| anonim_4396 a întrebat:

Cei care cunoasteti legile. Care este valoarea impozitului anual pentru o locuinta din caramida si beton armat in Bucuresti. Locuinta are un subsol de 48 mp, parter de 122 mp si etaj de 115 mp, subsolul nu este locuibil este doar beci, garaj si centrala termica, restul sunt locuibile. Terenul este de 621 mp. Aceste valori sunt pentru suprafata utila nu costruita! Construita este de 61 subsol, 150 parter si 143 etaj, se afla in zona Aviatiei, casa este noua, are sub o luna de cand este finalizata. Care este valoarea impozitului pe locuinta si pe terenul aferent?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vezi ca 800 este valoarea pe mp si nu impozitul. Aceasta valoare este in functie de zona. Pentru a afla impozitul trebuie sa urmezi cativa pasi si anume:
-stabilirea zonei;
-stabilirea valorii pe mp a imobilelor din acea zona, in functie de faptul daca este pe suprafata utila sau construita si daca este diferentiat pe nivele si pe destinatii;
-calculul valorii imobilului in functie de valoarea pe mp;
-calculul impozitului in functie de valoare.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de legi. Impozitul pe locuinta si terenul aferent face parte din categoria impozitelor locale, care sunt stabilite prin hotarari ale consiliilor locale, pentru Bucuresti de Consiliul local al Municipiului, putand fi mai mari cu 20% decat cele stabilite prin Codul fiscal si putand fi schimbate in fiecare an. Cauta hotararea Consiliului local al mun. Bucuresti privind impozitele pe 2012 si o sa afli. Numai bine!

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am vazut ceva dar am gasit o cifra de 800 si ceva de lei pe mp ceea ce mi se pare exagerat si din acest motiv am pus intrebarea!

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am vazut cum stau lucrurile. Multumesc frumos!

| Ioandelasal a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Vezi ca 800 este valoarea pe mp si nu impozitul. Aceasta valoare este in functie de zona. Pentru a afla impozitul trebuie sa urmezi cativa pasi si anume:
-stabilirea zonei;
-stabilirea valorii pe mp a imobilelor din acea zona, in functie de faptul daca este pe suprafata utila sau construita si daca este diferentiat pe nivele si pe destinatii;
-calculul valorii imobilului in functie de valoarea pe mp;
-calculul impozitului in functie de valoare.