| Adnonim a întrebat:

Am 16 ani si ma gandeam ca odata ce imi termin toate studiile sa imi iau talpasita si sa ma mut din tara. Stiu cum suna, insa eu am diferite motive pentru care nu pot coexista cu cetatenii romani, motive pe care nu are rost sa le dezbat. Am incredere in abilitatile mele in limba engleza, asa ca de ce sa nu le folosesc? Deoarece in Anglia suntem vazuti prost, in SUA sunt multe probleme care imi displac enorm, am ales Canada. Cat de dificil este de intrat acolo si,estimativ, cati bani? Mai rau decat in SUA? Sunt multe puncte de atins, oficiale sau nu, dar va rog sa aduceti la vedere conditiile principale. Sigur ca mai este timp, avand in vedere ca o sa mai stau cativa ani aici, dar mi-au venit recent intrebari legate de subiectul asta si, pana la urma, cu ce imi strica niste informatii in plus, informatii pe care sunt sigur ca o sa le folosesc? Sper ca nu am ales prost categoria.

3 răspunsuri:
| Bobby1705 a răspuns:

Salut, știu că te deranjează că ești printre români și chestii. Dar hai să îți spun ceva. Ești foarte, foarte tânăr ca să spui că ai motivele tale laughing și nu încerc să fiu ironic, dar în viață mereu vei da peste oameni ce nu îți vor face ziua bună. În schimb, vei da și peste oameni ce îți vor fi alături. Crezi că în alte țări nu există cretini, proști, hoți? Crede-mă, noi suntem bine, comparativ cu alte țări. În Chicago, USA, moare în fiecare zi un om împușcat pe străzi. În USA, există taxe foarte mari, pe care trebuie să le achiți guvernului. Nu e ca în filme, gata, totul e bine, hai că vreau și eu acolo. Anglia nu mai este țară europeană, deci nu ai nici o șansă de a merge acolo. USA? Peste 50% din cei care se duc acolo, se întorc în primele luni acasă. Canada? Numai biletul de avion costă mulți bani. După ai nevoie de acte, chirie, loc de muncă. Nu e simplu nicăieri în lume. Dacă era așa, nu mai stătea nimeni în România și gata, era o țară goală. Îți sugerez să te gândești la lucruri de vârsta ta și să încerci să te aduni. Doar pentru că ai dat de niște oameni cu care nu te înțelegi, nu înseamnă că toată țară e nașpa. E logic. Mergi la școală, mergi cu bicicleta în weekend, mergi să te vezi cu prietenii tăi. Încearcă să înțelegi că nimeni nu e mai presus de nimeni. Și că trebuie să ignorăm ceea ce spun alții de rău despre noi. Și să ne axăm pe ceea ce trebuie să facem, iar la vârsta asta. Școală. I-ați gândul de la plecat happy nu prea ai șanse. În străinătate, ori muncești ceea ce alții de acolo nu fac. Și anume, șantier, taxi, curățenie, muncă prin fabrică. Nu are sens. În România poți face ceva, dacă ai încredere în tine. Mergi la școală, fă o facultate, și după mai vezi ce faci. Sper că ai înțeles ceva de aici. Străinătatea, nu e așa cum cred toți, fac bani de rup și sunt mare ciocănar. laughing bagi muncă fizică de te ia tot, pe niște bani...de tot râsul

| Andreiutu360 a răspuns:

Depinde de meserie si in Romania unele chestii se platesc mai mult decat in strainateate dar ti as recomanda ca acum sa inveti si sa vorbesti cu un parinte

| Adnonim explică (pentru Andreiutu360):

Eu nu plec in special pentru salariu. Daca ar fi sa ma sfatuiesc cu un parinte, m-as face cioban. Nu ca ar fi ceva rau, dar nu asta imi doresc.