| Andrei7520152 a întrebat:

Ce se va intampla cu restul europei daca Grecia da faliment? Cum vom fi noi afectati, tinand ca noi nu facem parte din zona euro?

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Păi cel mai probabil o să crească cursul euro/leu. Evident, BNRul ar trebui să poată să-l ţină în frâu până la un moment dat.
Apoi cam toate băncile din Europa ar creşte dobânzile. Asta ca să nu dea credite altor bănci, deci ei vor sta şi vor cloci pe banii lor. Ceea ce înseamnă o posibilă blocare de finanţare, adică s-ar cam încetini economia, adică o criză financiară.
Ştim că băncile dau bani şi statelor, deci unele bugete naţionale s-ar putea trezi aşa, mai fără bani. Dacă vor exista blocaje la nivelul finanţării unor companii, va apărea o criză economică.
Astea toate, în timp.
Uită-te aici http://www.biziday.ro/2012/02/20/ora-de-business-luni-20-februarie-2012/
(mai de la minutu' 4-5)

| Andrei7520152 explică (pentru DakotaRoyse):

Mersi foarte mult pentru raspuns si link big grin big grin

| DakotaRoyse a răspuns (pentru Andrei7520152):

Pentru nimic! big grin
Chiar îţi recomand emisiunea Ora de Business, dacă te interesează subiectul ăsta. Dau ştiri despre Grecia cam în fiecare zi xD

| anonim_4396 a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Sini, recunosc faptul ca si eu il ascult pe Moise, la radioul masinii. Tipul nu este prost. Dar, de ce are mereu reactia aia cu "tind sa va contrazic"? Parca-i Gigi Contra, sincer. Chiar a sunat un tip, la un moment dat, doar pentru ai atrage atentia laughing
Nu-i contest inteligenta si pregatirea, chiar imi place de el, dar prea o da in balarii atunci cand discuta live, sincer.

| DakotaRoyse a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Are şi omul frazele şi expresiile lui favorite big grin Eu nu l-am ascultat decât o singură dată la radio. Mie mi-a dat impresia că vrea să-i pună pe oameni să gândească. Eu când am ascultat, subiectu' era cât de tradiţionale sunt produsele tradiţionale din pieţe. Şi sincer, numai prostii am auzit de la oameni. Se repetau unul pe altul şi niciunul nu zicea nimic.
Am impresia că omul ăsta chiar ar dori să atragă atenţia că se pot rezolva anumite chestii în ţara asta.
Pe mine ma amuză când îl apucă, şi trei zile foloseşte de 20 de ori/emisiune o expresie laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Exact ce spuneam. Tipul nu-i prost, dar atunci cand primeste atentie "live", cam prinde viteza. Nu-i bai, dar sa nu-i mai faca pe interlocutori sa se simta de rahat. Toata stima pentru tipul ala din Sebes (cred) care i-a spus-o mai "din plebe".
P.P. Vorba celor de prin zona: ****-l drace cu 8 ace! laughing

| DakotaRoyse a răspuns (pentru anonim_4396):

Da laughing asta aşa e big grin

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Restul Europei isi va petrece concediile in Croatia, care este de 10 ori mai frumoasa decat Grecia. Iar putorile de greci isi vor plange in pumni.
Afectati vor fi doar cei cu depozite bancare imense, nu cei care au pe card doar salariul primit in ziua X. Doar muncind vom putea evita un dezastru de anvergura celui grecesc. Daca ne mai ramane timp si de zambete, ar fi OK happy