| JetBlueJet a întrebat:

Ce se intampla daca denunti la politie un grup de persoane despre care stii ca isi cumpara si consuma droguri, dar in momentul perchezitiei, nu sunt gasite probe in posesia lor?
Se tin sub evidenta acei consumatori sau intra-n belele cel care i-a denuntat, pentru declaratii mincinoase?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu se poate dovedi infractiunea din denunt atunci poti fi tu invinuit de inducerea in eroare a organelor judiciare.
Conform Codului penal, citez:
"ART.268.Inducerea în eroare a organelor judiciare
  (1) Sesizarea penală, făcută prin denunţ sau plângere, cu privire la existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori în legătură cu săvârşirea unei asemenea fapte de către o anumită persoană, cunoscând că aceasta este nereală, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (2) Producerea sau ticluirea de probe nereale, în scopul de a dovedi existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori săvârşirea acesteia de către o anumită persoană, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
  (3) Nu se pedepseşte persoana care a săvârşit inducerea în eroare a organelor judiciare, dacă declară, înainte de reţinerea, arestarea sau de punerea în mişcare a acţiunii penale împotriva celui faţă de care s-a făcut denunţul sau plângerea ori s-au produs probele, că denunţul, plângerea sau probele sunt nereale."

| aditimus a răspuns:

Ma gandesc ca se tin sub evidenta insa nu au voie cei din politie sa divulge informatorii.

| badpanda a răspuns:

Devii un turnator, un cetatean de rahat.

| Osneros a răspuns:

Singura ta problemă e că te-ai născut prea târziu și n-ai prins securitatea, că te integrai perfect.

| KR0NSTADT a răspuns:

Ce te fvte grija cum își petrec alții timpul? Ești turnător în devenire?

| Allina19 a răspuns:

Lasa-i sa o faca ce treaba ai tu?! daca n-au probe ce sa le faca?! Nu le va face nimic politia asa ca stai deoparte.

| JetBlueJet explică (pentru Allina19):

Pare ca esti cam deranjata, ascunzi si tu ceva? : ) )
Eu zic asta pentru ca am vazut cand o faceau, mi-au luat efectiv sticla de apa pentru a-si lua pastilele, i-am cunoscut prin intermediul unui asa zis "prieten".
Legat de probe, perchezitionarea lor poate intarzia si ei pot "scapa" de acele substante, intre timp si se poate sa nu se gaseasca nimic la ei.
In schimb, presupun ca daca se asculta apelurile sau se citesc mesajele, de catre organele competente, se poate gasi si furnizorul.
Si nu m-ar deranja sa o faca, doar ca acei copii au inceput deja sa deranjeze oamenii.

| Allina19 a răspuns (pentru JetBlueJet):

M-am drogat si eu, si? N-am deranjat pe nimeni. Sa nu se bage altii in ce faceam eu.