| Andrei200202 a întrebat:

Ce se intampla pana la urma daca nu plătesc cheltuielile de judecată și avand in vedere ca sunt elev si pana termin studiile mai sunt cam 2 ani?
De unde imi vor lua bani?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu le platesti vor fi puse in executare silita, incepand cu poprirea pe conturi bancare sau alte venituri pe care le ai sau le vei avea in urmatorii 5 ani, socotiti de la data de 1 ianuarie a anului urmator.

| oz_1736 a răspuns:

Propririle pot fi puse si peste cativa ani. Inca nu te ingrijora

| gigite a răspuns:

Ai avut tutore sau curator, ca altfel nu poti fi parte in dosar de judecata!

| Andrei200202 explică (pentru gigite):

Si ce treaba are tutorele atata timp cat eu sunt direct raspunzator de faptele mele?

| HaiCaDa a răspuns (pentru Andrei200202):

Tutorele sau părintele are grija de tine și ceea ce faci. Oricum de la 16 ți răspunzi aproximativ conform legii. Dacă părintele știa unde tea dus lăsat și care e situația el practic e direct raspunzator.

| gigite a răspuns:

Ai avut tutore sau curator, ca altfel nu poti fi parte in dosar de judecata, decat dupa 18 ani!

| HaiCaDa a răspuns:

De la 14 ani poți primi amenda însă nu poți fi trimis în judecata. Acum tu poți fi chemat la tribunal pentru deranjata liniștii publice făcut mizerie distrus anumite bunuri. La primele 2 părinți tai nu sunt chemați din câte știu eu la al treilea sunt și ei chemați fiind vorba de bani. Acum dacă tu ești pe cale sa împlinești 18 ani și încă faci studii cel mai probabil ți se v-a opri alocația dacă unul dintre părinți nu iți achita cheltuielile acum depinde dacă este menționat ca tu trebuie sa le plătești. În caz contrar după cum am spus oprirea alocației și în cel mai rău caz închisoare tu fiind minor 2 luni. În caz ca trebuie sa plătească unul dintre părinți totul se schimba nu se mai oprește nici un ban și se pun sechestru pe conturi pana la plata datoriei desigur neplata acesteia intr-un anumit timp poate duce la închisoare de la 6 luni la 3 ani.