, logic]. Bine, in mod nromal nationalistii [de tip Vadim Tudor] nu vor imigranti, deci... Eu am urmatoarea ideologie: Toata lumea sa aiba un loc de munca platit decent. Sa nu mai existe cersetori. Drepturile omului sa fie respectate. Am mai zis eu cum. Si sa avem un guvern care lupta pentru reintregirea neamului romanesc. Romania Mare pe scurt. Uite cum ar fi Romania Mare pentru mine: Romania sa fie la fel de mare ca pe vremea interbelica. Dar eu as mai dori urmatoarele teritorii pe motiv istoric. Timocul [acolo locuiesc multi romani [250000] bulgarizati/sarbizati datorita incompetentei guvernelor]. Maramuresul de Nord [exista acolo 2 judete, Teceu si Rahau, nume pur romanesti]. Pocutia. Transnistria [aia pe care o avea si Antonescu. Logic, motive istorice acolo fiind triburi geto-dacice.] si Crisana de Vest [a ramas la unguri desi trebuia s-o primim noi]. Deci, Dacia reintregita.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Magic! 30% ulei, vreo 65% zahar, si ceva urme de cacao.
"Cu UE, ne-au dat si ei ca aia era, eram in UE, stiau ca nu se va face nimic, ca apoi sa aiba motive sa nu-ti mai dea nici imprumuturi la o adica.
Daca chiar vroiau sa se faca ceva, trimiteau oameni de ai lor sa supravegheze aici, cand stiau ca suntem hoti." Complet de rahat. Nu e vorba de imprumuturi, ci de GRANTURI NERAMBURSABILE! Gen ne dadeau bani pentru autostrazi, cu conditia sa nu ii furam in mm lor de bani! P.S. Hotia nu o permit ei, ci NOI!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Mosotti):

Cry me a river, suntem in public si nu cred ca vrei ce parere am de bolsevici ca tine

si mai si bati campii, auzi oligarhi pusi de americani, nu de tatuca Putin care e cel mai bogat om din lume pentru ca a luat jumatate de avere de la fiecare oligarh, si asta dupa ce a fost in KGB

| Mosotti explică (pentru regis):

Eu zic de bloc contractat in 1975 ap cu 3 camere decomandat, et 6 la 1 statie de metrou ce centru.
113000 era, am zis 115 asa rotunjit.
Rata 350 lei la un venit de 3000 (mama cu tata la un loc).
Au dat si avans, s-au imprumutat si la prieteni, cunostinte, deci n-a platit toata suma din rate, plus ca dupa 12 ani am platit restul cu banii jos, ca stransesem.

O fi si la tine cum zici, nu stiu, nu te contrazic, depinde si de venit, depindea si de venit cat era rata, zona, timp adica anul, sunt mai multi factori.

| Mosotti explică (pentru Meme10Meme):

Si eu sunt nationalist, dar nu nazist.
In rest, corect ce ai zis, si eu as vrea la fel.

Insa pana nu schimbam sistemul politic, nu vom avea nimic bun indiferent cine vine, caci sistemul e asa fel sa fie rau.
Sa fie democratie directa, nu reprezentativa, pui tu guvern si tot, nu altii.
Pui pe liste ce candidati vrei, nu sa puna unii si tu sa alegi din aia.
Sa poate candida oricine, nu cont ca are avere sau nu, daca vine cu un program bun, il punem.

Verificare la 2 ani, daca n-a facut nimic sau nici macar n-a inceput, parnaie si salariile luate aiurea, date inapoi.
Sa nu mai fie bani privati in politica, ca sa nu mai serveasca alora orice partid ar fi, ca toate-s sustinute privat acum, deci orice ai vota, e tot rahat, si lumea nu se prinde.
Si sa vezi cum o sa fie.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

E buna rau, nici nu conteaza ce are in ea Nutella.
Are 57, 5 g carbo, din care cam 50 zahar parca.
31, 6 g fat.

Pai si daca stia ca suntem hoti, de ce n-au supravegheat ei?! De ce a dat banii unor hoti care stiau ca asa vor face?!
Pai si daca nu faci aia si aia, nu-ti mai da alea nerambursabile, au motiv sa nu-ti mai dea.

Eu cand dau banu, te las asa de capu tau?! Ma asigur ca faci ce ti-am zis.
Cand stiu ca aia de sus sunt niste hoti, cand stiu ca populatia permite asta ca e tampita, iau masuri, altfel nu dau banii.