| hsjdn7474 a întrebat:

Ce se intampla daca o persoana minora a lovit cu palma o persoana majora, iar persoana majora a batut persoana minora?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se intampla ca majorul poate fi condamnat, in functie de urmarile bataii, pentru infractiunea de lovire sau pentru cea de vatamare corporala.

| ReddY25 a răspuns:

Probabil persoana majora va fi responsabila, trasa la raspundere

| mi25 a răspuns:

Ambele persoane sunt vinovate, dar judecatorul va fi cel care apreciaza vinovatia fiecaruia.
Persoana minora -daca are 16 ani -, raspunde penal pentru lovire.
Persoana majora raspunde pentru bataia aplicata si urmarile acesteia.
Faptul ca majorul a fost lovit de minor, deci a fost provocat, poate constitui doar o circumstanta atenuanta in dozarea pedepsei.

| mi25 a răspuns:

In anumite circumstante poate raspunde penal si minorul sub 16 ani, dar si parintii lui.