| anonim_4396 a întrebat:

De ce in Romania avem lei ci nu euro ca in restul europei? Oare o sa se schimbe asta vreodata?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ungaria de ce foloseste forinti
Anglia de ce foloseste lire
Cehia de ce foloseste coroane
Polinia de ce folosete zloti?
Bulgaria de ce foloseste leva?
Suedia de ce foloseste coroane?
Danemarca de ce foloseste coroane?

Pe unele tari nu le ajuta economia, altele nu vor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eşti constient de salariile din Romania?! Punctul sensibil al intrarii in zona euro este insa convergenta reala. Pentru ca ea arata de fapt nivelul de trai al romanilor, fata de cel al celor din zona euro. Pe româneste dacă România întră în zona euro, 3 sferturi din populație va trăi mai rău ca în evul mediu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

EU am auzit ceva de 2018 sau 20. Nu te alarma, nu mai aveti mult laughing. Sa vezi ce frumos o sa fie, ai ai.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Wait what? rolling on the floor Chiar o sa fie asa? laughing

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Cauta. Nenea google le stie pe toate. Imi e lene sa fiu sincer sa caut acum. Vreau sa ies pe afara laughing.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

România nu-şi mai asumă 2019 ca anul adoptării monedei euro, stabilirea unei date certe necesită un consens politic şi social larg şi o mai bună înţelegere a eforturilor necesare atingerii acestui obiectiv, se arată în Programul de Convergenţă 2016, aprobat, miercuri, de Executiv.

Grozav.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Deci 19 era dar nu mai e laughing. Nici nu ma mira. Stie nenorocirea care o sa le vina pe cap. ADica moneda asta a facut praf din Italia, nu vreau sa vad ce o sa faca din Romania.

Răspuns utilizator avertizat
| Adiadictie a răspuns:

Niciodata