| anonim_4396 a întrebat:

Ce stiti despre responsabilitatile si avantajele de a fi membru intr-un partid politic.
Discutam cu un prieten si nu am stiut ce sa spun. Legat de cotizatie? Sau prezenta la un anumit sediu?
Eu am presupus ca fiind democratie fiecare este liber sa faca ce vrea. Desigur in discutie se punea o persoana care nu are un statut de veteran privilegiat...

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Nu stiu foarte multe despre faptul de a fi membru intr-un partid politic, desi parintii mei au fost pana mai acum vreo 4 ani, dar ce stiu este ca obligatoriu se plateste o cotizatie lunara, stabilita de acel partid, mai sunt si participarile la sedinte, iar responsabilitatile sunt stabilite pentru fiecare membru in parte. Sunt si avantaje, dar nu stiu daca e valabil pentru absolut toti membri si probabil ca variaza de la un partid la altul. De ex. cand erau parintii mei membri de partid, primeau inainte de Craciun sau de Paste cate un pachet cu faina, zahar, ulei etc., dar probabil pentru ca tata le facea tot felul de tabele, schite, lucrari de tot soiul (pentru. ca scria si desena f.frumos). Asta s-a intamplat cat a trait, caci atunci cand a murit, niciun telefon de condoleante n-au dat, nici la inmormantare n-a venit nimeni, de coroana nici pomeneala. Sa-ti mai spun despre ce partid este vorba? Hai ca-ti spun. E vorba de PSD. Cam asta stiu despre partidele politice.

6 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Adica democratie da, insa nu haos dooamna.
Un partid politic se conduce dupa un statut, un set de reguli adoptate de mebri si pe care membri trebuie sa le respecte.
Una peste alta, se respecta regulile; daca este ceva inconvenient nu se incalca regula ci, de la caz la caz, se schimba statutul.
Este ca in orice sistem normal si democartic. Legea bunului plac nu este democratie.
Democratia adevarata este atunci cand un popor sau un grup de oameni au constiinta de respecta regulile pe care le-au instituit ei insisi sau reprezentantii lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se urmareste interesul de a fi in fata cindva prin urcarea partidului spre culmile gloriei politice si deci ajungerii la putere ca partid majoritar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing Cu scuzele de rigoare dle soothe, sunteti foarte dogmatic ( doresc sa nu mi-o luati in nume de rau, doar locuiti intr-o societate total diferita de cea din Romania, atat ca exprimare a opiniilor politice cat si privind relationarea interumana), era doar o intrebare pur curioasa si nu o declaratie de convingeri, aici suntem prieteni si nimic altceva, oricum multumesc pentru toate informatiile dvs.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

DREPTURI:
a) să-şi exprime liber opiniile īn interiorul partidului cu privire la opţiunile politice ale partidului, la
activitatea organismelor de conducere ale acestuia şi a reprezentanţilor partidului īn funcţii numite
sau alese;
b) să exprime liber opinii īn afara partidului, īn măsura īn care exprimările respective nu contravin
poziţiilor politice formulate de organismele de conducere ale partidului īn subordinea cărora se află;
c) să primească la timp şi corect toate informaţiile pe care partidul le deţine;
d) să aleagă, să candideze şi să fie aleşi - numai dacă au achitată, la zi, cotizaţia - īn funcţiile de
conducere din organismele partidului sau pentru funcţiile din afara partidului, care se obţin prin
alegeri sau numiri cu sprijinul politic al partidului, īn condiţiile legii, a prevederilor prezentului
Statut şi a regulamentului privind cariera politică;
e) să participe la programele de formare politică organizate de către partid;
f) să se apere īn interiorul partidului faţă de orice acuzaţie, īn conformitate cu prevederile Statutului
şi ale regulamentelor partidului;
g) să fie sprijinit de partid pentru a se apăra faţă de acuzaţiile externe injuste şi neīntemeiate;
h) să folosească baza materială a partidului la care īi dă dreptul poziţia sa īn organismele acestuia,
dar numai īn interesul Partidului
OBLIGATII:
a) să activeze pentru apărarea suveranităţii, unităţii, independenţei şi integrităţii teritoriale a
Romāniei, precum şi pentru consolidarea prestigiului ei īn lume;
b) să promoveze şi să apere opţiunile politice ale partidului, exprimate prin Programul, Declaraţiile,
Manifestele, Rezoluţiile şi celelalte documente ale acestuia;
c) să pună īn practică cu disciplină şi responsabilitate, toate hotărārile şi deciziile organelor de
conducere īn subordinea cărora se află, sau din care fac parte;
d) să participe activ şi cu spirit de echipă la toate activităţile partidului la care sunt convocaţi de
organismele de conducere īn subordinea cărora se află, sau din care fac parte;
e) să pună la dispoziţie cunoştinţele lor profesionale sau de altă natură, precum şi informaţiile pe
care le deţin, ce pot fi utile īn activitatea politică a partidului;
f) să reprezinte interesele şi opţiunile partidului īn activitatea depusă īn orice funcţie dobāndită prin
sprijinul politic al partidului;
g) să plătească cotizaţia, precum şi celelalte contribuţii stabilite de organismele competente. Neplata
cotizaţiei la zi, precum şi a celorlalte contribuţii stabilite, atrage după sine interzicerea dreptului de
a-şi exprima votul īn oricare dintre organismele partidului, de a alege şi de a fi ales īn cadrul
acestora;
h) să nu participe la acţiuni sau manifestări contrare intereselor partidului şi să nu aibă atitudini ori
luări de poziţie care să contravină politicii partidului;
i) să respecte celelalte īndatoriri prevăzute īn Statut şi īn regulamentele partidului;
j) să aibă o conduită civica ireproşabila; să susţină şi să promoveze dialogul civic īn cadrul
comunităţii īn care trăiesc şi īn mediul profesional īn care īşi desfăşoară activitatea;
ca) să susţină candidaţii partidului, desemnaţi de organismele competente, pentru a ocupa o funcţie
publică ce se dobāndeşte prin alegere sau numire

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Taica-miu este membru de partid la PSD din 2007 pana in prezent ce pot spune doar sponsorizari si cam atat de abia din 2012 asa a inceput sa primeasca salariu. Daca vrei sa fi membru de partid trebuie sa sponsorizezi foarte mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Taica-miu este membru de partid la PSD din 2007 pana in prezent. Ce pot spune decat ca trebuie sa sponsorizezi si cam atat, de anul trecut a inceput sa primeasca salariu. Daca vrei sa devi membru de partid trebuie sa ai relatii, si sa sponsorizezi foarte mult... daca nu uita de asta este foarte greu daca nu imposibil sa faci parte dintr-un partid fara relatii sau sponsorizari grele.