| AC4S4 a întrebat:

Ce partide vedeți la guvernare în 2020-2021 după alegeri?
Văd că USR-PLUS se cam încăpățânează să colaboreze cu cineva, mergând pe ideea că vor face singuri majoritate.

41 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si eu astept ca ciuma rosie sa dispara de la putere in rest mie indiferent cine ajunge la ciolan. PNL desigur ca nu face nimic USR trebuie vazut ce are de gand sa faca

| danbnz a răspuns:

Nici nu mai conteza cine ajunge la putere.
Inainte de alegeri sunt toti sfinti, dupa alegeri trebuie decontate favorurile si devin mafioti cu sau fara voie

| Speranta12 a răspuns (pentru danbnz):

Adevarat! Bine zis!

suntserios
| suntserios a răspuns:

PNL cu USR+

USR+ nu s-a incapatanat niciodata sa nu colaboreze. Mereu au declarat ca vor colabora cu PNL la guvernare, altfel nici nu ar avea cum. Sa faca singur majoritate este imposibil. Le ar trebuie 50% din voturi la parlamentare, nu are num sa se intample asta

| AC4S4 explică (pentru suntserios):

Barna spunea recent că dacă nu obțin majoritate vor face o alianță cu PNL. Eu cred că trebuie să fie realiști și să se gândească că o coaliție de guvernare trebuie pregătită din timp. Cea mai probabilă situație e considerată un plan B pentru ei.

| GabiDumitrescu a răspuns:

USR+ cu penalii de la penele. Nu au cum altfel. Posibil chiar o majoritate penelista, caz in care din lac in put ne ducem...

| AC4S4 explică (pentru GabiDumitrescu):

Cu siguranta. E mai rau sa vezi un ministru de externe de tipul lui Teodor Baconschi, va place mai degraba Melescanu. Sau e mai rau sa vezi un ministru al culturii de tipul lui Paleologu (cu studii si experienta relevanta), va place mai degraba fostul ministru PSD (directorul al tabloidului Cancan).

Au PNL-istii multe nume dubioase, dar e o mare tampenie sa spunem ca sunt mai rai decat PSD-istii, nici macar egali nu sunt.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AC4S4):

Nu de ministri ma doare, ci de oamenii din teritoriu. Atita vreme cit multe organizatii locale penele au primit in sinul lor pesedisti cu bratele deschise, NU POT sa am incredere intr-un astfel de partid. NU POT. Si daca ar fi partidul lu' tata si lu' mama, nu as putea sa il sustin atita vreme cit nu elimina elementele penale din rindurile lui. De ce zic ca sunt mai rai ca pesedeii? Aia macar tot omul cu doi neuroni ii stie ca sunt penali nenorociti pusi pe furt cu trei miini si nu au nici o doctrina, insa pe penelei sunt multi care ii sustin avand impresia ca domle sunt de dreapta, opozitie, lugu-lugu, cand nemernicii in opozitie mai mult au stat sa le dea la picioare usr-ului decat sa faca cu adevarat ceva.

| AC4S4 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiu ce organizatii locale din PNL au primit PSD-isti. Daca puteti sa-mi spuneti. Atentie, nu contest, e posibil. Totusi, in ultimul timp s-a cam dat ordin in PNL sa nu mai fie primiti fosti membri ai PSD/ALDE/PRORomania. Rares Bogdan a amenintat cu demisia daca se primesc astfel de membri (demisia lui, dupa parerea mea, ar face ca PNL sa scada pe la 15-20%). E totusi interesant ce se va intampla la locale, vor fi exclusi cei care vor face aliante cu PSD pe plan local?

"cand nemernicii in opozitie mai mult au stat sa le dea la picioare usr-ului decat sa faca cu adevarat ceva" - As spune ca nu e asa. Daca puteti sa-mi dati, din nou, exemple. Eu am vazut deschidere din partea PNL catre o mai buna colaborare. USR sta cat se poate de departe, cerand totusi o opozitie unita.

Tot nu inteleg de ce ar fi PNL mai rau decat PSD? Pentru ca oamenii care ii voteaza au impresia ca "domle sunt de dreapta"? Nu are legatura una cu alta.

| aXy99 a răspuns:

USR+Plus si Pnl.

| Bizon95 a răspuns:

Eu sper ca USR+
detest serios pesedeul, insa nici cu penele nu imi e rusine, nu o sa uit in viata mea cum Crin Antonescu si gasca au votat IMPOTRIVA legilor pe care EI LE-AU PROPUS, dovedind la modul absolut ca nu II INTERESEAZA DECAT PUTEREA, si ii doare in kur de job-ul pentru care au fost votati si de poporul roman

| AC4S4 explică (pentru Bizon95):

Nu cred că domnul Crin Antonescu va fi pe liste atunci.
Credeți că USR-PLUS vor face singuri majoritate?

| Bizon95 a răspuns (pentru AC4S4):

Cred ca trebuie sa intelegi ca NU putea vota NUMAI EL impotriva propriilor legi, deci GASCA e tot peneleul, nu numai Crin de trista amintire Antonescu

e ca si cum ai spune ca numai Dragnea e de vina pentru legile ANTI-justitie promovate de intreg pesedeul

| Speranta12 a răspuns (pentru Bizon95):

Bine zis!

| Bizon95 a răspuns (pentru Speranta12):

Mercic

| Bizon95 a răspuns:

Trantesc o completare din cauza ca daca zici ceva naspa de unii, atunci se numeste ca esti de partea cealalta

la ultimile alegeri am votat pentru prima oara in viata mea, pana atunci NU merita sa pierd timpul la vot pentru ca aveam de ales intre hoti de hoti versus cei mai hoti, insa la ultimile alegeri am fost NUMAI sa votez impotriva pesede, as fi votat si cu penele daca era singura optiune, iar pe USR l-am ales chiar in ziua votului cand m-am uitat pe internet dupa "eu cu cine votez"

| AC4S4 explică (pentru Bizon95):

E aberant ce spuneti. La fiecare scrutin de alegeri au fost si oameni care nu erau hoti. Deci nu aveati de ales intre hoti vs alti hoti. E problema voastra daca in fiecare persoana publica vedeti un hot. Iar pe USR l-ati ales pentru ca v-a spus internetul cum sa votati? Alegatorul "destept" va avea o conducere reprezentativa pentru acesta.

Stiu, stiu, e mult mai usor sa strigati "toti sunt hoti" decat sa va informati. Era un domn prin comentariile unui site de socializare furios oarecum pe USR, le reprosa ca nu au vreun program, vreun plan. Evident, a venit cu lozincile clasice "vreti doar la ciolan", "nu faceti nimic concret" si-asa mai departe. Cand i s-a dat programul USR credeti ca l-a citit? Nu. A preferat sa strige in continuare aceleasi lucruri ca inainte.

Este bine sa tindeti spre perfectiune, sa vreti mereu mai mult. Insa, daca se spune la un moment dat "gata, alege" doar n-o sa stati si o sa spuneti "nu aleg, nu am gasit perfectiunea", ci o sa alegeti ce ati gasit mai bun. Ganditi-va ca mergeti la un interviu de angajare, va descurcati bine, antajatorului ii place de dumneavoastra, dar va refuza pe motiv ca in trecut ati lucrat impreuna intr-o echipa de 100 de persoane cu o persoana nu prea bine vazuta.

| Bizon95 a răspuns (pentru AC4S4):

LA FIECARE SCRUTIN DE ALEGERI AU FOST NUMAI HOTI!
PUNCT!

nimic nu e aberant din ce spun, ABSOLUT NIMIC
fiecare SI TOTI POLITICIENII SUNT HOTI

incusiv vedeta politica rrrominieasca Iohannis pe care il suspectez a fi omul "lor", vine si PRACTIC SPUNE PE FATA ABSOLUT CLAR ca nu o sa o lase sa fie data afara pe Codruta Kovesi, da' dupa aia semneaza... MI SE RUPE LA MODUL ABSOLUT CARE E LEGEA, SI CE TREBE' EL SA RESPECTE... la ce balarii A MAI MINTIT PE FATA CA NU O SA O LASE SA FIE DATA AFARA?!?

singurul, SINGURUL LUCRU la care poti sa speri IN REALITATEA REALA e un politician care e mai putin hot ca restul, si... CAM ATAT!

asa cam am o singura intrebare: cum e vremea in lumea ta unde crezi ca tot ce zboara se mananca si exista UN SINGUR POLITICIAN CARE NU E HOT?!?

| AC4S4 explică (pentru Bizon95):

In 2019 la europarlamentare a fost, de exemplu, George Simion, nu e hot. Pe langa multi altii. Theodor Paleologu nu e hot, Robert Sighiartau nu e hot. Mihai Razvan Ungureanu nu e hot. Acestia au fost pe listele partidelor in diverse alegeri.

Daca ati sta sa cautati ati gasi si nume care sunt in regula. Nu e vina nimanui ca in fiecare om public vedeti un hot, e doar o problema a dumneavoastra, trebuie rezolvata cu ajutor specializat.

| Bizon95 a răspuns (pentru AC4S4):

Sigur, nici un politician nu e hot
si eu sunt Papa de la Roma, saruta-mi inelul

iti doresc o viata lunga, si sa nu aflii niciodata cat de hoti "NU" sunt politicienii

cum zici tu, bye bye

| AC4S4 explică (pentru Bizon95):

Am spus ca unii nu sunt hoti. Din nou, aveti probleme, intelegeti si vedeti doar ce doriti.

| Bizon95 a răspuns (pentru AC4S4):

Iar eu am spus ca ai capul in nori, ca nu spun ceva mai dur

si TU intelegi ce doresti, ai vazut pe unii care sunt prea marunti si/sau NU AU AVUT INCA OCAZIA SA FURE, asa ca generalizezi

deci cum iti spuneam iti doresc o viata lunga si plina de vise... UDE!

BYE BYE!

| AC4S4 explică (pentru Bizon95):

Nu am generalizat nici macar o secunda. Am spus ca nu toti sunt hoti. Nu am spus ca toti sunt curati. Dand exemple, v-am demontat afirmatia prin care i-ati facut pe toti hoti.
Aveti grave probleme de intelegere a unui text. In sensul ca la bacalaureat la romana oral calificativul ar fi de incepator-mediu.

| Bizon95 a răspuns (pentru AC4S4):

Lal, dude
eu nu am nici o problema, cu atat mai putin grava, inteleg foarte, foarte bine ce spui tu
DAR TU AI URMATOARELE PROBLEME:
1. crezi ca puterea absoluta nu corupe absolut si imi dai exemple de unii care INCA... DOOOOOOAR INCA NU SUNT HOTI

.2. TE REPEZI SA IMI SPUI CA AM PROBLEME GRAVE!
CE ANUME DIN CE AM SCRIS EU DENOTA ASTA?!?
faptul ca nu sunt de acord cu tine nu e semnificativ in nici un fel
iar eu macar am avut minimum de bun simt sa nu te fac "CU PROBLEME GRAVE" ci ti-am spus ca ai capul in nori "cel putin"

3. nu intelegi sensul cuvintelor "bye bye"... e CLAR ca nu iti pot schimba ideile gresite asa ca o las balta, DEFINITIV.

asa ca, spune-ti ce iti face tie placere ca sa poti sa dormi noaptea

BYE BYE

| AC4S4 explică (pentru Bizon95):

Nu, nu ati inteles ce am spus. O sa fac un scurt rezumat al discutiei noastre. Ati spus ca toti politicienii sunt hoti, eu am dat exemple de politicieni care nu sunt hoti, m-ati acuzat apoi ca am spus ca toti politicienii sunt curati.
Nu e vorba de idei corecte sau gresite, ci pur si simplu de niste probleme de intelegere a unui text, probleme de logica. Sa avem grija cand strigam "analfabetii", poate chiar noi suntem asa.

| TheGentleman a răspuns:

PNL și PMP. USR+ va fi doar o amintire

| suntserios a răspuns (pentru TheGentleman):

PMP nu la lua mai multe de 7% in viata lui de partid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Strig USR și trag apa la toaletă. De fapt strig toate partidele politice și trag apa la toaletă. Toți numai o minciună, cât să tragă de ciolan. Nu mai votez cu nimeni. Vot null pentru toți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alde-pro românia singuri

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu o sa mai existe Alde pana la parlamentare, doar Pro Romania un pic mai mare

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Am dat si eu un raspuns pe masura intrebarii
Raspunsul real e evidentlaughing

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te minti singur.
Nici tu nu crezi ce scrii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Ba da o sa vezi ca Ponta o sa ia 66%

| AC4S4 explică (pentru anonim_4396):

Nu știu cât de real e. Membrii și susținătorii USR consideră că o alianță cu PNL e precum o alianță cu PSD.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Tara trebuie guvernata fie ca vor alianta sau nu, n-au solutii

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

66.6%

| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Eu sunt sustinator al USR ca si partid. Si sunt constiet ca nu au cum sa obtina majoritate. Nu au cum efectiv. Si nu vad o alianta decat cu PNL.

| AC4S4 explică (pentru suntserios):

Imi place sa citesc comentariile pe Facebook. Sunt destui care spun "Sa nu faceti greseala sa va vad langa PNL sau PMP".

| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Comentacii de pe Facebook au rolul lor acolo pe Facebook. E aberant si nu poate functiona sa ceri unui partid care va scoate 20-25% sa guverneze singur.

| TristanTzara a răspuns:

O coaliție de dreapta cel mai probabil. USR+ la ce procente au acum cu siguranță nu pot constitui o majoritate singură. Cine va face parte din coaliția asta nu cred că poate fi determinat acum.

| BogdanM275 a răspuns:

PNL în coaliție cu USR+ și eventual PMP.