| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti, un coleg zice ca rusii ne-au facut mult rau, ce rau a facut?

Basarabia si Bucovina au luat-o ca noi ne-am dat cu criminalii de nazisti si era f clar ca vom intra peste ei, asa cum am si facut, am omorat gramada de evrei in Rusia, de ce?!

Tezaurul s-a dat la ei, dar dupa ce le-am facut, meritam sa ni-l mai dea?

Regimul comunist a fost bun, ca la noi si in alte tari n-a fost aplicat bine si era dictatura, e altceva, dar doctrina era buna, ti-a facut blocuri accesibile unde sa stai, invatamant bun si gratuit, etc, astea partile bune. Acu ia-ti o casa tu, ca dai juma de sal rata, nu ca atunci doar 10-15 % din venit.
La noi 1960-1977 o ducea lumea bine.

Asa ca..acu dai 270 lei pe o consultatie de 10 minute, ca la stat e nasolie.
Saracu taranist Maniu ce sa-ti zic, erau un taranist nenorocit care tinea tot cu bogatii.

178 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Sa mergem si noi atunci sa ii anexam un pic pe romanii de peste Prut, nu?

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Cea mai mare greseala a fost sa urmaresc intrebarea, is plin de notificari fara rost ca la ce discutie ati avut aici... Numa prostii s-au vorbit pe aici si chestii fara sens. Si tu Mosoti esti batut in cap si atat. Fugi in Rusia si termina povestea

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Daca ei ar dori sa fie anexati la noi si ar vota in masa da, si noi am dori asta, de ce nu?

| Mosotti explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Faptele sunt fapte, nu vorbele conteaza, din fapte tragi adevarul, daca si tu te-ai lasat indoctrinat de propaganda SUA si UE, ce sa-ti fac, asta e. Tu nu ai pus faptele cap la cap, tu ai citit, ai auzit, atat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Daca eu doresc sa o *** pe vecina de la 3 si votez de unul singur sa o ***, se mai cheama viol daca dau iama peste ea?

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai daca tu vrei sa o f pe vecina de la 3, si ea vrea, e okey. Ca asta este scenariu, nu altul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Dar vecina are si sot... Cam asta ar fi scenariul.winking

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai daca vecina vrea, ce cont ca are sot?! Eu vreau, ea vrea, aia e, semnam, vine la mine, nu o iau cu forta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Sotul e acasa si ea are un contract prenuptial cu ala, nu poate sa plece cu juma' de apartament sa vina la mine...

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Atunci aia e.

| zcRyseN a răspuns (pentru regis):

Merita funda

| Mosotti explică (pentru zcRyseN):

Nu are nici un argument verificabil ca rusii au facut mult rau, faptele contrazic ce zice.

| relian a răspuns:

laughing iar cu chestii de pe camp vii. Tezaurul nu meritam sa il mai dea adica?
Afla ca tezaurul de care spui tu, nu s-a dat dupa sau in timpul celui deal doilea razboi, s-a dat in primul razboi.Pe atunci nu le facusem nimic la jegosii aia,ba dimpotriva i-am aparat,ca de nu era RO nu stiu ce se intampla.
In primul razboi rusii erau pe nicaerii,erau la baie se omorau intre ei,iar daca Germania ar fi avut cale libera spre ei,poate nici nu ar mai fi fost astazi Rusia si bine ar fi fost.

Deci dupa ce te apar, tu imi iei si ce aveam si am dus in ograda ta sau cum?
In al doilea razboi iar nu le-am facut nimic, doara ca am intrat peste ei sa ne luam ce era al nostru, pentru ca rusii luase teritorii fara sa le facem absolut nimic, au impartit intre ei Germania si Rusia.
Probabil daca nu near fi fosrat Germania sa cedam teritoriile alea, rusii nu le puteau lua.
Batii campii la greu.Blocurile alea de care spui stau sa se prabuseasca laughing si au fost facute tot din banii oamenilor si cu oamenii, care erau fortati sa lucreze, carora le-au fost confiscate casele sa faca ei blocuri.
Deci regimu ala era bun dupa tine? Ia sa vin eu acum ne intorcem inapoi si sati iau casa ce spui? Iti iau tot bani de ai la banca, casa tot, te las sa stai cu chirie doara intr0o camera ce spui?

Nu mai bate campii aiurea.
La noi in anii ce zici o ducea lumea bine.O duce bine de ce? Am mai spus nu te mai repezi ca surdu in toba laughing inainte sa spui ceva analizeaza situatia,rasucestele pe toate fetele,bine asta daca nu esti depasit de situatie laughing
La inceput comunistilor lea mers bine stii de ce? Pt ca au confiscat tot ce se putea,au folosit toate resursele, deci mai pe scur ei doara mulgeau vaca si atat, in rest nu faceau nimic.
Cand vaca a intarcat au inceput sa scartie laughing asta pentru ca ei nu concepeau mai nimic, nu produceau mai nimic.
Uite si acum rusia nu produce mai nimic doara mulge vaca-petrol si gaze, iar daca se termina sau dus la fund si ei.

Asta au facut comunistii tai, la un moment dat sacu a ajuns la fund si atunci sa te tii.
Tot o tragi cu bogatii.Ma nene afla ca bogatii aia nu au furat de la tine,nu au forat de la nimeni,aia au muncit si au devenit bogati.

Ca or mai fi si de astia care au furat or fi,dar daca o persoana este mai harnica ca tine,mai desteapta ca tine,deci face mai multi bani,stie mai bine ce sa faca cu ei,gata e bogat trebuie sa ce?
Eu cred ca tu ai o gandire de aia dictatoriala,comunista,zii cum vrei.
Lumea avea terenuri pentru care muncise,case si ce aveau,animale etc cum sa vii tu rus comunist salbatic,ca rusii asta si sunt un popor de oameni migratori,ei cu asta sau ocpat dintotdeauna cu furatu,e mai usor sa jefuiesti pe altul decat sa muncesti nu?
Asta au facut comunistii tai,aia puturosii ce nu aveau nimic,ca aia sau dus la comunistii,mai intreaba pe aia batranii,aia lenesii sau dus in partidu alora,aia fara minte si puturosi,ei au format puterea comunista.
Nu sau multumit doara sa ia oamenilor care aveau cate ceva tot,au si eliminat mintile luminate,pe aia mai destepti,iau omorat,asta au facut rusii tai.
Intreaba pe ai batarnii ce faceau rusii cand au intrat in ro,cum se purtau,furau tot,jefuiau oamenii pe strada, intrau peste ei in case luat tot, violau femeile si asa mai departe.
Asta e comportament de om? Si Germanii au plecat din RO dupa ce ne-am separat de ei, dar aia n-au facut nimic, sa iti zica aia batarnii cum se purtau germanii cu oamenii.
Despre ce bine vorbesti tu pe aici?

Regimul ala a fost o eroara a umenirii, o pata neagra peste oameni.De ce toate tarile astea comuniste erau sarace si inca sunt? De ce tarile astea comuniste nu creau ceva,zi-mi o masina facuta de tarile astea fost comuniste stii vreouna? La romanii dacia era masina frantuzeasca.
La rusi ce faceau aia erau tot masini germane,furate de pe la gemrani dupa razboi.
Tot ce aveau comunistii era furat si cu toate alea tot sarantoci au ramas.Dar stii de ce? Iti intreaba-te de ce.
Nu stii,dar iti zic eu,pentru ca comunisti tai au eliminat cum am zis mai sus tti oamenii destepti,pur si simplu iau omorat.
Apoi sau trezit singuri,cine sa ii duca mai departe? Bunica,au inceput sa bage in scoala toti oamenii,asa au mai iesit cate unu ici colo sa mai faca ceva,dar slab,ca dintr-un taran nu iese geniu,stai tu linistit laughing sau din ala puturosu la fel.

Uite alt exemplu Coreea Nord si Sud.Dce aia is vai mama lor nu au nici bicicleta iar aia din sud la ce nivel sunt?
Uite diferenta intre capitalisti si comunistii tai,hai compara,asa ai zis regimu ala e f bun laughing
Stiu o sa vii sa dai exemplu China,aia is vai mama lor,desi la prima vedere par a fi cineva,de fapt or sa se ingroape singuri.
Rusia ce arme mai au,ca la parada aia li s-a stricat tractoru in mijlocu drumului laughing
Tu cu astia defilezi? Regimul comunist cu da voie la individ sa se desfasoare, sa creeeze, ei merg pe ideea de grup, undes muti puterea creste laughing crste pe dracu, toate amrile descoperii ale umanitatii au fost facute de persoane singure nu de grupuri, nu de marile companii.
Comunistii tai daca scoateai capu cu o idee ceva mai buna imediat te si plesnea sa stai in banca ta.Hbar nu ai despre ce vorbesti.

| Mosotti explică (pentru relian):

Am zis de ce nu ne-a mai dat tezaurul.
De ce meritam sa ne dea? Eu daca vin peste tine abuziv, mi-ai mai da ceva?!

Si cum vroiai sa ma port daca ai venit peste mine tu primul? Nu era normal sa te f in gura cu totul pe strazi cand veneam ca rus? Meritai. Saracii de noi eram nevinovati rau ce sa zic.
Noi ce am facut cu hitler la ei inainte? Am facut dezastru, intereseaza-te. Noi am fost primi, deci ne-am meritat soarta!
Am omorat la evrei acolo de ne-am zapacit, am dat foc la case cu nemtii odata, etc.

Si asa de inteligenti am fost, ca ne-am dat cu niste criminali care ne-au vandut la unguri in 40 de ne-a luat partea aia din vest, i-am pupat in dos pentru ce?
Cand Stalin a venit prin 38 aici sa ne intrebe si pe noi si pe franta, Anglia ce facem cu hitler ca e nebun, ce am facut? Am fugit toti, deci a propus sa-l terminam, ca stia ce urmeaza.

China e f bine, prospera pe zi ce trece, nu e nici un vai de mama ei, are ordine nu haos ca in liberalism, ai invatamant gratuit f bun, ai sanatate gratuita f buna accesibila oricui, nu ca in SUA, la noi si altii unde daca nu ai bani, mori.
Intereseaza-te si tu, au locuri de munca, au sal cat de cat, au de toate in magazine si tot ce vrei. E cam singura tara care prospera tocmai ca nu au liberalism pur ca peste tot.

Liberalismul = haos, fiecare face ce vrea si nu in interesul omului de rand, ci doar in interes bogati, companii si restul.
Ma mir cum de nu cunosti doctrina de dreapta.

Tarile unde nu a fost bine, n-a fost din cauza ca, conducatorii erau idioti, plus ca se baga statu in economie.
Cum sa fie bine cu ceausescu cand era un idiot care si-a eliminat tot oamenii capabili care erau langa el?
In unele tari era bine.
Lasa ca faceam masinile lor si mergeau, stai linistit. Ca nu ai nevoie de mezan sa te deplasezi de acasa la munca.
Aveai skoda, aveai Lada si altele.
Lasa-ne pe noi, ca noi suntem o eroare a naturii de nu eram in stare de mai nimic.

Dar eu vb de sistem in sine, ca socialismul e bun pentru om daca e aplicat bine, nu cum a fost aplicat unde nu a fost bine.
Aveai munca asigurata, case ieftine (nu ca in afara de imbogatesti pe altul dand chirie toata viata ca nu-ti permiti un apartament), invatamant gratuit okey, pana si manualele ti le dadea gratis, si le dadeai inapoi la sfarsit de an, sanatate gratuit nu ca acu de dai mii de lei.

Nu ca in SUA unde e capitalismu pur opusul socialismului, de daca nu ai bani nu inveti si nu te tratezi, n-ai concediu de maternitate, nu ai concediu de odihna platit, e jale, dai taxe si impzite aiurea.

Bine, repet, nu pune pe noi, ca la noi era infectie in spitale, asta e adevarat ca am vazut.

Chirii ieftine! Acu la 3000 sal, dai 1000-1500 chirie la o garsoniera, atunci la 3000 dadeai maxim 200 lei pe aceiasi garsoniera care era si noua.

Daca la conducere erau oameni okey si veneai cu o idee buna, era ok. Normal ca la idioti erai inlaturat daca aveai idei, asta e corect.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Mai omule despre ce anume vorb4esti tu aici? Tu te auzi ce spui macar, stii ceva istorie? Pai cand a fost primul razboi in ce an si cand a fost al doilea laughing mai pune mana pe o carte de istorie ceva.
Si cand am dus tezaurul la rusi.
Pai daca eu iti dau sa tii ceva pana trece vaju, dupa cea trecut tu ce faci, treci ce ti-am dat pe numele tau sau cum? Sau trebuie sa treaca 100 de ani sa il dai inapoi laughing
Fugi de aiai cu tot cu rusii tai si cu comunistii tai, ma si mir ce mai stai in RO mergi in china sau corea de nord laughing

| Mosotti explică (pentru relian):

Tezauru da, a fost dat la rusi in primul razboi, insa dupa aia au venit bolsevicii si au luat parte din averea tarului si nu au mai facut diferenta care era tezauru nostru si care nu, au luat tot.
Dupa aia a mai fost si foamete si altele, si au cheltuit ei din aurul ala ce-i drept, dar in 1935 ne-a dat prima transa din el din ce au mai gasit pe acolo din el, apoi a mai dat in 1956 si in 2008 ultima.
Dar dupa razboi nici nu mai meritam sa ne dea ceva, poate de aia nici nu ni l-a dat pe tot.

Si oricum odata cu comunistii, ne-au dat utilaje, gaze, ne-au scolit oameni, petrol la preturi f mici, deci oricum ne-au dat destule, si-or fi platit partea nedata a tezaurului.

Si oricum tezaurul era al tarii la noi adica al...cui? Al regelui de fapt, ca daca era tezauru aici, fugea regele si cu el unde a fugit si a luat vagoane de avere, tara era el.

Adica pe tine te deranjeaza de fapt, ca rusii nu i-au dat regelui niste bunuri nemuncite in final.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Nu o mai da in balarii, am vorbit de ce s-a dat si nu sa mai returnat.Tu acum sa iasa tot ca tine aduci in discutie regi si alte povesti, care nu-s au rostu.
Deci eu iti imprumut ceva, iar tu te faci ca ploua nu mai vrei sa il returnezi, e corect?
Dar cand au fost rusii corecti in toata istoria lor? Niciodata.Au dat petro si gaze, bati campii.Toata manacrea din RO mergea la rusi,tribut despagubire de razboi,tu habar nu ai, rusii nu a dat absolut nimic RO dupa razboi si pana azi, absolut nimic, RO a trebuie sa plateasca pe lanaga teritoriile luate si produse timp de nu stiu cati zeci de ani.
Despre ce gaze vorbesti, habar nu ai laughing
Dupa razboi nu mai mertitam sa ne dea nimic, zici tu.Pai ce legatura are scula cu prefectura?
Asa si ei ar fi datori la americani, ca de nu intra americanii in razboi vorbeau germana acum laughing deci din ce spui tu tot RO este datoare catre rusia, intereswanta chestie.
Rusia este o tara naspa cu un popor de deastia dupa furat, dupa dat in cap sa iti ia ce ai muncit, aia is rusii.Gata ca nu are rost sa discutam chestii ce te depasesc.

| Mosotti explică (pentru relian):

Pai isi au rost regii, ca noi tarului i-am dat tezaurul la rusi, bosevicii au papat din tezaur dupa aia. Stim f bine de ce s-a dat, asta era clar.
Adica cui i-ai dat tezaurul nu mai era, nu tot ala nu ti-a dat inapoi, a venit altul.

Normal ca nu e corect sa nu dai inapoi, insa dupa transa din 35 cand ti-a dat ca se mai potolise ei cu cheltuielile, poate ne dadea pe tot daca nu ne duceam peste ei apoi.

Am dat si noi lor ce zici tu in primii ani dupa razboi, este adevarat, ca in primii ani de dupa razboi eram tara liberala cu rege.
In momentul in care am adoptat constitutia socialista, au inceput rusii sa ne dea, sa ne scoleasca oameni, etc.
Iliescu a facut facultatea la rusi, l-au facut inginer in hidrologie.

Hitler cu ce camioane mergea? Cine i-a dat benzina lui Hitler, tot americanii, asta prin 35-37, SUA a pus in picioare industria de razboi germana.
Si de aia Hitler l-a decorat pe Ford cu vulturul german.

Ce ziceau sua? "Daca castiga hitler il ajutam pe rus, daca castiga rusii, il ajutam pe hitler", a fost declaratia in iunie 41.
Dupa aia moscova a fost aparata fara nici un ajutor, ca aia fusese in 41 treaba.
In a doua jumatate a lui 42 SUA le-a dat ceva la rusi, la faza cu stalingrad.
Ca daca SUA nu ii ajuta putin, ajungea SUA sa vb germana, ca apoi ocupa hitler cam tot.

In toata perioada de razboi a fost cam de 6-7 % pentru rusi, deci nu a fost asa semnificatov.

Deci afla adevaru, nu te lua dupa propaganda SUA.

| Mosotti explică (pentru relian):

Ce produceai tu in anii 40? Mai nimic. Noi nu aveam nici specialisti, dupa aia ai facut blocuri si altele in anii 60, de unde aveai utilaje si specialisti? Singur nu aveai, aveai nevoie de un munte de utilaje si specilisti ca sa umpli tara de blocuri in 15 ani si sa faci si altele.
Ca in anii 40, 80 % din oameni erau la tara, la fac se duceau putini ca daca nu aveai bani nu invatai, deci erau f putini specialisti.

Deja rusii faceau TV-uri in anii 50. Ei au inceput sa-si faca specialisti prin anii 30.

Rusii ne-au dat utiliaje, ne-au scolit oameni si te-a invatat si sa faci tu utilaje.

Iar in anii 80 dadeam ceva pentru gaze si petrol la rusi, le dadeai mobila si incaltaminte, ce sa zic, ca ei care faceau rachete nu aveau cum sa-si faca singuri astea, da na, sa nu zica ca nu le dadeam nimic pe alea.
Bulgarii tot de la rusi luau gaze, ca aia chiar nu are deloc resurse, noi mai aveam.
Daca nu ne dadea resurse in anii 80, era mult mai crunt cu intreruperea utilitatilor, si nu mai scapa ceausu de datorii niciodata.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Mosotti):

Ii mai pupi mult pe rusi in ***? Intreb si eu asa de curiozitate. Avea dreptate ala care mi-a zis ca la voi romanii comunismul s-a potrivit ca o manusa si greu o mai dati jos... Vai de voi

| Mosotti explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Eu am zis ce a fost, tu daca nu cunosti faptele, ce sa-ti fac, analizeaza si tu faptele care au fost.

Si capitalistii tau ce draci bun au facut? In Romania ma refer, nimic, doar rau.
Macar ailalti ti-au facut locuinte la preturi decente sa ai unde sta, iar sa ai o casa e mare lucru.
Aveai invatamant gratuit bun.
Uite in SUA capitalismu pur ce face, nimic pentru om, doar pentru bogati.

Nu ai bani nu inveti, nu te tratezi, si asa mai departe.

Lasa partea cu dictatura ca aia da, a fost o infectie, dar nu ala era sistemu socialist adevarat.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Mosotti):

Daca era doar sa zici ce a fost nu aveai exprimarea asta, scurt pe 2.
Nu-s capitalistii mei, stai linistit. Nici eu nu-s de acord cu modul ala de a lucra cu omul.
Peste tot era ( si inca este ) invatamant gratuit. Si in Germania ( de v si de e ) si in Franta, si in Rusia si unde mai vrei tu, nu numai unde a fost comunism s-au facut blocuri, invatamant gratuit si ce mai vrei tu.

| Mosotti explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Pai doar am zis ce a fost, ca vad ca multi nu cunosc faptele si se iau dupa alte surse propagandistice pro liberale. Ce exprimare sa am? Am prezentat adevarul cu fapte.

Mda, in SUA se poarta f urat cu omul, si lumea culmea, tot pro dreapta e, ca nu stie ce e aia dreapta, ca daca ar cunoaste doctrina de dreapta ar sti de la inceput ca, cu ea nu poate fi bine niciodata pentru ei.

Eu nu am zis ca stanga a fost bine aplicata peste tot, am zis ca doctrina e un sistem bun pentru om daca ar fi bine aplicat.
Si in unele tari era okey, chiar occidentul avea o impresie buna de Ungaria ca lumea o ducea binisor acolo.

Pe cand dreapta bine aplicata, nu e buna pentru om de rand.

NU compara tu Franta si Germania, ca acolo a fost un socialism fortat, e dreapta + un socialism impus ca sa arate SUA la rusi, ca, capitalismu e mai bun, le era frica ca se intinde comunismu cand ar fi vazut nemtii ca in rusia s-au facut multe pentru omu de rand.
Daca nu bagau in mod fals socialismul acolo, era clar ce urma cand vedeau peste gard ca aia se ingrijesc de oameni si la ei ar fi fost ca in SUA salbaticie.

Dar in mod real trebuia sa fie in UE ca si in SUA, ca ala e dreapta adevarata, deci nu se pune socialismul de acolo.

S-au facut blocuri si in Germania insa mult mai putine, si oricum acolo casele si ap au preturi f mari, nu oricine isi permite, spre deosebire de la socialisti unde aveai pret accesibil raportat la salariu ca orice muncitor sa isi permita sa ia un ap in rate, dar si ratele alea decente, nu mare cum e acum si la noi de te rupe, de aia si suntem 90 % proprietari si aia nu, ca am apucat sa luam ap pe vremea aia, nu sa imbogatesti pe unu dand chirie si aia mare chiria.
Nu e tot aia.

Dar si cu chirie, acu la sal de 3000 lei net dai chirie la o garsoniera veche de 30 ani cam 1000-1500 lei.
Pe vremea aia la aceiasi garsoniera si mai noua dadeai 150 lei la un sal de 2500-3000 net mediu.
Deci?

In Germania da, ai invatamant f bun gratuit, e adevarat, si in alte tari UE, dar am zis de ce.
In SUA stau altfel treburile, sistemu cu care tine lumea, e ala! Nu ala din Germania.
E si in SUA scoala de stat dar nu se prea face carte acolo, trebuie sa te duci la privati, si asta mi-a zis o familie care e acolo si au un fiu care din clasa 5-a a invatat acolo.

Sau iti da imprumut banca si apoi platesti ani de zile cu dobanda de te ia dracu ca ai invatat.
Nu domne, platim taxe si impozite, ai cap, invata! Incurajam inteligenta.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Bati campii rau de tot laughing utilajele alea erau de conceptie romeneasca, alea pentru petrol, habar nu ai mai de nimic.Asa ca pentru tine, afla ca romanii au fost primii de pe planeta asta care au facut prima sonda pentru petrol, deci nu mai bate campurile aiurea.
Toata mancarea din ro pleca la rusi, mai pune si mai citeste.Rusii scoleau romanii pentru ce? Da mergeau romanii la rusi dar pentru indoctrinare,acolo mergeau,asta daca nu stiai, ii indcotrinau politic, asta faceau romanii care mergeau la scoala in rusia.

Blocurile de care spui tu nu-s de la rusi, alea is de conceptie Italia, la fel si tractoarele din RO ce se faceau erau tot conceptie italiana, dupa Fiat.
Ce vrei sa mai stii? Camioane la fel luate de la aia care faceau camioane nu de la rusi si Dacia de la francezi.deci despre ce utilaje vorbesti?laughing Mai rusule bati campii rau de tot.
Vii doara cu povesti,vorbe goale,rusii nau conceput absolut nimic,absolut nimic,ce sa conceapa un popor de primitivi? Ca rusii asta au fost si asta si sunt.
Ca au facut bombe,avioane de razboi,alea erau furate de la altii,de pe la germani,masinile ce le faceau ei la fel,au furat fabricile din Germania,pune mana si mai citeste,mai informeaza-te ca asa doara sa dai in gura aiurea te faci de ras.
Rusii cand au plecat cu razboiul de la ei,pe unde treceau prapad faceau,tot ce gaseau bun stii ce faceau? Demontau si duceau la ei in tara,asamblau acolo la loc,dar luau cu tot cu specialistii cu aia ce lucrau in acea fabrica,de aia mai aveau rusii cate un rahat laughing
dar de imbunatatit ciuciu,asa au murit,la fel ca si romani.

Tu vii sa bati din gura cu rusii tai,dar nu ai ce,aia is ca zero, asa au fost mereu.
Am vazut spui cuiva pe aici ce au facut capitalistii in RO? pai ba omule fabricile de masini, si blocuri constructii toate erau luate de la capitalisti, nu de la rusii tai care nu stiau sa bata un cui intr-un lemn laughing
Cand faci afirmatiile alea balarioase ar fi cazu sa mergi si sa verifici, ia du-te tu pe wikipedia si cauta, blocurile din perioada comunista din ro ce conceptie erau.
Cauta tractoarele de unde erau si camioanele.Cauta ca ai internet,nu folosi doara sa spui balarii,cauta singur,iar da nu stii spune ca poate se gaseste careva sa iti arate.
Serele, constructii in agricultura, sisteme de iragatii is luate de pe la americani, tu doara bati din gura aiurea laughing Nimic n-a fost luat de la rusi

Tiam zis de la rusi s-a luat doara garagara aia comunista, mergeau romanii acolo si spalau aia pe creier, aia a fost tot de la rusi.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

laughing in SUA se poarta urat cu oamenii cine? Stai linistit, esti pe dinafara total, afla ca eu aici locuiesc, iar daca ai vedea cum se poarta oamenii aici ai inghiti in sec laughing
Dar tu esti indoctrinat, nu mai poti fi salvat, esti cu rusii cu leprele si cu aia de pe camp ca de pe acolo au venit laughing

| Mosotti explică (pentru relian):

Eu nu sunt rus, prietenul meu e de etnie rusa si discutam subiectul noi doi, de la el stiu multe.

Daca in 15 ani tu ai facut atatea, sua si occidentul iti dadea tie atatea gratis? Si noi dupa razboi cu ce plateai toate alea? 15 ani ar fi cam 1955-1970.
In 46-47 a fost foamete la noi, ce ti-au dat tine occidentalii? Nu ti-a dat nimic.
Juma de tara era analfabeta, si tu cu analfabetii aia puteai sa ridici o tara? Nu ti i-a alfabetizat vestu si SUA.
Daca rusii erau un popor de primitivi, ii manca nemtii de vii, erau primitivi pana in anii 30, asta e corect.
Tancu ala T34 primii doi ani de razboi a fost cel mai bun din lume la rusi, incapabilii astia de unde au furat ei ala, ca nici Hitler nu avea asa ceva.

Cum sa te ajute occidentul si SUA? Doar nu erau frati cu, comunistii naiba. Daca ne ajutau, iti facea coca cola aici, nutella, produse de la lei de acolo, or fi luat ei ceva inainte de comunisti ceva din occident, nu zic nu, poate ca in fabricile noastre erau utilaje din occident, da in comunism nu aveau cum sa te ajute cand erau dusmanii tai de fapt.
Aveai ceva din import e corect, insa nu ridicai o tara cu 2-3 utilaje pe care le luasei inainte din vest.

Mai erau tancurile KV care le avea de dinainte de razboi, un tanc din aia f 40 tancuri germane.

Avionu ala Il 2 parca, sturmoviku, care a fost cel mai bun avion, de unde l-au furat?
Inainte de razboi au facut metroul, tehnologia aia de unde au furat-o?

Acuma au matematicieni si fizicieni de rup, au zburat in spatiu, noi nu prea mai avem specialisti.

Poate m-am exprimat gresit cu SUA cu purtatul urat, era vb de stat, deci am zis ca se poarta urat in sensul ca:

1 - Statului nu ii pasa de oameni absolut deloc, ci ii pasa doar de companii si bogatasi, esti tratat la medici in functie de cat platesti, nu ca in Germania unde platesti dupa venit si esti tratat full services (nu ca asig nu acopera aia si aia), la fel de bine ca si ceilalti. Si daca nu ai servici esti asigurat full services.
Medicamentele costa f mult, si daca asig nu plateste, cucu, chiar daca ai nevoie de un med, nu il iei, nu ca dincolo ca asig compenseaza orice medicament.
De ex un medicament in Germania era 90 Euro, in Bulgaria 35 si in SUA cat crezi? 500! Am rugat pe familia aia sa intrebe la farmacie, deci o cutie de 30 de pastile.
Si iti zic si care, se numeste Brintellix sau Trintellix, subst de baza Vortioxetine, e antidepresiv, asta in caz ca intrebi sa vezi daca e asa sau nu la farmacie.

2 - Invatamantul de calitate e cam privat, costa mult, nu e incurajat omu cu cap sa invete, ci doar aia cu bani, iar daca nu ai bani si vrei, te imprumuti sa platesti taxa de scolarizare, insa dupa aia dai bani cu dobanda ani de zile de nu ai treaba.
Spre deosebire de Germania unde invatamantul e full din taxe si impozite si atat, ai cap, inveti, invatamant de calitate.
Daca nu ai bani, iti da statul o suma lunara sa te poti intretine, dar nu pentru taxa, ca nu exista taxa, sa te intretii adica sa ai unde sa stai si sa mananci, iar dupa, cand vei lucra, dai jumatate inapoi doar, daca nu muncesti, NU dai, ca e normal, nu ai bani, dincolo dai imprumutu orice ar fi, ca aia e.

Adica ai scoli de stat insa nu prea se invata, insa examenele le dai ca lumea, e treaba ta cum te scolesti. Familia asta era vecina cu noi pana in 91 aici, si au plecat cu un copil de 11 ani, deci l-au dat acolo la scoala din clasa 5-a.

3 - Sistem social nasol, daca nu gasesti de munca in timp util, gata, adios ajutor de somaj, nu ca dincolo unde nu expira pana ai de munca, ca daca ai 55 ani si te da afara, nu gasesti asa repede munca.
Au cam 50 milioane de oameni pe strazi, daca nu ai munca si bani ajungi in hangare din alea de 200 de insi.
Dincolo iti da unde sa stai si bani de mancare, pana ai de munca.

Deci nici o masura socialista desi platesti taxe si impozite.

Nu ai concediu de maternitate, nu ai concediu de odihna platit, asta mi-a zis-o prietenul meu care are colegi in SUA programatori, mi-a zis-o acum o luna, nu din citite si auzite.

Daca or minti, nu am eu vina, insa nu au cum sa minta ca multi zic asta care-s acolo.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Tu vorbsti doara din ce iti spune un rusnac analfabet laughing am mai spus si iti zic pentru ultima oara,ce afirmi arata poti?
Rusii au zburat in spatiu pentru ca a furat cercetatori germani,ei habar nu aveau de rachete,nici americanii,dar macar aia recunosc.
Nu era cola in ro? Pff esti praf amici,aia aveau chiar o fabrica in Romania,mai exact pepsi cola,dar tu aasculti de rusnacu tau pacatos,esti praf sincer,nu mai scrie balarii ca te faci de ras.
Rusii au furat tot ce au facut,nimic nu este de conceptie priprie asa sa stii, pana si arma aia de razboi si pe aiai au furato si ce au mai facut au modificat etc, dar sa faca ei sa conceapa ei, esti departe.

Despre ce tampenii spui de sua nu are rost, tu nu ca esti praf, dar mai si semnalizezi laughing
Guvernu din america se poarta urat cu oamenii laughing pfff esti praf amice.Afla ca concediu este platit,nu stiu pe cine cunosti tu,dar ala te minte de te rupe,orice concediu este platit,Ai pe luna la orice companie ca e privata sau de stat nu stiu cate zile medicale,in sensu daca nu te simti bine intr-o zi suni si stai acasa si esti platit normal,cunostinta ta,daca o fi unu de asta ce este ilegal sau a sarit gardu ce sa stie ala.
Orice sarbatoare legala indiferent cand cade,duminica,simpaba sau in cursul saptamani stai acasa si esti platit normal.
Ce mai vrei sa stii de aici? Sistem social adica? Sa freci managanu si sa te tina altul? Asta se intampla in Italia in Germania si tarile ce le enumeri tu,unde statu,de fapt oamenii care muncesc te tine,ca guvernu nu-ti da bani din cer, tot din taxele oamenilor is banii aia ce tin leprele, puturosii sa nu lucreze.
In America ai joburi, nu iti place munca f bine stai pe strada, mi se pare f logic sa fie asa, de ce sa imi ia mie guvernu bani sa te plateasca pe tine o lepra?
Cu sistemul medical iar esti praf.Aici sunt asigurari, ai asigurare nici o problema ai cu ce plati.
Nu ai asigurare orice urgenta ca ai asigurare sau nu, aia nu te intreaba, astia mai intai trebuie sa te salveze, apoi vine sa te intrebe de asigurare.
Daca nu ai asigurare aia e au luat-o in freza, dar is obligati de lege sa te salveze daca e urgenta.
Amicu tau sau pe cine cunosti este total pe dinafara.
Alta chehstie ce cunostinta ta chiar ca e timpit laughing daca aici ai 55 de ani cum spui stii ce se intampla?
Iti zic eu, daca eu am 55 de ani si tu ai 20 de ani sau 25 de ani sau 30 de ani, mergem amandoi sa luam acelasi job stii cine ia jobu? Eu il iau ca am 55 de ani, nu tu laughing asta se intampla la voi, in America astia se uita mai intai la om nu la varsta, se uita ce om esti, au incredere in ala mai in varsta decat intrunu de 20 de ani flutura vant laughing

Vrei sa stii adevarul ma intrebi pe mine,nu cunostinte nu romani clociti care ajung pe aici si mint pe cei din ro.
Am si eu pe aici romani, ei zic ca is prieteni cu mine, eram de fata cand vorbeau in RO si am spus de ce minti frate oamenii? Deci le spunea numai povesti, au zis lasa ce sa stie aia ce este pe aici, deci asta fac majoroitatea romanilor de pe aici, va mint de va rup.

Normal ca ala te minte.Acum ca a fost cu balamucu asta, pai ne-a dat guvernu odata 1200 inca odata nu mai stiu 600, apoi iar 1400 $ bineinteles la cei care muncesc, nu la lepre laughing

Masura socialista adica? Platesti taxe asa si cu banii aia tu vrei sa te tina guvernu pe tine? Banii de la taxe merg ai drumuri, ai de toate, aici si o casa in camp are asfalt, are curent electric apa tot ce trebuie, alea se fac cu ce cu bani din cer?
Deci vrei sa stii adevarul despre America ma intrebi pe mine.Restu romanilor de pe aici mint,de ce mint,intreabai pe ei.
Milioane de oamenii pe strazilaughing bati campii, aia ces pe strazi is acolo pentru ca ei vor asta, is oameni certati cu munca, nu vor sa munceasca nicaeri, le place viata aia, dar nu-s cu milioanele stai tu linistit.
Deci aici in America daca vrei muncesti si la 100 de ani,nu te da nimeni afara laughing si cei mai multi asa si fac ies la pensie,dar continua sa munceasca.
Amciii tai or fi tot rusnaci laughing am intilnit si eu unu din bsarabia aici,fate parca era nebun,rusii is cei mai tari,rusi is cei mai buni, practic era nebun, nu puteai sa vorbesti cu el deloc.
Eu l-am lasat sa vorbeasca si dupa i-am zis, ce cauti frate aici? Ce cauti aici daca rusii is cei mai buni, de ce nu mergi in Rusia la munca, de ce muncesti pe aici? Iam luat mau a tacut instantaneu laughing
Unde pui ca dupa vreo 2 ani s-a dus la el in Basarabia sa insurat a luat-o pe aiai si acu is aici laughing nu mai este rusia aia cea mai tare laughing

Rusnacu tau cat si amicii tai din america is exact ca si tine si stii de ce? Pt ca nu poti fi amic prieten cu cineva care nu-i ca tine,vorba aia cine se aseamana se aduna laughing deci asa cum esti tu doara gura de tine,asa is si aia.
Dar e ok netu este mare,poti sa bati din gura cat vrei,oricum nu prea te mai baga nimeni in seama pe aici laughing
Ce te-am bagat eu in sama,asta pentru ca nu stiam cine esti cum gandesti,acum ca stiu te salut din mers,deci cam asta este ultimul mesaj,iar pe viitor o sa te ocolesc,cu tine nu are omu ce discuta,tu doara dai din gura, nu arati nimic, nu stii absolut nimic de lumea asta, ai intrat pe aici, probabil sa arati si tu cuiva ca existiti pe undeva, uitati fratilor sunt si eu viu laughing cam asta esti tu.Bafta

| Mosotti explică (pentru relian):

Am dovedit aici activitate destul serioasa de 2 ani pe n subiecte, am avut destule aprecieri si funde fara sa le cer eu, viziunea ta ca nu stiu nimic e exagerata, ce sa zic, dar daca asta e parerea ta, ce sa zic.

La politica asa iese, contre, scantei, asa e mereu, la TV se ajunge si la bataie pe sub asta.

Ce pot sa-ti zic este ca ieri am sunat pe prieten si l-am intrebat despre ce spui tu, l-am intrebat si pe unchiu si a confirmat ce a zis el, acum ce sa zic, daca vrei mai il intreb odata si iti dau conversatia sa nu zici ca de fapt eu sunt aia si nu ei.

Dupa cine sa ma iau? Ei au trait atunci. Dar sigur, si parerea ta este de luat in calcul, sincer nu stiu pe cine sa mai cred.

Daca nu stiu nimic, ei sunt aia, ca de la ei stiu ce stiu, eu nu am trait in anii aia ca sa stiu exact.
Si bunica cand traia zicea acelasi lucru ca ei, era nascuta in anii 30, deci nu-s ideile mele.

In axa politica de la ei stiu ce stiu, nu e ca la altele unde am eu parerea mea formata din fapte. Fa-i pe ei tampiti, nu pe mine, si am zis, pot sa-ti arat ca ei zic asta la o adica.
Te grabesti sa judeci omul fara sa stii ce si cum.

Le-am prezentat si parerea ta, am citit-o integral prietenului ieri, chiar m-a intrebat "ce a mai zis ala?", adica tu.
Eu nu am cum sa verific ce a fost cu adevarat, insa argumentele lor par destul de logice, adica pare ca ar fi ca ei.
Nu are sens sa le mai citesc si mesajul de acum al tau ca va contraziceti la infinit si nu mai are sens.

Tu ai vb cu prietenu meu de 56 ani de fapt, NU cu mine, haha.