| RapidFC a întrebat:

Ce se poate intampla daca cineva nu-si plateste amenda cauzata de vatamare corporala?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este o amenda penala si nu o platesti, in functie de imprejurari (neplata din motive imputabile sau neimputabile) instanta o poate transforma in inchisoare cu executare sau in zile de munca in folosul comunitatii, conform Codului penal, citez:
"ART.63. Înlocuirea pedepsei amenzii cu pedeapsa închisorii
  (1) Dacă persoana condamnată, cu rea-credinţă, nu execută pedeapsa amenzii, în tot sau în parte, numărul zilelor-amendă neexecutate se înlocuieşte cu un număr corespunzător de zile cu închisoare.
  (2) Dacă amenda neexecutată a însoţit pedeapsa închisorii, numărul zilelor-amendă neexecutate se înlocuieşte cu un număr corespunzător de zile cu închisoare, care se adaugă la pedeapsa închisorii, pedeapsa astfel rezultată fiind considerată o singură pedeapsă.
  (3) În cazul înlocuirii pedepsei amenzii cu pedeapsa închisorii, în  condiţiile alin. (1) şi alin. (2), unei zile-amendă îi corespunde o zi de închisoare.
  ART.64. Executarea pedepsei amenzii prin prestarea unei munci neremunerate în folosul comunităţii
  (1) În cazul în care pedeapsa amenzii nu poate fi executată în tot sau în parte din motive neimputabile persoanei condamnate, cu consimţământul acesteia, instanţa înlocuieşte obligaţia de plată a amenzii neexecutate cu obligaţia de a presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii, afară de cazul în care, din cauza stării de sănătate, persoana nu poate presta această muncă. Unei zile-amendă îi corespunde o zi de muncă în folosul comunităţii.
  (2) Dacă amenda înlocuită conform dispoziţiilor alin. (1) a însoţit  pedeapsa închisorii, obligaţia de muncă în folosul comunităţii se execută după executarea pedepsei închisorii.
(3) Coordonarea executării obligaţiei de muncă în folosul comunităţii se face de serviciul de probaţiune.
  (4) Executarea muncii în folosul comunităţii dispusă în condiţiile  alin. (1) încetează prin plata amenzii corespunzătoare zilelor-amendă rămase neexecutate.
  (5) Instanţa înlocuieşte zilele-amendă neexecutate prin muncă în  folosul comunităţii cu un număr corespunzător de zile cu închisoare, dacă:
a) persoana condamnată nu execută obligaţia de muncă în folosul comunităţii în condiţiile stabilite de instanţă;
  b) persoana condamnată săvârşeşte o nouă infracţiune descoperită  înainte de executarea integrală a obligaţiei de muncă în folosul comunităţii. Zilele-amendă neexecutate prin muncă în folosul comunităţii la data condamnării definitive pentru noua infracţiune, înlocuite cu închisoarea, se adaugă la pedeapsa pentru noua infracţiune.
  (6) Dacă persoana condamnată, aflată în situaţia prevăzută în alin.  (1), nu îşi dă consimţământul la prestarea unei munci neremunerate în folosul comunităţii, amenda neexecutată se înlocuieşte cu pedeapsa închisorii conform art. 63."

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca nu o platiti, amenda va fi comunicata autoritatilor fiscale, care o vor inregistra pe rolul dvs fiscal.De preferat este sa va adresati biroului executari penale a instantei care a dispus hotararea de obligare la plata, de unde veti fi informat despre posibilitatile de plata.
Si daca in final tot nu o veti plati, ati putea face si inchisoare, intrucat este o amenda penala.