| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Ce se întâmplă dacă nu îți faci niciodată buletin?

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

AnaMaria50 politia nu te amendeaza ca nu ai buletinul la tine, unde scrie asa ceva, ce sens ar avea sa amendeze niste amarati de oameni care abia iti duc traiul de pe o zi pe alta, cine va plati amenda Dragnea

| RAY a răspuns:

Anamaria =din pacate asa e, am citit cate ceva azi noapte, unguri cica dau amenzi de 600 de euro sau te baga la puscarie ca om al strazi, americani la fel plus te amendeaza daca tu daca de mancare celor saraci = o lume de tampiti si indioti, o lumea fara empatie, umanitate, state care stiu doar sa sclaveasca mase atat

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu-ti faci niciodata buletin, cum esti prins de Politie fara el, primesti amenda. Apoi, sunt multe alte dezavantaje:
- Nu poti intra la examene,
- Nu poti primii alocatie
- nu poti calatorii
- nu poti merge la medic, sau la spital
- nu te poti angaja nicaieri
- nu poti sa ai cont bancar si nici sa primesti salariu
- nu te poti casatorii
- nu poti vota
- nu poti sa-ti iei carnet de sofer
- nu poti sa te legitimezi, cand esti oprit de Politie samd.

| Violleta2022 a răspuns:

Ray draga, Politia chiar te amendeaza daca te legitimeaza si nu ai un act de identitate la tine!

| sierra1 a răspuns:

Pe scurt: socialmente nu exiști (dar tu nu vei asta)

| minrest a răspuns:

Sunt multi fara buletin in tara asta. Traiesti de pe o zi pe alta, muncind la negru, fara drept la nici o asistenta, si asta este.

| ziftode a răspuns:

Https://www.romaniatv.net/......26960.html
insa in orice caz:
https://www.digi24.ro/......cnp-881218
cu asta sunt partial de acord, in strainezia ai un cod fiscal (in america se numeste social security number) PE CARE IL STII *NUMAI* TU, si pe care il dai NUMAI unde ai nevoie (banca, impozite, etc.), in rrominica, cu multa nesimtire si extrem de multa incompetenta, respectivul cod fiscal e CNP-ul, deci oricine ti-l poate obtine EXTREM DE USOR... eu l-am cautat pe al meu pe google si l-am gasit, fara nici o problema!

| OchiCaprui1997 a răspuns:

Iei amenda poți face și pușcărie, dacă ești minor ii ia pe părinții la răspundere, și când saci 18 ani, făcu pușcărie

| RAY a răspuns (pentru OchiCaprui1997):

Sa te amendeze ca nu ai un dominciliu =nu ma mir intr o tara de prosti totul e posibil

| suntserios a răspuns (pentru OchiCaprui1997):

Loool faci pușcărie. Vin trupele speciale peste tine, te ridica noaptea din casa, îți pun cătușele nu?

| Andreea555555555555 a răspuns:

Pai nu ai ce sa faci, fiindca oriunde te duci iti trebuie buletinul. E actul tau de identitate. Dovada ca existi! happy

| RAY a răspuns (pentru Andreea555555555555):

Si daca nu ai un domiciliu?

| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Dacă nu ai un domiciliu, nici stabil nici flotant și te-ai născut într-o anumită localitate, poliția care eliberează buletinul împreună cu primăria stabilesc o modalitate de înregistrare a unei adrese de domiciliu pentru tine. Nu are voie să nu îți elibereze. Ești cetățean român, ai dreptul la identitate ca cetățean, nu este vina ta că nu ai domiciliu. În comunitățile rome se întâlnesc asemenea situații.

| RAY a răspuns (pentru sadrian46):

Am citit ceva aseara, un om fara adapost tot primea amenzi, aiurea, e cand s-a apucat de munca ce crezi statul i ia din salar lunar =ca asta e statul roman

| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Da, îi ia pe statul de plată, dar nu îi ia pentru că statul este rău și nu are milă de oamenii săraci ci pentru că statul are nevoie de bani pentru enorm de multe activități, ca să funcționeze ca stat, și de care beneficiezi și dta ca cetățean. Are nevoie de cheltuieli de apărare, cu acestea te apără și pe tine. Are nevoie de cheltuieli pentru poliție, care te apără și pe tine, are nevoie pentru administrarea localității unde locuiești, în care sunt servicii comunale de care beneficiezi și tu, are nevoie de cheltuieli pentru învățământul de stat, care este gratuit, de care beneficiază toți cetățenii. Nu mai vorbesc despre serviciile de sănătate de stat, pe care ai învățat de la TV să le urăști.
Toate acestea sunt suportate din impozite și taxe. Dta ai aflat de la TV că statul e corupt că toți politcienii fură, toți, toți. De ce se dau la TV toate mizeriile? Ca să se uite lumea la TV. De cine sunt plătite emisiunile? De cei ce își fac acolo reclamă pentrui produsele lor. Te uiți la un film gratuit la TV. Vezi o reclamă. E pentru un produs de 10 lei. Un leu din cei zece merge pe reclama la TV. Dta când cumperi produsul ți-ai plătit cu un leu și programul TV
de seara viitoare. Astfel, când te uiți la TV, ești tâmpit și prostit, pe banii tăi. De acolo ai aflat că statul este rău când le ia la bieții oameni impozit pe salar.

| RAY a răspuns (pentru sadrian46):

Eu beneficiez ceva de la statul roman de ce anume, sunt curios?

| TyroneSays a răspuns:

Poti sa furi, dai in cap oamenilor, sa faci infractiuni, nu te prinde nimeni...