| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti, un coleg zice ca rusii ne-au facut mult rau, ce rau a facut?

Basarabia si Bucovina au luat-o ca noi ne-am dat cu criminalii de nazisti si era f clar ca vom intra peste ei, asa cum am si facut, am omorat gramada de evrei in Rusia, de ce?!

Tezaurul s-a dat la ei, dar dupa ce le-am facut, meritam sa ni-l mai dea?

Regimul comunist a fost bun, ca la noi si in alte tari n-a fost aplicat bine si era dictatura, e altceva, dar doctrina era buna, ti-a facut blocuri accesibile unde sa stai, invatamant bun si gratuit, etc, astea partile bune. Acu ia-ti o casa tu, ca dai juma de sal rata, nu ca atunci doar 10-15 % din venit.
La noi 1960-1977 o ducea lumea bine.

Asa ca..acu dai 270 lei pe o consultatie de 10 minute, ca la stat e nasolie.
Saracu taranist Maniu ce sa-ti zic, erau un taranist nenorocit care tinea tot cu bogatii.

178 răspunsuri:
| Mosotti explică (pentru Zuzu1991):

Zi ce parere ai ca nu ma deranjeaza, zi ce gandesti, orice ar fi, in limita regulilor ca sa nu iti stearga mesajul.

Da, pai nu sti? Putin de fapt nu prea conduce pe acolo. Oligarhii sunt oameni pusi de SUA ca sa distruga Rusia.
Si nu doar aia, si rusi de ai lor hoti si f influenti, mafioti.
Au economia in mana.
Era mort de mult Putin daca facea pe niznaiu, stai tu cuminte, el vrea sa faca bine, dar nu prea poatem, abia reuseste macar sa nu lase tara sa fie vanduta la SUA si sa fie furata si atacata.
Pe economie mai greu poate.

Pai da, ti-am zis ca a colaborat cu oligarhii Putin, n-am zis ca nu.
Oricum e si el mafiot in felul lui, ca altfel nu avea de unde atatia bani.
Insa macar sa tina piept SUA sa nu vina peste ei cum au de gand, de mult vor sa le ia tara si resursele.
A facut troc "eu va las sa furati ce vreti, va dau economia, voi ma protejati sa nu ma ucida aia din afara, ca sa tin tara a noastra sa puteti voi fura mai departe".
Si cam asa a fost, macar e petriot.

Iar cand unii oligarhi pusi sa f rusia nu si-au facut treaba, americanii gasesc motive sa le ia averile care-s in bancile din SUA (asta a fost conditia, ca sa-i aiba la mana), se stiu astea.

Un cacao de situatie pentru omul de rand, dar asta e.

regis
| regis a răspuns (pentru Mosotti):

Pai bine mah, a platit 350 rata, pe valoarea partiala a apartamentului, dar ti s-a parut neesențial in toata ecuatia...pai ce relevanță mai are rata, daca de fapt s-a împrumutat de la rude? Si uite cum salariul se facu din 3000, 3000/2...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Buna pe ma-sa. Ia o pasta de alune 100% daca vrei ceva decent. Nutella e o mizerie sinistra.
Ce buna e aia cu "daca... de ce n-au"... pentru ca dupa aia urlau toti ca nu au autonomie. Si pana la urma UE-ul e ca profesorul. Iti da materiale, iti da indicatii, dar nu iti poate baga cartea in cap. De acord cu tine, nu m-ar deranja deloc sa se desfiinteze tot ce inseamna justitie/ordine publica/infrastructura si sa vina sa se ocupe nemtii/elvetienii/nordicii de ele, dar guess what? Nu au aia oameni disponibili citi ne-ar trebui noua.

| Mosotti explică (pentru regis):

Pai cam asa se dadea avans cred ca tot un 30 % ca acum, nu stiu exact. Acuma in aceleasi conditii dai mai mult, pai se vede clar, la un venit de 3000 lei net, 500000 lei pe un ap care atunci era 115000 la un sal de 1500 lei.
Deci la 3000 ar fi venit 250000 atunci, deci juma ca acum.

Dar chiriile in primul rand, e o dif uriasa.
La 2-3000 sal net, dadeai 150 vs 1000-1500 acum la acelasi venit, la o garsoniera, adica aceiasi garsoniera de fapt.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Daca tie nu-ti place Nutella, aia e, fiecare cu gusturile lui.

Nu e nevoie sa aiba atatia oameni, e de ajuns sa puna cativa doar in posturile cheie, si apoi poti sa ai subordonati romani, ca vor face treaba, altfel afara, parnaie, fara salariu, deci e f simplu.
Fara asa, nu se va face niciodata nimic aici.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Mosotti):

Deci, ignori ideea de tatuca Putin total

dar ii dai cu hau hau ce crezi tu ca este, esti tare, mai bine te faceai preot

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mosotti):

Va certati pentru Nutella? Ati cam deviat de la subiect. Recomand sa dezbateti subiectul teritoriilor furate de rusi caci cu comunismul va veti contrazice pentru totodeauna

| Mosotti explică (pentru Zuzu1991):

Daca era tatuca rusiei Putin, era bine, dar din pacate nu e asa. Nu esti informat deloc ca lumea.

| Mosotti explică (pentru Meme10Meme):

Pai nu, ca majoritatea discutiei nu e pe Nutella.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Mosotti):

Nuuuuuuuuuuuuuuuuuuu, nu e, nu sunt informat deloc
doar am vazut asta la tembelizor, mai cade odata rubla, si mai muta niste trupe si rusii tot il pupa unde soarele nu patrunde
ghici cine nu e informat?

| Mosotti explică (pentru Zuzu1991):

Si tu crezi ce vezi la TV?!
Si ukrainienii nu au trupe la granita cu rusii?! De ce n-ar pune si rusii?
La granita rusiei sunt zeci de mii de miliari NATO in estonia, letonia, lituania, etc, deci tot la granita rusiei, la 150 km de Sankt Petersburg.

Ce cauta 19 centre bacteriologice in Ukraina, unde nu au voie ukrainienii sa intre? Sunt lab americane.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Nu e vorba ca nu imi place. Gustul e tona de zahar, un pic de cacao, daca fac abstractie de asta, gustul e ok. Pe de alta parte, ca si cu laptele... de ce sa bag ciocolata calda sau alta mizerie sinistra cand pot bea lapte cu cacao pur si simplu?
P.S. E frumos ce zici cu angajatii romani care isi fac treaba... remember guvernul tehnocrat? Nu erau vaccinuri pentru nimic si aia de sub Voiculescu efectiv il minteau pe fata ca sunt de toate...

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Comunismul pune stop progresului umanitati

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, fiecare baga dupa gust.

Cu tehnocratii, asa e.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Eh, dupa gust daca as baga m-as face de 200 de kile pana in august. Trebuie si putina disciplina...

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Mosotti):

Dap, acum e tv-u' de vina, si ucrainienii au trupe si vor sa invadeze Rusia, nu-i asa?!?
esti penibil

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mosotti):

Desi nu ii agreez, ucrainenii se apara in felul asta. Putin mai are revendicari, deci...

| Mosotti explică (pentru Zuzu1991):

Eu am zis, de ce ukraina are voie sa aiba trupe acolo, de ce trupe NATO la 150 Km de leningrad, si rusii n-au voie?!
Si daca rusii au adus trupe acolo, inseamna ca intra in ukraina?! Deci o luam si invers, asa ca aia e, daca nici ukraina are trupe si nu intra in rusia, au voie ambii sa aiba, in tara lor la granita.
Ukraina a bagat trupe ca abia asteapta sa provoace pe rusi sa atace ei, prin faptul ca au terorizat rusii din Ukraina.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Corect.

| Mosotti explică (pentru Meme10Meme):

Ucrainienii ce au cautat sa f pe rusii de acolo de la ei? Fascistii ukrainieni, ca aia sunt la conducere de fapt, de aia eroul lor actual este nazistul ala din WW2, adica Banderas.
Ukraina sub presiunea SUA si UE, vor sa provoace pe rusi sa atace, ca sa aiba apoi motiv sa atace NATO pe rusi cum ca au intrat peste aia.
Si se doreste si americanizarea si natoizarea ukrainei, ca sa poata pune arme si mai multe la granitele rusiei.

De aia au votat rusii din cremeea 95 % sa se alipeasca la rusi, ca nazistii ukrainieni macelarea rusi pe acolo.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu tu ai zis ca tii cu bolsevicii
de ce Ucraina sa aiba trupe acolo, EVIDENT ca nu ei s-au dus trupele primii ci ca reactie a amenintarii trupelor rusesti

dar cum crezi tu, eu sa te contrazic pe tine

| Mosotti explică (pentru Zuzu1991):

Eu zic ce e, nu tin cu nici unul. Doar nu rusii au inceput sa atace rusii din ukraina, ci ukrainienii la comanda SUA din umbra.

L-au dat jos pe fostul presedinte care nu era pro SUA, CIA a tras in studentii aia ca sa impresioneze lumea ca a tras in niste copii, sa zica ca presedintele a tras, si au pus un pro SUA si UE.
Hotii care se cunosc deja, se cunoaste mecanismul, e clasic cand vrei sa dai un guvern jos de undeva, asa cum au zis si ei de fapt.

Dar nu e problema, poate fi trupe si ukrainiene acolo, dar si rusii au voie fara sa fie o problema.
Pana la urma pe teritoriu meu am voie sa pun ce vreau trupe, totul e sa nu trec granita la tine aiurea, atunci e problema deja.

Asa cum si trupe Nato la 150 Km de Leningrad (Sankt Petersburg). Au voie sa stea acolo, aia e.
Deci ori au voie toti si nu e problema pentru nici unul, ori la toti e o problema, una din doua.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Mosotti):

"ci ukrainienii la comanda SUA din umbra"
geezaz dude, de ce nu dai vina direct pe extraterestrii, ce te mai chinui cu "comanda SUA"?!?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Permite-mi sa iti aduc aminte ca Rusia A INVADAT Crimeea, daca ai uitat. Nu de alta, dar soldateii aia fara insemne militare erau practic teroristi. Inainte sa ii mai sustii pe rusi, ai face bine sa te uiti la asta - https://www.youtube.com/watch?v=lqXlVeZk7fY

| Mosotti explică (pentru Zuzu1991):

Pai asta se stie de multi, nu e nimic SF.
Ai vazut? I-a corupt UE si SUA pe ukraina sa intoarca curu la rusi, si uite unde au ajuns, in evu mediu, e vai de mama lor.
Au venit astia si le-a luat cam tot ce au asa cum si urmareau, pamanturi, etc.

Si daca nu e nimic, de ce ukrainienii dau in rusii de acolo?! Cu ce motiv?

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai rusia a luat crimeea dupa ce s-a votat cu peste 90 % la referendum ca oamenii aia au vrut asta, ca ii omorau nazistii ukrainieni.

Ca daca invada, se numea incalcarea granitelor altui stat si iesea f urat, sarea tot NATO in sus.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Mosotti):

"se stie"
eu vorbeam despre tine, nu despre in general

incearca sa tii pasul tongue

| Mosotti explică (pentru Zuzu1991):

Pai si eu stiu astea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Ei ****, s-a votat o p*&a. Hai sa facem si noi referendum daca vor autonomie Covasna-Harghita-Miercurea-Ciuc, ce zici? Si dupa aia le dam interdictie sa tranziteze teritoriul Romaniei. Vezi ca a mai pus Zaiafet un clip interesant apropos de taica Putin ieri-azi.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Cum au fortat ei cam patru milioane de cetateni sa vina la ei teritoriu ala?!
Crimeea a avut statut de autonomie ofcial, de aia vor ungurii la noi autonomie, ca sa nu mai fie legati de Bucuresti.
Si daca au avut autonomie crimeea au facut acolo ei referendum, ca nu mai ii suportau pe nazistii ukrainieni.

Ce atitudine au nazistii ukrainieni fata de romanii de acolo (Cernauti)?! Ce drepturi europene le-a oferit ukraina etnicilor romani? Le-a luat toate drepturile, nici macar nu au voie sa aiba reprezentant in parlament.
Asa le-a facut si la rusii din Ukraina, si macelareste la rusi acolo.
Si asa se comportau si cu aia din crimeea.
Si normal ca vroiau sa plece la rusi aia.

Crimeea era obligata sa recunoasca lovitura de stat din Ukraina? Nu era obligata, ca era un presedinte pe care ei l-au votat, si aia l-au dat jos cu forta, adica americanii de fapt. Deci oricum crimeea nu era de acord cu presedintele de la kiev, ca erau autonomi, asa ca au vrut sa se duca la rusi, ca sufereau acolo din pacate.
L-au dat jos pe Janukovici ala cu forta, neconstitutional, mintind ca a tras in studenti.

Si e legea de autodeterminare a popoarelor, la ONU e o lege care spune ca ai voie sa te autodetermini, si s-a respectat chestia asta cu voia celor de acolo.

Misto clipul, cum se numeste? Adica ala de la zaiafet.
"Trebuie sa vorbim despre putin", daca ala e, l-am gasit.