| untu a întrebat:

Ce parere aveti voi ca este bine ca presedintele Romaniei a nesocotit si nu respecta voturile majoritatii poporului roman? Poporul roman a castigat alegerile impotriva sistemului Iohannist! De ce nu-l pune pe dl. Dragnea ca premier?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Presedintele are dreptate ca nu-l va desemna pe Dragnea premier, deoarece acesta are o condamnare penala definitiva. Conform L.90/2001, citez:
"ART. 2. Pot fi membri ai Guvernului persoanele care au cetăţenia română şi domiciliul în ţară, se bucură de exerciţiul drepturilor electorale, nu au suferit condamnări penale şi nu se găsesc în unul dintre cazurile de incompatibilitate prevăzute în cartea I titlul IV din Legea nr. 161/2003 privind unele măsuri pentru asigurarea transparenţei în exercitarea demnităţilor publice, a funcţiilor publice şi în mediul de afaceri, prevenirea şi sancţionarea corupţiei, cu modificările şi completările ulterioare."
Daca l-ar desemna ar insemna ca Presedintele incalca o lege si iti dai seama ce ar fi atunci.

Bula
| Bula a răspuns:

Poporul a votat acum PARLAMENTUL, nu presedintele!
Presedintele are dreptul sa desemneze un premier, dintre cei propusi de partide. De asemenea, poate desemna pe oricine altul, dar premierul desemnat trebuie sa primeasca si votul parlamentului pentru a fi inscaunat. Presedintele nu doreste sa desemneze ca premier sau vreun membru a guvernului nici o persoana cu probleme penale, cu atat mai mult nu unul care are deja condamnare definitiva.

Partidul lui Dragnea a obtinut 45% din voturile celor care au dat cu parerea. Dar acestia au fost doar cca. 35% dintre cei care au avut drept de vot. Ca urmare, PSD a primit votul a doar cca. 16% din populatia cu drept de vot, care nicicum nu se poate numi "majoritate".

| untu explică (pentru Bula):

Stiu asta! Am inteles!

| Dandanache a răspuns:

Pentru ca, prin Constitutie, presedintele e cel care desemneaza primul ministru. Pentru ca Dragnea este, in acest moment, incompatibil pentru functia de premier, avand in vedere ca exista o lege care interzice condamantilor sa fie alesi in functii guvernamentale. Pentru ca imoral si rusinos pentru o tara sa aiba ca prim ministru un condamnat moral.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand poporul nu l a votat pe Dragnea premier
si poporul nu vrea un sef al guvernului care este condamnat penal pentru furtul voturilor.

in al doilea rand exista o lege care nu ii da voie lui Dragnea sa fie premier si ii da tot dreptul presedintelui sa il refuze.

in al treilea rand de unde stii tu ca Dragnea va fi propus premier?

| untu explică (pentru suntserios):

De la surse direct de la avocatul poporului conform Codului Penal!

| suntserios a răspuns (pentru untu):

Ti a zis tie avocatul poporului ca cineva il va propune pe Dragnea premier?

| untu explică (pentru suntserios):

NU!

| untu explică (pentru suntserios):

De la televiziunile de stiri!

| suntserios a răspuns (pentru untu):

Urmaresti televiziunile de propaganda... cel mai prost loc sa iti iei stirile

| johnnny123 a răspuns:

:-))))) Poporul român a câștigat alegerile împotriva sistemului Iohannist?
Nu sunt un Iohannist (deși l-am votat), dar ești de-o naivitate de-a dreptul hilara. Sau ești postac P.S.D.-ist, ceea ce e trist.

1) P.S.D-ul a obținut voturile a doar 18% din populația cu drept de vot a țării. Prezența la vot a fost de numai 39, 49%, pentru că 60% din populația țării este efectiv într-o comă cauzată de mizeriile clasei politice din ultimii 27 de ani. Iar P.S.D.-ul este în cea mai mare parte răspunzător pentru pierderea completă a speranței populației într-un viitor mai bun.

2) Dacă ai avea niște cunoștințe minime de legislație, ai ști că un condamnat penal definitiv nu poate fi membru al Guvernului, cu atât mai puțin prim-ministru. Iar dacă ai avea o urmă de judecată, nu ți-ai dori un guvern format din condamnați penal.

"Domnul Dragnea"? Serios? Într-o țară normală la cap, un asemenea "domn" nu numai că nu ar mai avea ce căuta în politică, dar nu ar mai găsi de muncă nici la salubritate, și nu mă refer la un post de director. Simpla existență a "domnului Dragnea" pe scena politică indică adâncimea gropii în care această țară a ajuns.

| untu explică (pentru johnnny123):

Asa zice de la televizune chiar in ziua votului:,, Cine va castiga alegerile Poporul Roman sau Sistemul?"

| Dandanache a răspuns (pentru untu):

Televiziunea care vorbeste despre "sistemul johannist" e si ea parte dintr-un sistem, sistemul PSD-PRU, sistemul de stanga. Pe scurt, e o televiziune de propaganda. O televiziune nealiniata politic nu va folosi retorici si atribute de genul asta.

Esti tinerel tinerel, asa-i?

Răspuns utilizator avertizat
| TCosminn a răspuns:

Serios. Cat timp iti ia sa iti dai seama ca jocurile politice sunt murdare si pline de tot felul de otravuri? Crezi ca ii pasa vreunui politician de tine sau de mine? Fii serios te rog. Lor le pasa doar de putere, asta le da adrenalina. Pentru ca sunt priviti ca niste oameni speciali... Eu am intalnit oameni speciali care stiau sa coseasca, sa sape si sa mulga vaca. Politicienii fac cee ce vor, adica jocuri politice.