| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti, un coleg zice ca rusii ne-au facut mult rau, ce rau a facut?

Basarabia si Bucovina au luat-o ca noi ne-am dat cu criminalii de nazisti si era f clar ca vom intra peste ei, asa cum am si facut, am omorat gramada de evrei in Rusia, de ce?!

Tezaurul s-a dat la ei, dar dupa ce le-am facut, meritam sa ni-l mai dea?

Regimul comunist a fost bun, ca la noi si in alte tari n-a fost aplicat bine si era dictatura, e altceva, dar doctrina era buna, ti-a facut blocuri accesibile unde sa stai, invatamant bun si gratuit, etc, astea partile bune. Acu ia-ti o casa tu, ca dai juma de sal rata, nu ca atunci doar 10-15 % din venit.
La noi 1960-1977 o ducea lumea bine.

Asa ca..acu dai 270 lei pe o consultatie de 10 minute, ca la stat e nasolie.
Saracu taranist Maniu ce sa-ti zic, erau un taranist nenorocit care tinea tot cu bogatii.

178 răspunsuri:
| Mosotti explică (pentru Zuzu1991):

De ce ne-au invadat rusii? Ca ne-am aliat cu nazistii si ne-am dus peste ei, de aia.
Noi in loc sa fim prieteni cu vecinii si sa ne intelegem bine, ne-am dat cu jigodiile, care ne-au vandut la unguri in 40.
Cu vecinii care in tara lor au facut case, blocuri, gradinite, scoli, spitale pentru oamenii de rand.
Ne-am dat cu nemtii care in tara lor n-au facut nimic bun pentru ai lor, asa ca aia e.

Rusii cand au luat jumate de polonie NU au omorat evrei cum au facut nemtii in partea luata de ei, asa ca asta e, asta se zice si la TV, multi evrei polonezi treceau in partea rusa ca sa scape.
Plus ca jumatea aia de poloniera a lor, harta dupa WW1 arata ca li s-a dat loc, deci au luat ce era al lor de fapt.
Si prin 1924 polonezii au intrat abuziv mult in rusia si nu mai era teritoriul ala al rusilor, deci de aia in 39 si l-au luat inapoi.

| Mosotti explică (pentru regis):

Noi eram aliati strategic cu nemtii de prin 39.

Rusii care au fost la noi au fost din cauza noastra, ca ne-am dat cu nazistii si ne-am dus peste ei sa macelarim oameni acolo.
Oricum si daca se retrageau, tot sub influenta lor eram si am dus-o binisor, deci aia e.
Nu ca astia ca ne-au luat repede toate resursele si tot ce e strategic.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mosotti):

Ce alianta strategica? Noi ne-am in razboi in '41. 2 ani de la tratatul ala nenorocit.

| Mosotti explică (pentru Meme10Meme):

Au fost revolutii ca erau instigati de catre liberali, se dorea cu orice pret sa pice comunismul in est, sa vina ei capitalistii sa puna mana pe tot.
Dar nu eu am zis ca ungurii o duceau bine, asta s-a sizs, si occidentul zicea ca ungurii o duceau binisor.
In cehoslovacia la fel, gaseai banane, ce vrei tu peste tot, era binisor, ca am vazut desi eram copil cand ne duceam in excurstie, la unguri la fel, aveau utilitati, nu se opreau, aveau de munca.
De ce ai face revolutie in aceste conditii?

E adevarat ca in Germania de est o duceau rau. N-am cum sa neg asta.
Trimiteau aia din vest pana si ulei la amicii sau rudele din est, asta stiu din surse sigure de la oamenii care au trait atunci.
Dar nu din cauza sistemului ci din cauza conducatorului idiot, ca si ceausescu.

Nici o revolutie nu apare de capul ei ca vrea omul, nu stiai?! Totul e aranjat de niste unii cu n interese, sa ti minte asta.
Si pare ca e pe bune, uite cum te-a convins si pe tine.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mosotti):

Da,dar n-are cum sa apara o revolutie decat daca omul uraste sistemul respectiv. Ce, s-au revoltat ca n-aveau ce face? Trebuie sa fi un tampit sa crezi asta. Ei urau regimul acela care nu le dadea libertate deloc. Nu puteua sa aiba proprietate. Nu puteau sa plece afara sa vada lumea. Se gaseau banane laughing. Se gaseste si acum, nu e mare motiv de lauda.

| Mosotti explică (pentru Meme10Meme):

N-a mai fost dorit socialismul de capitalisti, si au avut grija sa-l darame, ca sa vina ei sa puna mana pe tot.

Aici in Romania e normal sa fie dorinta sa pice, ca era rau dupa 77, dar in tarile unde era binisor, nu aveai de ce!
Erau instigari de catre capitalistii din afara. De aia erau atatea incercari de revolutii in tarile unde era binisor.

Zic binisor si nu bine ca na, nu era chiar nivelul de trai ca in occident, este adevarat, dar tot bine era de fapt.

In cuba de ce e saracie? Ca SUA le-a pus atatea embargouri degeaba.
Ca atunci cand a venit castro, a vrut sa dea pamanturile la oameni sa le munceasca sa aiba ei, le-a luat de la americani date pe spagi si pe smecherii de regimul de dinainte, aia a fost.
Asa ca aia e.

| Mosotti explică (pentru Meme10Meme):

Faptele arata ca e ca mine, nu ca tine, asa ca aia e.
Si da, sunt un socialist, dar nu adeptul dictaturii ceausescu si coreea de nord unde toti o duc f rau.

Nu scapai de turci singur, ca erai tara mica, nu putea sa-ti faci singur regulamentul, ca te mancau aia.

| Mosotti explică (pentru CodrutElian1990):

Pai da!

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mosotti):

Nu poti sa faci revolutie daca omul vrea sa ramana regimul. O fi ofst instigare, dar nu puteau sa faca revolutie daca oamenii iubeau regimul. Comunismul a fost instaurat fortat! Si tu te plangi ca a fost revolutie? Taranii de la noi au fost furati. Comunistii le-au luat pamanturile, deci aveau motiv sa faca revolutie

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mosotti):

De unde? Ca faptele nu-ti dau dreptate deloc! Nu ne-am aliat cu Axa decat in '41 din cauza hotiei lui Stalin. Comunismul nu e acelasi lucru cu socialismul. Uite, in Spania e guvern socialist dar lumea are voie sa aiba proprietati si afaceri. Comunismul lui Marx nu-ti da voie. Eu nu ma mai chinui, iti dau block si gata.

| Mosotti explică (pentru CodrutElian1990):

Uite vezi? Acuma fuge don naibastiesialtceva, nu ii convine, ca el e de fapt liberal ca tine cu bogatasii si nu ii pasa de oamenii de rand, dar nu recunoaste.
Ca daca era om cu adevarat, statea in confruntare, nu fugea.

Stie f bine ca ce am zis e asa, dar adevarul il enerveaza la culme.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mosotti):

Sunt fara politica: un simplu observator. Televizorul din camera mea (birou) merge doar arar, sunt zile cand se odihneste.

| Mosotti explică (pentru CodrutElian1990):

Nici eu nu prea ma uit la politica, ca oricum astea nu se zic, astea sunt fapte care au fost, si din ele tragi realitatea.
Cei ce sunt pro occident si SUA, au fost indoctrinati de propaganda alora, si au crezut.

Asa cum nemtii au fost pacaliti de propaganda nazista, au pus botul, si dupa aia ce au patit? Razboi, etc.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pareai un pic mai normal, dar dupa intrebarea asta simt o nevoie imperativa de a te injura/ignora. Du-te in Coreea de Nord intr-o scurta vacanta sa vezi ce bun e comunismul. Care parte din doctrina era buna? CARE? Exemplu foarte basic de doctrina comunista - tu esti un baiat simpatic, cu tot ce trebuie, agati o gagica buna, o iei de nevasta, iar statul decide sa ti-o mai *** si eu din cand in cand, pentru ca eu sunt urit si prost. Asta e comunismul!

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Normal n-am fost niciodata, mai in gluma mai in serios zic. Pai nu stiai? Doar ma stiai cum gandesc, mi se pare ca, cu tine am mai vb de astea, ai uitat tu poate, nu pus accent pe ce rau au facut rusii, dar s-a discutat automat si asta.
In coreea de nord e o dictatura imputita, cum era si la noi la ceausescu si la altii poate. Acolo oamenii o duc f rau.

Eu l-am urat pe ceausescu din suflet. Ca nu se gasea nimic, m-am bucurat enorm la revolutie ce s-a dus dracu. Deci nu is absurd.

Eu am vb de anii 60-77 cand romanii o duceau cat de cat okey, iar altii au dus-o pana in 89 cat de cat, si am zis de rusi ca nu ne-au facut mare lucru, si am cam zis de ce si cum.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Daca tu crezi ca rusii nu au facut mare lucru... sa avem pardon. Sovrom-urile si masacrul intelectualilor. E suficient.

regis
| regis a răspuns (pentru Mosotti):

"Noi eram aliati strategic cu nemtii de prin 39. "
Inca o dată, acest "prin 39" inseamna octombrie 40, adica dupa invadarea Basarabiei si Bucovinei. Acestea sunt date exacte, oticat ai fi de rusofil, nu poti pune carul înaintea boilor.
Su repet, "prin 39" aliatii nemtilor erau tocmai rușii, de aceea se si spune ca tancurile germane au invadat URSS cu motorina rusească.
Nu credeam ca mai exista vreun roman care are acces la internet și care sa creada ca rusii ne-au facut bine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Si cine a zis ca nu poti evolua si in socialism? Daca se vrea, se poate.
Stop.Cine să vrea și cine să poată? Dacă nu precizezi asta, rostești vorbe goale.
dar nu ala e sistemul socialist. Dar care e, poți să precizezi?
Hai sa facem sa fie bine la noi. Care- noi_? Ce să facem? Cum anume să fie bine?
Daca socialismu e asa rau, ala bine aplicat zic, Care e socialismul bine aplicat de care zici?
Deci hai sa fim seriosi.
Dacă nu te-aș fi considerat serios, nu ți-aș fi pus aceste întrebări.

| Lukasssz a răspuns:

Ai baut ceva?

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu am zis ce ne-a facut noua, ca nu ne-a facut nu stiu ce.
Si chiar si pentru ei acolo, inainte de comunism cum traia lumea? Dupa aia a trait mai bine, ca a mai abuzat el cu una si alta, era altceva.

Cand am intrebat-o pe mama prietenului meu care avea 15 ani in 1950, mi-a zis asa "nu mai pot eu maica ce facu el cu aia si aia, noi am dus-o mai bine de cand cu Stalin".
Adica o durea in pix pe cine a omorat el atat timp cat lumea o ducea mai bine.
Probabil ca i-au zis parintii ei cum era inainte sa fie ea.

Nu am zis ca rusii erau sfinti, asta clar.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Meme10Meme):

De parca nu puteam sa ni-l facem si noi. ( Regulamentul organic). Chiar așa? Știi cum l-au adus? Cu forța ocupației. Ceea ce noi nu puteam face, căci elimina privilegiile boierilor, și doar nu era să își dea singuri cu dreptul în stângul.
Si ne-au mai luat pe nedrept 3 judete cand n-aveau voie sa faca asta. Cum adică nu aveau voie? De unde rezulta că nu aveau voie? a Mihaita era un retard care nu stia sa negocieze. Serios? Pune-te în locul lui, în țară ocupată, cu tunui și cu tancuri, să te văd cum negociezi.
Iar comunismul a facut peste 100000 de crime. Serios? Ai numărat tu cadavrele sau repeți ce ai auzit?
Nu meritai răspuns din partea mea, dar poate te trezesc din rătăcirea în care te afli.

| Mosotti explică (pentru regis):

Noi am facut alianta cu Germania cand am pus la dispozitie germaniei petrolul nostru si toate.
Asta a fost trat economic romano german pe 23 martie 1939.
La 29 martie 1939 ministru rus lidvinov i-a zis ambasadorului nicolae dinu "ati adus pericolul fascist la frontierele sovietice".

Romania n-a vrut sa dea inapoi, si de acolo consecintele cu basarabia si bucovina in 28 iunie 40.
Deci tu nu cunosti datele, sau le sti dar le incurci.
Asta fuse a doua chestie pentru care rusii ne-au bagat la dusmani, prima a fost ca n-am lasat trupele rusesti sa se duca in cehia prin 38 sa ii ajute.

Nici nu aveam net cand stiam astea.

Eu nu am zis ca rusii ne-au facut bine, eu am zis ca nu ne-au facut rau. Si oricum prin aducerea comunismului, am eu acum un ap confortabil unde sa stau luat de parinti la pret decent, bine, nu regret pe ceausescu, asta clar.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Pai conducerea, ea sa poata, sa inoveze, sa progreseze, sa aiba invatamant bun, sa scoleasca oameni si sa fie bine, sa mergem inainte.
Si oamenii sa poata da jos conducerea daca e nevoie la o adica, sa vina altii care fac treaba.

Un sistem socialist bun, nu e ala cand nu se gaseste nimic, cand se opresc utilitatile, cand e dictatura, asta voiam sa zic.

Ala bun este cand se gasesc de toate, cand ai utilitati, ai munca, ai salarii bunicele si o duci cat de cat, cand ai invatamant fara taxa, spitale, policlinici fara sa dai 300 lei pe o consultatie de 10 minute la sal de 2500-3000 lei net cat de acum asa in general, cand poti sa-ti iei apartament la pret decent, nu sa dai juma de sal pe o rata ca acum, sa dai un 15 % sa zicem (ca asa a fost, am actele ap meu).

Cand nu dai peste juma de sal chirie la un ap cu doua camere ca acum, cand dai o suma mult mai decenta.
Cand ti se aduce un medicament ca ai nevoie de el, nu ca nu-l aduci daca nu aduce destul profit necontand ca tu crapi, ca principiu zic.

Sa fie un sistem care nu tine doar cu boierii, bogatasii, etc, sa tina cu omul de rand in primul rand, ca de aia ii punem sus.

| Mosotti explică (pentru Lukasssz):

Da, Fanta de lamaie zero la sticla de 0, 5 L (nu fac misto).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Fix de aia sintem o natie de ****. Pentru ca pe unii ii doare fix in p*&a ca mii de altii sufera sau mor, ei sa o duca bine.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Lasa ca si nazistii si americanii si multi au facut n crime chiar degeaba, si i-a durut pe toti in pix.
Americanii au dus-o binisor pana in anii 2000 si pe spatele altora, ca asupreau alte tari, occidentul la fel.
In 42 in SUA sau cand a fost, cand i-a luat pe americanii de origine japoneza si i-a bagat in lagare, a zis careva ceva? N-a zis.
Asa e omul, nu ca noi suntem natie de cacao, rusii sau nemtii, asa e lumea la general.

Cand a omorat Hitler handicapati, a zis vreun neamt ceva? N-a zis.

Iar in Rusia inainte de comunism, cam mureau de foame sau traiau in mizerie toti, deci era mai rau.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Hai sa ii scuzam. Deci daca mori de foame si vin si iti dau o piine timp in care iti *** toata familia si iti otravesc mediul, e de bine. P.S. Intotdeauna au fost miscari de opozitie la cele de mai sus, doar ca presa le ignora. Cum e si acum cu multe chestii.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu stiu exact de unde i sa pornit dar poate cand am timp ma documentez mai mult ca nu vreau sa zic nimic aiurea.Eu spun ca am văzut oameni ce s-au plâns de ruși, unguri etc.Dar mai trebuie sa luam in considerare si faptul ca nu toti s-au aliat cu nemti, sau alte tari si nu toti au omorât.Adica daca la tine pe scara se isca un scandal între doi vecini de ai tăi si doi din celălalt bloc nu mi se pare ok ca aia sa vina sa va sparga usile la toti si cred ca nici tie.Mie una imi e mila de uni bătrâni ce chiar nu au avut vina si nici nu au știut ce a facut x sau y.
E ca si acum, daca 2/3 romani merg dincolo si fura, tu daca vrei sa mergi a muncești cinstit esti discriminat si huiduit pentru aia doi.Pai ii iei pe aia si ii pedepsește nu o tara intreaga.Dar nah, pe atunci era diferit, nu stiu daca mai erau războaie dar era după perioada aia oricum si tot ce voiau ei era sa cucerească si stăpânească.Asa era mentalitatea.

La faza cu violul chiar nu sunt de acord.Nu te pui si violeze femei sau bărbați asa, ca ti se năzare tie sau pentru ca au ținut cu x tara, y politician, z partid etc, pentru ca e dreptul tau.Dar din nou spun, erau alte timpuri si atunci erai pedepsit pentru orce alegere făceam si nu ii convenea lui cutarescu.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Adev sti care e? Ca toti au facut rahat mai mult sau mai putin, doar asta e diferenta, ca unu e mai rau ca altul de fapt.

| Mosotti explică (pentru Freya1):

Romanii care s-au plans de rusi, e corect ca au venit rusii, au violat, au facut, dar ca razbunare pentru ca noi intai ne-am dus cu nemtii peste ei si le-am omorat aiurea oameni, evrei de acolo.
Ca nu era normal, asta e alta treaba, logic ca nu era normal sa violeze, dar aia e, ne-am jucat cu focul.
Daca nu ne dadeam cu nemtii si nu ne duceam peste ei, nu se intampla nimic.

Romanii care se plang de unguri au dreptate, cand ungurii au luat partea de vest, ca Hitler (aliatul nostru) le-a dat-i in sept 1940, ungurii au intrat acolo si au macelarit populatia intr-un hal fara de hal total nejustificat.
Documenteaza-te ce a fost la Ip si Traznea septembrie 1940 si ai sa afli ce si cum cu ungurii ce au facut la noi.
Deci aici nu le-am facut nimic, dar ne-au ucis, e o mare diferenta.

Multe tari s-au dat cu nemtii, francezii s-au dat pe tava, etc.