| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti, un coleg zice ca rusii ne-au facut mult rau, ce rau a facut?

Basarabia si Bucovina au luat-o ca noi ne-am dat cu criminalii de nazisti si era f clar ca vom intra peste ei, asa cum am si facut, am omorat gramada de evrei in Rusia, de ce?!

Tezaurul s-a dat la ei, dar dupa ce le-am facut, meritam sa ni-l mai dea?

Regimul comunist a fost bun, ca la noi si in alte tari n-a fost aplicat bine si era dictatura, e altceva, dar doctrina era buna, ti-a facut blocuri accesibile unde sa stai, invatamant bun si gratuit, etc, astea partile bune. Acu ia-ti o casa tu, ca dai juma de sal rata, nu ca atunci doar 10-15 % din venit.
La noi 1960-1977 o ducea lumea bine.

Asa ca..acu dai 270 lei pe o consultatie de 10 minute, ca la stat e nasolie.
Saracu taranist Maniu ce sa-ti zic, erau un taranist nenorocit care tinea tot cu bogatii.

178 răspunsuri:
| Ciobanu_Florin_Alexandru_1984 a răspuns:

Rusii nu erau evrei erau crestini

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

"Eu am vb de anii 60-77 cand romanii o duceau cat de cat okey" cât de cât ok nu e de ajuns, și în zilele noastre o ducem cât de cât ok, unii o duc chiar bine, în alte tari mai dezvoltate lumea o duce chiar foarte bine, în Anglia și oamenii săraci o duc bine, problema nu e capitalismul ci corupția, interesele altor tari, dar chiar și asa o ducem un pic mai bine. Stalin era crud, a ucis oameni, spui ca nu contează ca oamenii o duceau bine, o duceau bine ca nu aveau nimic de spus, de frica, o duceau bine cu forța ca să zic asa fiindcă nimeni nu avea libertate sa spună părerea lui cum ai tu libertatea de spune părerea ta acum. Dacă sistemul te ar ucide doar ca îți spui tu părerea? Ar fi corect? Nu ar conta fiindcă ca eu o duc bine? Pai și victumile? Aia de au murit nu contează, erau și ei oameni buni cu familii, de de au murit? Eu nu te înțeleg, de ce sa nu fim liberi, sa ne facem afaceri, sa vizitam alte tari, chiar și în zilele noastre mi se pare ca ni se încalcă libertatea, dar pe vremea aceea, nici nu vreau sa ma gândesc.

regis
| regis a răspuns (pentru Mosotti):

Mda, tratezi faptele in stil rusesc. Amesteci alianta cu Germania (de fapt cu tarile Axei) cu tratatul economic, sari peste pactul ruso-german, peste impartirea Poloniei, peste Ribbentrop-Molotov, care infirma orice idee de "pericol fascist la frontiere".
Apoi tot ruseste, apui ca ruaii ne-au trecut la dușmani, dar nu ne-au făcut rău. Serios?!?
Si faptul ca stai intr-un apartament luat de parinti la un pret decent, tot rusilor li se datoreaza? Nu cumva pretul decent a fost stabilit după revolutie? Iar eu, care nu am avut norocul de a mosteni un apartament comunist, tot rusilor trebuie sa le multumesc pentru ca stau intr-o casa confortabila, cumparata, amenajata si in mare parte reconstruita de mine?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Mosotti):

"acum 17 ore | Mosotti explică (pentru Zuzu1991):
De ce ne-au invadat rusii? Ca ne-am aliat cu nazistii si ne-am dus peste ei, de aia."

multumesc MULT ca ai confirmat tot ce am spus eu, si anume ca UN AMARAT CA TINE o sa vina si o sa dea vina pe noi

rusii au invadat INTREG ESTUL EUROPEI... AMARATULE, NU NUMAI PE NOI!
estul europei care NU ERAU ALIATI CU NAZISTII

deci
IO B TVOIU MATI
(pe asta o stiu din romanele lui Sven Hassel)
si du-te inapoi la mama rusie de unde te-ai tarat ca sa mananci rahat

ipocritii nenorociti de bolsevici ca tine, care inainte de razboi condamnau serios imperialismul, iar dupa aia au devenit ei insasi niste imperialisti nenorociti cand au invadat europa de est, si apoi Afganistanul samd

ps mi-am editat raspunsul, respect TPU prea mult ca sa iti spun pe bune ce meriti, dar, sper ca iti imaginezi ca nu folosesc cuvantul "amarat"... de obicei

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Meme10Meme):

High five big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Corect, doar ca noi pe rusi i-am avut in spinare...

| Mosotti explică (pentru Ciobanu_Florin_Alexandru_1984):

Aveau destui evrei acolo, s-a si zis si la TV in documentare ca, cam 2 milioane acolo s-au ucis. Poate nu erau rusi, nu stiu, dar aveau evrei in tara.

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

O ducem bine acum? Cand dai chirie peste juma de salariu la un ap cu 2 camere, cand dai rate la banca juma de sal, si asa mai departe, de abia poti sa-ti iei un ap de cacao prost facut (ca alea bune costa enorm si nu le iei), cand dai 270 lei pe o consultatie la privat in loc sa ai sistem medical bun de stat din taxe, asigurari (pe care le platesti), si impozite.

Cand daca un medicament nu renteaza, nu ti-l mai aduce, nu cont ca tu mori sau au nev de el.

Da, asa e, nu capitalismul e problema, ci capitalismul liberal, care se bazeaza pe exploatarea omului de catre om, profit maxim si atat, banul e singura valoare.

Iar coruptia si tot, este in pachetul numit doctrina liberala, deci nu ai cum sa o separi!
O duci pe dracu f bine in afara, acum nu mai e asa, dai chirie la un smecher ca sa stai, ca nu-ti permiti sa achizitionezi un ap sau o casa, sal ajunge cam la limita.
In Anglia astepti luni ca sa ajungi la un medic specialist.
Daca nu ai bani, nu inveti in Anglia, bine, in Germania nu e asa, e fara taxa asa cum e normal.

Iar in anii 80-90 o duceau mai bine ca asa s-a dorit din SUA si de mai marii lumii, ca sa dea bine sistemul capitalist.
Si tot de aia au bagat si socialism in Europa in unele tari ca Germania de ai facilitati bune, sanatate, scoala, etc fara taxa in plus.

Cu ucisul, si capitalistii care au organizat cele doua razboaie, cum e? Nu au facut crime? Asa ca aia e.
Sau cand au facut razboiul din Vietnam aiurea doar sa arate ei ca-s smecheri SUA inscenadus-i explozia vaporului lor ca sa aiba motiv.
Deci hai sa fim seriosi.

Era destul de bine in anii 60 la noi, nu ca in SUA, dar era.
Dar la noi era un sist mai uman, degeaba cumparai tu 5 TV dintr-un sal la SUA in loc de 3, daca sistem medical praf, invatamant praf, sistem social praf, adica n-ai bani mori.
Mai bine iau doar 3 dar sa am pe celelalte, ca aia e baza unei societati.

| Mosotti explică (pentru regis):

Nu sar deloc, pactul molotov a fost facut de rusi ca sa castige timp, stia ca nemtii se vor duce ei dupa.

Stau intr-un ap decent luat de parinti pe vremea inainte de revolutie la pret bun, NU dupa.
La un venit de 3000 Lei net, au dat rata 350 lei lunar.
Am contractul facut in 1975.

Acuma sti cum e? Acelasi ap acum costa 500000 lei desi e vechi de 44 ani, tot la un venit de 3000 lei.
Sa vad cata rata dai tu acum din 3000 aia, nu cred ca 350, cel putin 1200-1400 dai!

Fara rusi NU mai aveam acest ap, ca nu s-ar mai fi construit la preturi decente ca sa-si permita omul, ca nu mai era socialismul.
Faceau din alea de lux in centru Bucuresti pentru bogati, cam atat.
Sau iti facea ca acum, si proaste, si f scumpe.

Asta e mai rar sa-ti faci tu casa, eu zic de majoritatea care au un salariu, sa-si poata permite un ap bun cu toate conditiile, sa dea o data decenta, sa fie bine.

Bunica avea 2000 lei sal, dadea chirie la stat 150 lei la o garsoniera f buna.
Acuma? La 2000 sal cat dai la o garsoniera (veche de 40 ani)? 1000-1500 dai.
Asa ca hai sa fim seriosi.

Ca sa nu mai zic ca Iliescu care era de stanga (vezi socialismul?), a dat la preturi f mici toate ap celor care statea in chirie la stat, ca sa aiba omu unde sta!
Daca veneau direct liberalii sau taranistii, mai le dadea un rahat, ori ti le lua, ori iti punea chirii mari.

Deci ori nu sti, ori nu stiu ce sa zici.
Asa se explica ca 90 % suntem proprietari, vs occident unde nu exista sa ceva, ca au fost preturi decente pentru oameni inainte de revolutie, si bine facute, nu ca acu de e bloc langa bloc, pereti subtiri si alte rahaturi.

Ca ceausescu a fost idiot, asta e alta treaba, am zis, dar nu ala e socialismul.

| Mosotti explică (pentru Zuzu1991):

Au invadat estul ca sa se fereasca de nazisti, liberali, sa aiba zona tampon, ca nazistii si altii puteau repeta iar totul. Nu era nici o problema.

Ce sa-mi placa acum? Liberalismul salbatic unde omul nu conteaza, ci doar banu? Ce naiba.
Cum e in SUA adica.
Acolo se reprezinta interesul bogatilor, companiilor, nu al omului, nu ai nici un concediu de odihna platit, nu ai concediu de maternitate, daca nu ai bani, nu inveti, daca nu ai bani nu te tratezi, e jale.
Nu ai siguranta locului de munca, te executa silit daca nu mai ai bani de rate la casa.

Asta iti place?
Lasa ca e bine ca au venit rusii, de avem case si ce mai aveam.
Ca tu ti-ai facut, e altceva, majoritatea au cum am zis eu.
Si daca nu era ceausu, era f bine cum era in anii 60-70, deci degeaba zici tu.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Acu ii avem pe astialalti, le facem jocurile, le-am dat tot pe nimic, facem interesele SUA si UE.

| Mosotti explică (pentru Meme10Meme):

Ti-am zis ca revolutiile erau aranjate de capitalisti ca sa darame socialismul, nu erau pe bune.
In tarile unde era binisor am zis.

Insa si in celelalte! Tu crezi ca daca nu era interes din afara ca sa pica ceausescu la noi, crezi ca cineva iesea? Nici vorba.

Au construit in primul rand sute de mii de apartamente sa avem unde sta, la preturi decente.
Si in Germania sunt blocuri exact la fel ca si la noi (doar pe dinafara arata poate putin mai bine), insa sunt mult mai scumpe raportat la salariu, si putini isi permit.

| Mosotti explică (pentru Meme10Meme):

Nu doar Ceausescu a construit, ci si in alte tari, regimul socialist a construit pentru om.

Strategic ne-am aliat cu nemtii pe 23 martie 1939, intereseaza-te, nu are treaba cu razboiul. Le-am pus la dispozitie tot ce aveam, mai ales petrolul.
Sursele ti le cauti singur.

Eu am zis ca la noi a fost binisor pana in 77, nu am zis ca dupa a fost, dupa a fost o mizerie.
Si corect, au dat in muncitorii din 87, asta nu a fost deloc okey.
Eu am zis ca in sine sistemul socialist e bun, nu am zis de socialismul infect al lui ceausu cu lipsuri si altele, de dupa 77.

Diferenta era ca la ceausu, socialismul adica o doctrina buna, a fost aplicata prost.
La ceilalti monarhia si liberalismul erau doctrine proaste pentru omul de rand, aplicate bine!
Asa ca nu roti tu socialismul in jurul accidentului numit ceausism.

Socialismul daca ai oameni ca lumea, e bun.
Liberalismul nu e bun oricum, prin ideologie nu e bun pentru omul de rand, deci nu are cum fi bine indiferent de oamenii de sus.

Asta nu intelegeti voi.

| Mosotti explică (pentru Meme10Meme):

Vai liberalule ce te oftici cand zic un adevar.
Stalin stia inca de cand ne-am aliat strategic cu nemtii in martie 39, ca ne vom duce peste ei, deci ca siguranta ne-a luat alea, sa aiba zona tampon.

Cu nemtii era inteles pe false rusu, stia clar ca Hitler nu-l suporta, si ca, cum are ocazia il va arde.
Am intrat in razboi cu rusii sa luam basarabia care tot din caaza noastre ne-a fost luata, ca daca noi in martie 39 nu ne dadeam strategic cu nemtii, nu ne mai lua nimic rusu!
Asa ca aia este, ne-am meritat-o.
Pai am intrat cu nemtii in 41, aia e, contra la rusi, si am macelarit si noi evrei in rusia ca nesimtitii, eram nazisti ma, aia e, eram si noi niste nenorociti.

Ca daca inainte de martie 39 (prin 38 parca toamna), veneam la reuniune cand a propus Stalin ca sa vedem ce facem cu Hitler, era altceva. N-a venit nimeni, nici francezii, nici englezii, nici nimeni.
Ala Hitler se tot inarma, era fff clar ca va deschide razboi.

N-au venit pentru ca occidentul vroia ca hitler sa-i f pe rusi, le era frica ca se intinde comunismul si le ia lor averile, hai fi serios ca nu cunosti tu treaba din fundal, te iei dupa aparente.
De aia occidentul l-a lasat pe HItler sa se inarmeze din 1935 in colo desi nu avea voie! Inca o dovada ca nu e cum se zice.

| Mosotti explică (pentru Meme10Meme):

Ba da, ne-am aliat ideologic cu nemtii si fara razboi, nu neaparat doar pentru razboi. Exact cum esti acum cu UE sau SUA, esti de partea lor, le reprezinti interesele daca ti-o cer (ca sclavu, dar asta e altceva).

Si daca deschid un razboi astia UE si SUA, noi ca sugatorii, ne vom duce sa luptam pentru ei moca contra la rusi, ca sa ne dea rusu bomba sa ne nenoroceasca pe noi.
Ungurii si Bulgarii nu au acceptat rachete contra la rusi, sa se bata ei SUA cu rusii, ca ei au ce au cu ei, nu noi.

Au venit legionarii care erau protejati de Hitler aici, deci eram deja pe felie cu ei nemtii.
Cand Antonescu a vazut ca legionarii sunt niste golanei prosti, i-a cerut lui Hitler sa-l lase sa-i f, si ala i-a lasat pentru ca avea nevoie de noi in razboiul cu rusii.
Altfel nu il lasa.

| Mosotti explică (pentru Meme10Meme):

Unde era okey, se instiga de instigatori, motive se gasesc, iti baga in cap ca nu ai blugi ca in SUA (de parca alti pantaloni nu-s buni), si gata, tinerii prosti haahahaha, bahahaha, uaaaa, e fff usor sa isti o revolutie.

Adica o luau pe ce nu era, ca n-ai coca cola (desi aveai alte sucuri la fel de bune), ca n-ai blugi americani, ca n-ai nu stiu ce, deci rahaturi.
Se cere libertate sa zici ce? Si acu daca zici? Tot mori de foame daca n-ai munca sau daca nu-ti ajung banii.
Deci e egal cu zero ca zici.

Si pe motive din astea, scoate lumea in strada, e o tactica! Vezi chestiile prea superficial.
Dar si americanii au zis-o, in emisiunile alea cum rastorni un sistem intr-o tara, si ziceau pasii. Ca dupa 50 ani se mai desecretizeaza niste cazuri.
Deci mai documenteaza-te.

Aveai voie sa ai proprietate dar nu 5 blocuri ca tu sa iei chirie moca si altul sa traga din greu pe nimic, si alea 5 blocuri sa le iei pe exploatarea muncitorilor platindu-i cu rahat de salariu.
Aveai voie sa ai o locuinta de care doreai tu si cu 7 canere, dar una! Nu sa te imbogatesti tu si mai tare pe spatele prostilor luand chirie.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mosotti):

Ok, nu puteam să-ți ignor prostiile asa ți-am dat cerere de oprire ignor. Hai sa vedem câte rele ne-au făcut rusii. Pai, în 1711 am avut primul contact cu rusii. Atunci, Dimitrie Cantemir s-o aliat cu tarul Petru cel Mare ca să scape de dominația otomana. Foarte bine! Am început cu dreptul. Totuși, am fost învinsi la bătălia de la Stanilesti, lucru care a dus la domniile fanariote. Ok, peste alți 99 de ani rusii au anexat Basarabia. Inițial, au vrut sa anexez ambele principate romane, după au încercat sa anexez Moldova dar pana la urma au anexat doar Basarabia. Ei bine, acest lucru a fost de neiertat. Nu le-am greșit cu nimic și au început sa ne facă rău. După, datorita faptului ca au pierdut războiul din Crimeea au fost obligați sa dea moldovenilor înapoi trei județe. Adevărat, au băgat regulamentul organic dar oricum venea constituție în 1866 deci nu era necesar. După, a venit războiul de indenpendenta care ne-o asigurat indendpendenta. Ei bine, și aici ne-au făcut rău. Rusii când s-au înțeles cu România au garantat respectarea integrității teritoriale a României. Adică, ii lasam sa treacă prin noi în Bulgaria dar nu aveau voie sa ne fure teritorii. Ce s-o întâmplat? Am câștigat războiul, dar ei au furat acele 3 județe pline de români. Și mai este ceva, cu greu au plecat soldații rusi din România. Au vrut practic sa anexeze România prin acest gest. Pana la urma, au plecat. Dar nu intainte sa jefuiască și sa violeze. Și mai rămân puțin la acest episod. Brătianu a reclamat actul rușilor de tradare la puterile occidentale, lucru care i-o enervat pe rusi. Chiar au încercat să-l asasineze de câteva ori. Astfel, rusii au cam dovedit ca sunt niște trădători împuțiți. După primul război mondial, rusii nu au mai dorit sa ne dea tezaurul înapoi. Cad ca tu zici ca nu au mai vrut pentru ca le-am făcut rău. Ce rău le-am făcut lor atunci? Ce rău? Ok, trecem la anul 1939. Atunci a fost semnat pactul Ribentrop-Molotov. Acesta a decis soarta Basarabiei și Bucovinei. Tu zici ca le-am făcut rau rușilor. Ca ne-am dat cu nemții. Ai invocat motivul următor: cu câteva luni în urma, România a semnat cu Germania un acord care le dădea petrol. Ok, și? Rusii s-au împrietenit cu nemții. Nu aveau nimic cu ei. Ba chiar, Stalin dorea sa se alieze cu Hitler în WW2. Hitler nu a vrut. Deci, a lăut Basarabia pentru ca avea ceva cu noi. Și chiar dacă ne-ar fi luat Basarabia pe motivul asta cretinoid, ce ar fi rezolvat? Îmi zici? Din cauza acestui furt ne-am aliat noi cu Hitler. Altfel, ne aliam cu Stalin pentru Ardeal și pentru Cadrilater. Deci? Ce justificare? Ok, cred ca este clar faptul ca rusii ne-au făcut rău fără motiv. Acum, trecem la instaurarea comunismului. Comunismul s-o instaurat ca regim nepopular. Nu avea nici măcar 1000 de membrii în '44. Deci, era nepopular. Ei bine, ai falsificat alegerile din 1946 care trebuiau sa fie câștigate de țărăniști. Astfel, au dat lovitura de stat din '47. Ok, s-o intraurat comunismul. Deja a început cu o foamete. Perfect! După, Dej a băgat la pușcărie zeci de mii de oameni. Mai ales taranisti. Printre care și Maniu. Am văzut ca ai zis ca a fost foarte bine faptul ca l-o băgat și asasinat pe Maniu. Mai, dacă ești din Ardeal ar trebui sa ii fi recunoscător. El a avut o uriașă contributie la unirea cu Ardealul. Iar tu zici ca e foarte bine. N-am ce zice, ești genial. Ok, zeci de mii de deținuți politici. După, am întrat în pactul de la Varșovia. Apropo, știai ca rusii ne exploatau? Stiai ca rusii ne luau uraniu si alte bogații? Știai? Zici ca suntem exploatați de vestici. Atunci cum era? Ok, a murit criminalul de Dej, a venit Ceaușescu. Tu zici ca era un dictator nenorocit. Pai, el a facut blocurile și construcțiile cu care te mândrești. Deci, îmi permit sa zic despre atrocitățile lui. Ai zis ceva de 1907. Ok, s-o revanșat cu reforma agrara regimul liberal. Comunismul cu ce? Le-o furat țăranilor pământurile. Deci? Și pe vremea lui Dej era nepopular comunismul. Ai uitat de 1977? Ai uitat de 1987? Comuniștii și-au bătut joc de muncitorii pe care ziceau ca ii apară. Ok, a venit revolutia, s-o tras în oameni. 1100 de victime și alte zeci de mii de răniți. În total, comunismul a avut 1100000 de deținuți politici și peste 100000 de crime comise. Ce părere ai? Zici ca era cât de cât bine. Acum e cât de cât bine. Eu trăiesc bine. Lumea trăiește mai bine. Avem voie sa vorbim fără sa fim cenzurați. Avem voie sa susținem orice ideologie politica vrem. Mult mai bine! Vad ca tu te consideri socialist. Mai, socialismul e bun din unele puncte de vedere. Dar socialismul nu e același cu comunismul. Dacă comunismul te obliga sa nu faci afaceri și sa nu ai proprietatea ta, ei bine este o dictatura. Oricum ai lua-o. Și hai sa ne întoarcem la comise de rusi. Stalin a făcut în total 30000000 de crime. Și tu ai zis ca cât timp lumea trăia bine, era ok sa omoare oameni. Comunismul nu zicea sa fim egali? Nu zicea ca toți oamenii sa fie egali? E corect ca ala sa moara fără motiv? Nu. Dacă tu ai fi avut un părinte omorât de Stalin, ai fi fost fericit? Eu zic ca nu. Iar Mao a făcut 65 de milioane de crime. Mai mult decât Hitler. Și tu zici ca naziștii erau criminali. Apropo, Stalin a deportat 600000 de români din Basarabia. Și alți 150000 de soldați romani. Îți place de el după câte ne-o făcut? Cine e mai rău? Stalin sau Hitler? Te las sa te găndesti mai bine.

| Mosotti explică (pentru Meme10Meme):

Aia cu pamanturile este corect, colectivizarea era buna, insa nu sa ia statul grosul. Si asa taranii aveau un rahat de pamant, abia se intretineau din el, si platea taxe la liberali desi nu benefciau de nimic la schimb.

La colectivizare era bine ca aveai masini, unelte pe care le foloseam toti si era mai bine, iar apoi imparteam tot ce produceam, dar nu sa ia statul 90 %.

In rest aveau tot bogatasii mult pamant si te muncea pe tine pe nimic.

| Mosotti explică (pentru Meme10Meme):

Pai nu ne-am aliat din cauza lui Stalin, noi am fost ideologic cu nemtii, gandeam ca ei, putea sa nu fie stalin.

Eu vb de un socialism bun, nu de rahat de comunism prost.
Comunismul lui Marx putea fi regandit.
E bine sa existe si afaceri, insa nu sa munceasca altul pentru tine, muncesti tu pentru tine, sau mai multi ne asociem si facem ceva si luam noi tot profitul, nu unu ia grosu si noi cucu.

Dar sa existe si ca salariat, e adevarat, pentru cine nu vrea sa isi ia o raspundere, pot fi si firme sa muncesti pentru altul cum s-ar zice pana la urma.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mosotti):

Zici ca revoluțiile erau aranjate. În aceeasi ordine de idei. Revoluția din 1917 nu a fost aranjata? Nu a fost? Pe bune, nu poți sa faci revoluție fără susținerea maselor. Au venit sute de mii de oameni sa ceara o schimbare. Sincer, cred ca ești un asistat social. Ai 40 de ani și stai pe TPU să-l pupi în c7r pe nea Stalin ca ți-o dat un mic apartament. Nu a fost bună colectivizarea! Au fost furate pământurile țăranilor!

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mosotti):

Exista posibilitatea sa muncești la stat. Dar da, sunt de acord cu respectarea drepturilor muncitorilor. Mai, Carol II era la conducere în '39. El nu-l agrea pe Hitler.

| Mosotti explică (pentru Meme10Meme):

A fost si aia din 1917 aranjata, toate is aranjate! Aia a fost ca sa destabilizeze pe rusi, sa fie haos, sa fie nasol, sa iasa rusii din WW1, nu se asteptau sa iasa comunistii.
Trotzky era omul SUA acolo.
Lenin a fost trimis de nemti.
Normal ca si oamenii aveau motive sa iasa ca o duceau f rau cu tarul, a fost binevenit comunismul la ei, ca dupa aia au avut multe.

Colectivizarea nu a fost bune asa cum s-a facut, corect.

| Mosotti explică (pentru Meme10Meme):

La asta o sa raspund mai in colo, ca trebuie sa citesc f atent, ca e mai amanuntit.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mosotti):

Toate sunt aranjate. Nu zic ca nu a fost aranjata in 1989 dar zic ca fara dorinta oamenilor de schimbare nu poti sa faci revolutie.

| Mosotti explică (pentru Meme10Meme):

La noi da! A fost si vointa poporului totodata, era total justificata revolutia, nu era aranjata pe vrajeli.
Dar tot aranjat a pornit, fara asta, lumea suferea ca proasta in continuare de lasi ce erau.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mosotti):

Peste tot a fost asa, in afara de URSS. Acolo aia au preferat sa treaca peste cei 30 mil de morti ca sa ramana imperiu.

| Alverto a răspuns:

"că e frumos la noi, au spus-o și străinii, unii spun că-i-a lor... când uita că noi am fost primii. Eu zic sa ii mai amendăm, nu sa ne aplecăm și să ne prefacem că ne bucurăm"

| RAY a răspuns:

Pacat ca am pierdut razboiul, am avea ce gaza prin Romania, https://www.youtube.com/watch?v=EvN0vjDUmd8 piesa asta ar fi hit in toate tarile, daca am gazat 6 milioane in 5 ani, dar in 70 de ani, am fii ramas doar noi si sclavi nostri untermenschen astia, gunoaie de oameni https://www.youtube.com/watch?v=lVgy8UaCYF8
iar eu aveam regatul meu, imperiul nazist a lui RAY manificul, te puneam si pe tine consilier, dar daca renunti la comunism, din nou va conducem sclavi nostri, HEIL HITLER

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Americani evrei au dat arme rusiei, de asta am pierdut